צבא ארה"ב בעיראק מחזיק בשבויים איראנים, קציני משמרות המהפכה.

המקורות הצבאיים בעיראק של תיקדבקה: המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן מגיעה לשיאים חדשים לאחר ש`הניו יורק טיימס` פרסם ביום ב` 25.12, יומיים בלבד לאחר שמועצת הביטחון החליטה על הטלת סנקציות על איראן, כי הצבא האמריקני תפס בפשיטות שערך בשבוע שעבר בבגדאד על מעוזים של המיליציה השיעית `באדר` קבוצה של איראנים, חלקם דיפלומטים וחלקם קצינים בכירים של `גדודי אל-קודס`, הזרוע של משמרות המהפכה האיראנים המאמנים ומספקים נשק לחיזבאללה, החמס, והג`יהאד האיסלמי. הדיפלומטים הועברו לידי ממשלת עיראק ומשם הועברו לשגרירות איראן בבגדאד, אולם קציני משמרות המהפכה ואיראנים אחרים, שעליהם לא נמסרו פרטים, נשארו במעצר ובחקירה של הצבא האמריקני. כל מה שהצבא האמריקני היה מוכן למסור הוא כי האיראנים שנעצרו נמצאו בחברתם של אנשים אשר הצבא מגדיר אותם `כאלה שתכננו התקפות טרור בבגדאד`. המקורות הצבאיים של תיקדבקה בעיראק מדווחים, כי בכך החלה למעשה הפעולה הגדולה של הצבא האמריקני בבגדאד, העומדת במרכז תוכניתו החדשה של הנשיא ג`ורג בוש בעיראק, עליה הוא עומד להודיע בתחילת ינואר 2007. חלק מרכזי בתוכנית זו הוא שיתוק פעולתן של המליציות השיעיות הפועלות למעשה תחת פיקוד של קצינים איראנים. במילים אחרות, מדובר גם על עקירת האחיזה המודיעינית והצבאית האיראנית בבגדאד. פרטים בלעדיים על התוכנית החדשה של הנשיא בוש פורסמו בלעדית ב-22 בדצמבר בגיליון מס` 283 של דבקה-נט-וויקלי DNW.
נשיא עיראק ג`אלל טלאבני אישר בעת ביקורו האחרון בטהרן את בואם לבגדאד של הדיפלומטים האיראנים שנעצרו, ויתר האיראנים שנעצרו היו `אורחיו` של ראש מפלגת SCIRI בראשותו של עבדול עזיז אל חכים שביקר אצל הנשיא גורג בוש בבית הלבן בתחילת דצמבר והנחשב למנהיג השיעי החזק ביותר בעיראק.
קציני `גדודי אל קודס` ונעצרו כאשר היו בחברתו של יו"ר וועדת הביטחון של הפרלמנט העיראקי אהדי אל עמרי Hadi al-Ameri. הצבא האמריקני מדווח כי הפשיטות שבמהלכן נעצרו האיראנים היו חלק מהפעולות האמריקניות נגד מטרות טרור וכי הכוחות הפושטים לא ידעו כי הם עומדים לתפוס דיפלומטים וקצינים איראנים.
מקורות הצבאיים שלנו בעיראק מוסרים כי זו לא הפעם הראשונה שהצבא האמריקני תופס בעיראק אנשי משמרות המהפכה וקציני מודיעין איראנים בעיראק, אולם זו הפעם הראשונה שהוא דואג כי פרטים אלה יפורסמו, דבר המעיד כי ממשל בוש מוכן בפעם הראשונה ב-4 שנים להתמודד ישירות עם הנוכחות האיראנית בעיראק.
אין ספק כי המנהיגות האיראנית שהייתה עסוקה בימים האחרונים בלהגיב על החלטת מועצת הביטחון בדבר הסנקציות, נתפסה בהפתעה מוחלטת. האיראנים לא ציפו כי ממשל בוש ייכנס אתם מיד לאחר החלטת מועצת הביטחון לעימות ישיר בבגדאד. עתה יצטרכו האיראנים להחליט כיצד הם מגיבים. האם הם מחריפים את העימות הצבאי המתפתח בשטח בבגדאד עם ארצות הברית, או שהם מחרישים ומכינים תגובה מאוחרת יותר בעיראק, או בזירות אחרות במזרח התיכון.
המקורות שלנו בוושיגנטון מדווחים כי לפי התוכנית החדשה לעיראק שגובשה בימים האחרונים בבית הלבן, האמריקנים לא יפעלו יותר בגדאד באמצעות המנהיגים הפוליטיים העיראקים, כדי להביא לידי הפסקת מלחמת האזרחים, או המלחמה השיעית-סונית בבגדאד, אלא באמצעות שני המנהיגים הדתיים רבי העוצמה אצל השיעיים והסונים. המדובר באייטוללה הגדול עלי סיסטאני, שנחשב למנהיג הדתי בעל הסמכות הגדולה ביותר בעיני השיעיים, ובשייח` חראס אל דרעי, שהוא ראש מועצת חכמי ההלכה של הסונא, שהוא גוף ההלכה הסוני העליון המכוון את פעולות הגרילה הסוניות בעיראק. זו היא הסיבה מדוע הצבא האמריקני קיבל פקודה להתחיל לפשוט על מעוזי מפלגת SCIRI, פעולה שנראתה בלתי אפשרית רק לפני כמה ימים.
לפי המידע המודיעיני המגיע מעיראק בשעות האחרונות נמצאים האמריקנים כבר בעיצומן של ההכנות לקראת האופנסיבה החדשה שלהם בבגדאד. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי האמריקנים מנסים עתה להעביר תוך כמה ימים לבגדאד 2 אוגדות עיראקיות המונות כ-20.000 אלף חייל. אוגדות אלה תתפוסנה את מקומן של כוחות הצבא והמשטרה העיראקיים הנמצאים כיום בבגדאד ומשתפים פעולה עם המיליציות השיעיות. את הכוחות האלה האמריקנים מעבירים באמצעות מצבע לוגיסטי מסובך אל מחוץ לבירה העיראקית. במקביל החלו האמריקנים להזרים לבגדאד תגבורות אמריקניות. המטרה היא להגיע לריכוז של כ-50.000 חיילים אמריקנים ועיראקיים, אשר ישתלטו על בגדאד.

Print Friendly, PDF & Email