צבא ארה"ב פתח במבצע 'הפטריוט הנאמן'  שמטרתו לחסום את גבולה הדרומי של ארצות הברית עם מקסיקו בפני שיירות מהגרים

צבא ארצות הברית מנהל בימים האחרונים רכבות אוויר המובילות חיילים וציוד צבאי לגבולה הדרומי של ארצות הברית עם מקסיקו, במטרה להיערך לעצור את שיירות המהגרים העושות את דרכן מהונדורס לעבר הגבול האמריקני.
עד עתה מדובר בשלוש שיירות מהגרים כאלה, הנמצאות עדיין במרחק של כ-1,400 ק"מ מגבולה של ארצות הברית. מספרם המדויק של המהגרים המשתתפים בשיירות אלה מוערך בין 3,000 ל-10,000, כאשר המספרים משתנים מידי יום, ותלוי במקורות שמדווחים על המתרחש.
ניסיון של ממשלת מקסיקו לעצור את השיירות האלה הנעות בשטחה על יד הקצאת מקומות מגורים ועבודה למהגרים נכשל. רק כמה מאות מהם הסכימו להשתתף בהסדרים אלה, והיתר מתעקשים להמשיך בדרכם לגבול ארצות הברית.  
רוב המשתתפים בשיירות אלה הם בעיקר משלוש מדינות: הונדורס, גוואטמלה, ואל סלבדור, שם שוררים עוני, חוסר עבודה, ואלימות רחוב קשים.  
איש איננו יודע בדיוק מי מארגן ושולח את שיירות המהגרים האלה. האצבע המאשימה נעה בין השלטונות במדינות אלה הרוצים להקל את הלחץ של מחוסרי עבודה והאלימות, ארגוני שמאל, ועד לשינויים האקלימיים הפוקדים את יבשת אמריקה.
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר, ביום ד', כי הוא יישלח לגבולה של ארצות הברית עם מקסיקו, בין 5,000 ל-15,000 חיילים שימנעו את שיירות המהגרים מלחצות את הגבול לארצות הברית.  
המבצע הצבאי האמריקני קיבל את שם הקוד ' מבצע הפטריוט הנאמן' Operation Faithful Patriot, ובשלב ראשון הוא כולל העברת צוותי תכנון צבאיים, משטרה צבאית, מסוקים, כוחות הנדסה, תחבורה, לוגיסטיקה, ורפואה, לאזור הגבול.
הכוחות האלה מוטסים או מועברים באמצעי תחבורה אחרים מכוחות המילואים והמשמר הלאומי, ממדינות טקסס, קליפורניה, ואריזונה. אל כוחות אלה מצטרפים כ-2,600 אנשי ביטחון אמריקנים נוספים המשתייכים לסוכנויות הביטחון האמריקניות השונות הפעולות לאורך הגבולות.

מקורות בארצות הברית ציינו, כי כוח של 15,000 חיילים זהה לגודל הכוח שהצבא האמריקני מחזיק כיום באפגניסטן.
שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס אמר ביום ד', כי ההכנות שצבא ארה"ב הן רציניות ביותר, 'אנחנו לא עוסקים במצגי פעלולים במשרד (ההגנה) הזה,' we don't do stunts in this department, אמר מאטיס.
הנשיא טראמפ הגדיר ביום ד' את שיירות המהגרים 'כפלישה' invasion, ונשבע לעצור אותה.
חוגים רחבים בארצות הברית, בייחוד כאלה הקשורים עם המפלגה הדמוקרטית, מאשימים את טראמפ כי הוא מנצל את שיירות המהגרים והופך אותן לנושא מרכזי במערכת בחירות האמצע midterm elections לבית הנבחרים והסנט האמריקני אשר תיערכנה ב-7 בנובמבר.
יש גורמים בארה"ב המרחיקים לכת ומאשימים את טראמפ ותומכיו שהם העומדים מאחורי מארגני שיירות הפליטים.
לעומתם ישנם גורמים רפובליקנים המאשימים את הדמוקרטים, כי הם שעומדים מאחורי שיירות המהגרים והכוונה שלהם היא כי חלקם יגיעו לגבול ארצות הברית בדיוק ביום בחירות האמצע, בשבוע הבא ביום ג6.11, כאשר המטרה היא להביא שטראמפ יפעיל את איומיו לעצרם אפילו בכוח, פעולה שתזיק לו בעיני הבוחרים האמריקנים.  

Print Friendly, PDF & Email