צבא ארצות הברית וצה"ל תרגלו בפעם הראשונה הפעלה משולבת של מערכות ההגנה שלהן נגד טילים.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בתרגיל הצבאי האמריקני-ישראלי `ערער הקוברה` Juniper Cobra, שנערך בנגב הישראלי בשבוע שעבר והסתיים ביום ג` 20.3, ואשר לפי דרישתה של וושינגטון הוטל עליו איפול מוחלט, תורגלה בפעם הראשונה הפעלה משותפת של מערכות ההגנה נגד טילים האמריקניות במזרח התיכון, המורכבות מטילי `פטריוט`, ומערכות ההגנה נגד טילים הישראליות, המורכבת מטילי ה`חץ`. המערכת ההגנה האמריקנית-ישראלית, תורגלה לא רק נגד טילים איראניים בליסטיים בעלי טווח של עד 1500-1300 ק"מ , אלא גם נגד טילי קרקע-קרקע קצרי טווח שרוסיה עומד לספק למדינות המזרח התיכון, ובראש ובראשונה לסוריה. המדובר בעיקר בטיל הרוסי האסטרטגי לטווח קצר `איסקנדר אי` Iskander-E. זאת לאחר שהוברר, כי הדגמים החדשים של הטיל הרוסי מסוגלים לפגוע ולשתק את טילי ה`פטריוט` האמריקנים המתקדמים ביותר PAC-2/3, המצויים גם בידי ישראל.
ל`איסקנדר אי` יש טווח של 280 ק"מ. ההחלטה לתרגל את מערכות ההגנה נגד הטיל הרוסי המתקדם הזה התקבלה לאחר שגם לוושינגטון וגם לירושלים הגיע מידע האומר כי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, החליט למרות הבטחותיו לוושינגטון ולירושלים, לספק בקרוב סוללות טילים כאלה לדמשק.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי ב`איסקנדר` מצויות המערכות המשוכללות ביותר המצויות כיום בתחומי ההנעה הרקטית, ההנחיה, והמחשוב.
היכולת להציב את מערכת שיגור הטיל במהירות, והדיוק של הפגיעה שלו, יתנו בידי דמשק, לדעת המתכננים הצבאיים האמריקנים והישראלים, יכולת להנחית מכת פתע על ישראל, אשר תהרוס את בסיסי האוויר הישראליים העיקריים ואת המפקדות הצבאיות שלה.
תרגיל `ערער הקוברה`, היה הפעם הראשונה שמערכות העיקוב אחר טילים האמריקניות והישראליות פעלו במשותף כאשר הם תיאום הפעולה ביניהם מתבצע באמצעות מערכות עיקוב אמריקניות מתקדמות ביותר הנמצאות במרחק של למעלה מ-11.000 ק"מ מהמזרח התיכון. המדובר במרכזי עיקוב אמריקנים הממוקמים בבריטניה וגרנלנד. זו הפעם הראשונה שמערכות העיקוב הישראליות חוברו למערכות עיקוב אמריקניות מחוץ למזרח התיכון.

Print Friendly, PDF & Email