צ'אק הייגל בא למזרח התיכון כאשר מולו ניצבת חזית סירוב סעודית-ישראלית, אשר דוחה את מדיניות אובמה

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, יגיע ביום שני 12.5, לג'דה שבערב הסעודית, כדי להשתתף בוועידת ארגון שרי ההגנה של מדינות המפרץ ה-GCC. זו תהייה הפעם הראשונה בשש השנים האחרונות, מאז 2008, ששר ההגנה האמריקני משתתף בישיבה של פורום זה, דבר המעיד יותר מכל עובדה אחרת על מדיניות ההתנתקות הצבאית של ממשל אובמה מהמתרחש במזרח התיכון, לצד ההתנקות הפוליטית שלו.
בהרצאה שנשא, ביום ה' 8.5, במכון מחקר בוושינגטון, הפך להיות שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, המדינאי הראשון המעז לומר בגלוי בארה''ב, מה שתיקדבקה כותב כבר למעלה משנתיים,  כי ממשל אובמה שינה את מדיניותו 'מאיראן שאין לה נשק גרעיני צבאי, לאיראן שלא יהיה לה נשק גרעיני בתקופת הממשל הנוכחי'. The American administration changed its objective from no nuclear military Iran to no nuclear military Iran during the term of this administration.
במילים אחרות: אחרי המבול!
אובמה ובכירי ממשלו יודעים,  כי לאחר שיצאו את הבית הלבן בינואר 2017, הם ישאירו מאחוריהם איראן עם יכולות ייצור של נשק גרעיני. אבל זאת תהייה הבעיה של מי שיבוא אחר אובמה. לא עבדאללה מלך ערב הסעודית, ולא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, מוכנים להסכים למדיניות כזו, בעיקר  משום שהיא מבטיחה מלבד את שלומו וביטחונו האישי-פוליטי של הנשיא אובמה, גם את מילוי מדיניותו הצבאית.
לפי מדיניות זו  ארה''ב לא תצטרך בעתיד להשתמש בכוח צבאי  במזרח התיכון, דבר המבטיח המשך הצמצומים הדרסטיים שאובמה עורך בכוחות הקרקע, האוויר והים האמריקניים, ושר ההגנה צ'אק הייגל ממונה על ביצועם.
עד איזה נקודה אובמה והייגל, נחושים בדעתם להמשיך בקיצוץ הכוח הצבאי האמריקני, אפשר היה להיווכח ביום ה' 8.5, כאשר הוועדה לשירותים מזוינים של בית הנבחרים האמריקני the House Armed Services Committee, דחתה ברוב ללא תקדים של 61, מול 0, את הצעת התקציב והקיצוצים בצבא לשנת 2015, שממשל אובמה הגיש לה, ובמקומן הגישה הצעות אלטרנטיביות.
למרות זאת שלח צ'אק הייגל את דובר הפנטגון לומר, כי הפנטגון עומד בנחישות מאחורי הצעות התקציב של הנשיא כפי הוגשו לבית הנבחרים. We stand firmly behind the president's budget as submitted. במילים אחרות, דעתו של בית הנבחרים האמריקני איננה קובעת, והנשיא ימשיך במדיניות הקיצוצים שלו.
כמובן שלמדיניות כזו של ממשל אובמה יש תוצאות בשטח.
איראן, היודעת כי אובמה לא יתקוף אותה, מרשה לעצמה, בעיקר כדי להסתיר מעיני האיראני ברחוב את מגעיה הישירים עם וושינגטון, לשלוח את מפקדי משמרות המהפכה לומר, כי עתה יש לה יכולות צבאית, 'היכולות להטביע תוך דקה אחת את נושאות המטוסים האמריקנים במפרץ ובים התיכון'.
זו כמובן התרברבות ריקה מתוכן ומאיום ממשי, אולם עצם העובדה שטהרן מרשה לעצמה ללעוג לצבא ארה''ב, רק מצביע על כך כי היא בטוחה שאובמה  לא יגיב.  
נשיא סוריה בשאר אסד, צוחק בפה מלא על ההודעות שמפרסם האו''ם, כי 92 אחוז מהנשק הכימי שברשותו פורק. אסד ממשיך להפעיל נשק כימי נגד המורדים לפחות 30 פעם  ב-9 החודשים האחרונים, מאז הנשיא אובמה נסוג בספטמבר 2013, מתוכניתו לתקוף את צבא סוריה ולהשמיד צבאית את יכולות הנשק הכימי הסורי.
אסד גם נערך לבחירות לנשיאות סוריה שתערכנה ב-3 ביוני, ואשר תבטחנה לו עוד שבע שנים בשלטון, כלומר עד 2021. זמן רב לאחר שהנשיא אובמה, האיש אשר אמר דרש כי אסד ירד מהשלטון, לא יהיה כבר בבית הלבן, אסד עדיין יחזיק במושכות השלטון בדמשק.
אפילו הפלסטינים הסיקו את המסקנות, ותוך כדי שהם ממוטטים את השיחות המדיניות עם ישראל, ואת המאמצים של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, פנו לעבר החמס.
גם אל קעידה מסיק מסקנות ממדיניות אובמה. כבר  עתה, שנתיים  לפני צאתו של אובמה את הבית הלבן, פרוסים לא פחות מ-100,000 לוחמים של ארגון הטרור על פני כל המזרח התיכון, מסוריה בצפון, עיראק, ירדן, חצי האי סיני, מצרים, לוב, ותימן, כאשר מספר המוסלמים האמריקנים, הקנדים, הבריטים, הצרפתיים, ההולנדים, הבלגים, האיטלקים, הפלסטינים, בין שורותיהם גדל בהתמדה.
שר ההגנה צ'אק הייגל מגיע לסעודיה להשתתף  בוועידת של ה-GCC, לא כדי להודיע כי מדיניותו של אובמה עומדת להשתנות, אלא כדי לנסות ולשנות את מדיניות מדינות המפרץ שתהייה מותאמת יותר לקו של מדיניות אובמה.  הסיכויים לכך קלושים ביותר.
בשבוע האחרון של אפריל נערך התרגיל הצבא הגדול ביותר שסעודיה ערכה מעודה תחת השם 'חרב עבדאללה' Operation Saif Abdullah -Sword of Abdullah, בו השתתפו 130,000 חייל. אף פעם לא נערך במפרץ תרגיל צבאי כזה בהיקף כזה. מלבד השתתפותם של הטילים הגרעיניים הסעודיים מדגם DF-3 ballistic missile-NATO designated CSS-2 בתרגיל, זו גם הייתה הפעם הראשונה שקצינים מכל מדינות  המפרץ, חוץ מאשר קטאר, השתתפו בתרגיל. זו גם הייתה הפעם הראשונה שקצינים מצבא מצרים השתתפו בתרגיל צבאי הסעודי. במרכז התרגיל עמדו שלושה מסרים מרכזיים:
1. מדינות המפרץ לא תהססנה לצאת למלחמה מול איראן.
2. מדינות המפרץ לא תהססנה מלהפעיל נשק גרעיני במלחמה, באם זו תפתח.
3. מדינות המפרץ אינן סומכות יותר על ארצות הברית שתספק להן מטריה צבאית וגרעינית. הן רק סומכות על עצמן. 
אחד העיתונים הבולטים ביותר באיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, אחת מבעלות בריתה החזקות, כלכלית וצבאית, של ארה''ב במפרץ, שצבאה לקח חלק בתרגיל הצבאי הסעודי- The National, פרסם (6 במאי), מאמר על התרגיל תחת הכותרת 'התרגיל הצבאי הסעודי היה נפנוף לשלום לאמריקה' Saudi Arabia’s military exercise was a goodbye wave to America. מאמרים כאלה אינם יכולים להתפרסם באבו דאבי, אלא אם קיבלו לכך אור ירוק מהמשפחה השלטת. 
גם עבדאללה מלך ירדן, שאל קעידה כבר בודק באמצעות פשיטות והעברת כוחות ונשק  את עמידות גבולות ממלכתו עם עיראק וסוריה, שוקל מחדש את היקף מעורבותו הצבאית ביחד עם ארה''ב מול נשיא סוריה בשאר אסד. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שוושינגטון החלה לאמן באחרונה קצינים וחיילים של הצבא העיראקי שיילחמו בעתיד באל קעידה, במחנות שהקימה  בתוך ירדן, הקפיא  המלך עבדאללה בינתיים, את שיתוף הפעולה הצבאי עם ארה''ב בדרום סוריה, ובכך הוא מעמיד בסכנה את כל המדיניות האמריקנית  והישראלית בדרום סוריה, ומגביר בכך את הסכנה הנשקפת לרמת הגולן הישראלית גם מצד הצבא הסורי וחיזבאללה, המתקדמים לאיטם דרומה. ספק רב עם צ'אק הייגל יצליח לקבל את הסכמתו של מלך ירדן, לחדש מצפון ירדן, את הפעילות הצבאית נגד אסד.
מיד לאחר ירדן, יגיע הייגל בסוף סיורו המזרח תיכוני לישראל. זה יהיה שבוע בדיוק לאחר שהיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, יצאה ביום ו' 9.5 מירושלים, על בהונות רגליה, מבלי אשר אפילו פורסמה הודעה משותפת על שיחתה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, או הודעה כלשהי, כאילו ביקור זה אף פעם לא נערך.
במילים אחרות, גם בירושלים ובתל-אביב, יימצא הייגל חוסר הסכמה עם המדיניות האזורית של ממשל אובמה, בדיוק כפי שיימצא זאת בריאד ובעמן.   

 

Print Friendly, PDF & Email