'צבא החרמון' פתח במתקפה במטרה להגיע לדמשק. ישראל מעורבת. בינתיים-מצליחה לשמור על ביטחון הדרוזים

'צבא החרמון' Jaysh Hermon פתח, ביום ד' 17.6, במתקפה נרחבת באזורי קונטרה והחרמון הסורי הגובלים עם ישראל, על כוחות הצבא הסוריים באזור, כאשר המטרה העיקרית היא לכבוש את מטה חטיבה מס' 68 הסורית הנמצא ליד העיר חאן אל-שיה Khan al-Shih, החולשת על הדרך הראשית המוליכה מקוניטרה לדמשק.
אם צבא המורדים החדש יצליח במשימתו, הדרך לפרברים הדרומיים של דמשק תפתח לפניו, וכוחותיו יכולים להגיע גם לאזור גוטה המערבית Western Ghouta שליד דמשק, ולכתר בכך את כוחותיו של בשאר אסד המגנים על עיר הבירה.
בכך ייווצר מצב אסטרטגי חדש בסוריה, כאשר 'צבא החרמון' חוזר על הצלחתו של 'צבא הכיבוש' Conquest Army, לכבוש במחצית השנייה של מאי את רוב מחוז אידליב בצפון סוריה.
קשה שלא לראות כי יש יד מכוונת אחת מאחורי הופעתם הפתאומית בחודשיים האחרונים של שני צבאות חדשים של המורדים, בצפון ובדרום סוריה, שיש מאחוריהם גורם צבאי עלום שמתכנן את הטקטיקה של  תבוסת צבאות משטר בשאר אסד בצפון ובדרום סוריה ובדחיקת כוחותיו לכיוון דמשק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בצפון סוריה 'יד צבאית נעלמה' זו מורכבת מקציני צבא אמריקנים, סעודים, טורקים וקטארים, הפועלים ממפקדה משותפת הממוקמת בסיס האווירי הטורקי הגדול דייאבאקיר Dyabakir בדרום טורקיה.
'היד הצבאית הנעלמת' בדרום סוריה היא קצת שונה, והיא מורכבת מקצינים אמריקנים, ירדנים, סעודים, קטארים, בריטים. מפקדה זו פעולת  מחדר המלחמה המשותף לארצות הברית ולירדן Centcom's Forward Command in Jordan, הממוקם צפונית לבירה הירדנית-עמן.
מפקדה זו היא שהקימה את  'צבא החרמון' Jaysh Hermon, המורכב משמונה מליציות של מורדים סוריים, שכמה מהן אם לומר בצורה עדינה 'בעייתיות' ביותר גם לארה"ב וגם לישראל.  
המליציות הן: צבא סוריה החופשית Free Syrian Army. בריגדת סאייף אל-שם Sayf al-Sham Brigade, בריגדת ישו המשיח, (בדת המוסלמית ישו הוא אחד הנביאים) Jesus Christ Brigade. ג'בהת אל נוסרה Al-Nusra Front- אלקעידה סוריה. אחאר אל-שם Ahrar al-Sham, ארגון מוסלמי קיצוני שיש לו קשרים גם עם אל נוסרה, וגם עם אל קעידה בלבנט ובעיראק ISIS, ולבסוף מליצית אג'נאד אל-שם Ajnad al-Sham, שאנשיה באו מצפון סוריה, שם השתתפו קרב לכיבוש אידליב.
המקורות שלנו מציינים, כי כאשר אנחנו קובעים כי חדר המלחמה בירדן הוא שמנהל את המלחמה, פירוש הדבר הוא שמהמפקדה היא זו מספקת את הנשק, את האספקה והמשכורות של אנשי המליציות, ואת תוכניות הפעולה הצבאית שלהן.
הסנקציות שיש בידי מפקדה זו 'להעניש' מליציות אלה, על שהן חורגות מהתוכניות הטקטיות הצבאיות המוכתבת להן מורכבת משני אלמנטים: קיצוץ או הפסקה מוחלטת של משלוחי הנשק אליהן. קיצוץ במשכורותיהם של אנשיהם.
כך היה בימים האחרונים כאשר חלק מכוחות מורדים אלה כבשו חלקים מהעיירה תל-תהלה Al-Thala ליד בירת הר הדרוזים סווידא Suweida, דבר שהיווה איום צבאי ישיר על כחצי מיליון דרוזים והעלה את הבעיה הדרוזית על סדר יומה הפוליטי-צבאי של ישראל
כדי שכוחות מורדים אלה לא יתקדמו לתוך הר הדרוזים ולא יאיימו על הדרוזים  הם קבלו הודעה כי משכורותיהם מקוצצות מיד בחצי.
בסוריה של היום איום כזה פועל!
המורדים נסוגו מתל-תהלה Al-Thala, והוסר האיום הצבאי הישיר על הדרוזים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, שלקחו לידיהם אישית את הפיקוד על המתרחש לאורך גבול סוריה ישראל, ועל גורלם של חצי מליון הדרוזים הסוריים, מקווים, ואם להשתמש במילה קיצוניות יותר אפילו מתפללים, כי 'סידורים' אלה של חדר המלחמה בירדן יפעלו ללא תקלות, גם כאשר הקרבות מתחוללים באזורים הצמודים לגבול ישראל ברמת הגולן ובחרמון, וכי באמצעותם הם גם יצליחו לשמור על ביטחונם של הדרוזים, ולמנוע את נהירתם של עשרות אם לא מאות אלפי פליטים דרוזים לישראל.
אולם שום פעולה צבאית איננה מתפתחת ומתבצעת בצורה מושלמת וחלקה, ותמיד יכולות להתעורר בעיות פתאומיות לא צפויות, שיכולות לסבך את המצב, בייחוד ש'צבא החרמון', הוא לא צבא סדיר, אלא אוסף של מליציות שלכל אחת מהן תוכניות פעולה ואידיאולוגיה משלהן.
זהו מצב צבאי עדיין ומסובך ביותר שלפניו ישראל וצה''ל עומדים בימים הקרובים.
אם 'צבא החרמון' יצליח לכבוש מידי הצבא הסורי את כל השטח שבין קוניטרה לחרמון, הוא יוכל לפנות לעבר הכביש הראשי המוביל לדמשק, ובכך הוא יתרחק מגבולות ישראל וממובלעות הכפרים הדרוזים באזור, בהם המורדים הסורים הוזהרו שלא לגעת.
ברגע 'שצבא החרמון' יפנה צפונה לעבר דמשק, יוכלו נתניהו, יעלון, ואייזנקוט, ואתם כל מדינת ישראל לנשום לרווחה.
אולם אם הקרבות יסתבכו ומליציות של 'צבא החרמון' תתחלנה לבצע פעולות צבאיות עצמאיות שלהן, ישאל וצה''ל יעמדו בפני בעיה קשה.   

     

 

Print Friendly, PDF & Email