צבא אוקראינה התקין את מערכת היירוט הישראלית 'סמרטשוטר' על מטוסים קלים ורחפניים בניסיון ליירט את המל"טים האיראניים המתאבדים

בעוד שבישראל נמשך הוויכוח באם לספק נשק ואמצעי הגנה נגד מל"טים מתאבדים שאיראן סיפקה לצבא רוסיה הנלחם באוקראינה, ושר הביטחון בני גנץ מצהיר ביום ג' 18.10, כי לא תהייה אספקת נשק ישראלי לאוקראינה,  הופיעה בשדה הקרב האווירי באוקראינה מערכת צבאית ישראלית.
מקורות צבאיים באוקראינה מוסרים, ביום ד' 19.10, כי צבא אוקראינה התקין את מערכת היירוט הישראלית 'סמרטשוטר' Smart Shooter על מטוסים קלים ורחפניים בניסיון ליירט את המל"טים האיראניים המתאבדים.
המערכת הישראלית הפועלת על העקרון 'יריה אחת-פגיעה אחת'  One Shot – One Hit. המערכת מופעלת על ידי בינה מלאכותית ומערכת מכמ"ים מתקדמים.  המפתחים הישראליים של המערכת מתגאים בעובדה כי המערכת פוגעת במדויק במטרה ואין מצב בו מתבצעת החטאה.

המערכת הוצגה לראשונה ב-2022 בתערוכה הצבאית בפריס, והופעלה לראשונה בספטמבר 2022 על ידי צה"ל בחברון במטרה לעזור לפזר הפגנות פלסטיניות. המערכת השתמשה אז בכדורי ספוג ולא באש חיה.
אולם כבר אז המערכת הזו הוצגה כמסוגלת לפגוע במל"טים.
בתיאור פעולת המערכת נאמר, 'כי היא מסוגלת לפגוע בדייקנות במל"טים, וכי המערכת מסוגלת לתפקד כמל"ט מיירט, ובתפקידים שונים נוספים כמו אירועים באזורים עירוניים, סיורים, והגנת גבולות, SMARTSHOOTER’s sight is capable of precisely hitting drones, the integrated solution can serve as a tactical UAV interception device at the battleground. The solution can also be used in urban scenarios, patrol missions and border defense. גובה המערכת הוא 95 ס"מ, והיא שוקלת כ-75 ק"ג.
מערכת קלה יותר יכולה להיות מורכבת על רובים ומכונות יריה.
מוסקבה איימה השבוע על ישראל כי אם תספק נשק לאוקראינה הדבר 'יהרוס את היחסים שבין שתי המדינות'.  


Print Friendly, PDF & Email