צבאות סעודיה ומדינות המפרץ בכוננות מלחמה. הערכה: עימות מוגבל עם איראן במפרץ בקרוב

צבאות ערב הסעודית ושאר המדינות המפרץ הפרסי המאוגדות בארגון ההגנה ה-GCC, הועמדו ביום ה' 5.1 במצב כוננות מלחמה, לקראת האפשרות כי ארצות הברית תנסה בימים הקרובים, ואולי אף בסוף השבוע הקרוב להעביר נושאת מטוסים, או קבוצת אוניות מלחמה אמריקניות אחרות את מצרי הורמוז.
הערכה זו נובעת מלחץ כבד, בעיקר של ערב הסעודית ,על וושינגטון להגיב על ההסלמה ההדרגתית שטהרן מבצעת במפרץ הפרסי, החל מהאיומים כלפי ארה''ב שלא תחזיר את נושאת המטוסים 'סטנניס'  USS Stennis למפרץ, דרך החוק הנידון עתה במג'לס שיאסור כניסת אוניות מלחמה זרות למפרץ  אלא אם קבלו לכך רשות מראש מהצי האיראני, ודבריהם של המפקד העליון גנרל חסן פירוזאבאדי  General Hassan Firouzabai, ורמטכ''ל הצבא של צבאות איראן רב אלוף אטוללה סלאחי Lt. Gen.Ataollah Salehi, כי איראן היא השולטת ומכוונת עתה את תנועת האוניות במצרי הורמוז במפרץ הפרסי.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי הסעודים אומרים לממשל אובמה, כי איראן מתכוונת ברצינות למה שהיא אומרת, וכי הדבר נובע מהחלטה של ההנהגה האיראנית כי מוטב שהעימות הצבאי בין טהרן לוושינגטון יתרחש בזמן ובזירה שייקבעו על ידי איראן, ולא במועד וזמן שיהייה נוח לוושינגטון.
האיראנים משוכנעים כי הם יצאו מעימות זה כאשר ידם על העליונה, למרות נחיתותם הצבאית, בדיוק כפי שחיזבאללה הצליחה לעמוד מול צה''ל במלחמת לבנון השנייה ב-2006. האיראנים גם מעריכים, כי לפחות בשלבים הראשונים של העימות המדובר יהיה בעימות מוגבל כאשר כל צד מחפש לפגוע בנקודות חלשות של הצד מנגד, מבלי להיגרר למלחמה כוללת. זו הסיבה מדוע האיראנים מעלים כל כמה ימים את רף העימות  עם ארצות הברית במפרץ הפרסי. 
הסעודים גם מצביעים על כך שאם ארה''ב לא תגיב לאיומים האיראניים תתחזק בטהרן הדעה, שממלא רווחת שם, כי הנשיא אובמה הוא נמר של נייר והוא יהסס לפעול צבאית מול הנחישות של  האיראניים.
חוגים צבאיים בריטים אמרו ביום ה',  כי עתה נוצר במפרץ הפרסי מצב של 'מי ימצמץ ראשון' who will blInk first.  ארצות הברית אשר הודיעה כבר במשך השבוע כי תמשיך בפעילות המבצעית שלה במצרי הרומוז ובמפרץ הפרסי כפי שהיא עשתה בעשרות השנים האחרונות, או איראן האוסרת על אוניות מלחמה אמריקניות להיכנס יותר למפרץ. הנשיא אובמה איננו יכול להרשות לעצמו להיראות כמי שאיננו פועל, בייחוד בשנת בחירות, וההנהגה האיראנית איננה יכולה להרשות לעצמה שלא לעמוד לפחות מאחורי כמה מאיומיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עתה קיים במפרץ הפרסי מצב של המתנה מתוחה, כאשר הכוחות הצבאיים, הימיים, והאוויריים של ארצות הברית, איראן, ומדינות המפרץ הפרסי, נכנסו למצב כוננות עליונה. בשלב זה גם המתכננים והמפקדים הצבאיים האמריקנים והאיראנים מחפשים דרכי תחבולה בהן הן יוכלו להפתיע את הצד השני, מבלי להביא להתנגשות צבאית ישירה ולהתדרדרות מיידית.
אחד הסימנים החיצוניים הבולטים לכך היא שורה של פרסומים המבוצעים על ידי מפקדת הצי האמריקני אשר החלה מפרסמת ביום ד'  4.1, שורה של תמונות בהן נראים מטוסי קרב-הפצצה אמריקנים מדגם F-18 Super Hornt  מוצבים על סיפוני ההמראה של נושאת המטוסים 'סטנניס' כשהם המוכנים להמראה לפעולה בכל רגע נתון.  כמו כן פורסמה בפעם הראשונה אי פעם של  תמונה של מחסן הפצצות הנמצא בתוך בטן נושאת המטוסים, המשייטת עתה במפרץ עומן, כאיתות ברור מול איזה עוצמה האיראנים עומדים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לעובדה שלארצות הברית יש עתה רק נושאת מטוסים גדולה אחת באזור, והיא איננה ממהרת להחיש נושאות מטוסים נוספות למפרץ הפרסי, איננה בהכרח מראה על כך שהיא מהססת לפעול כדי להדגיש את חופש השיט במצרי הורמוז ובמפרץ הפרסי.  לארצות הברית יש עתה חמישה בסיסי אוויר גדולים מאוד במפרץ:  שני בסיסים בכווית, בסיס עלי אל סאלם  Ali Al Salem , ובסיס אחמד אל ג'באר Ahmed Al Jaber. בסיס אווירי אל דאפרה Al Dhafra, באיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE. המפקדה והבסיס האוויריים הגדולים ביותר מחוץ לגבולות ארה''ב אל עדיד Al Adid בקטאר, והבסיס האווירי טורמרייט Thumrait Air Base בעומן. 
מקור צבאי מערבי במפרץ ציין, כי עברה התקופה במפרץ הפרסי בה מספר נושאות המטוסים האמריקניות באזור היו הסימן העיקרי שהצביע על כך באם מתקרבת פעולה צבאית אמריקנית. הבסיסים האוויריים האלה באים במקומן של נושאות המטוסים, אמר המקור המערבי. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות