צבא מצרים חיסל 75 אחוז מכוחות אל קעידה במרכז סיני

במבצע צבאי מהיר, שנמשך בכל השבוע האחרון, הצליח הארמיה השנייה של הצבא המצרי בפיקודו של הגנרל אחמד וואספי General Ahmed Wasfy, לחסל או לעצור חלק גדול של כוח החמושים הסלפיים במרכז סיני באזורי ג'בל אל חאלל Jabal al-Halal, וואדי אל עמר Wadi al Amar, ובכך לשבור את המערך הצבאי של אל קעידה בסיני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ההערכה היא ש-75 אחוז מלוחמי הסלפיים ואל קעידה, או שנהרגו או שנתפסו. היתר ברחו ומצאו מקלט אצל שבטי הבדואים בסיני.
בין הנמלטים, גם מפקד כוחות אל קעידה בסיני, ראמזי מועפי Ramzi Mowafi, מי שהיה קודם לכן רופאו האישי של מנהיג אל קעידה שחוסל במאי 2011 בפקיסטן אוסמה בין לאדן.
מועפי, נחשב נאמן למנהיג אל קעידה הנוכחי איימן אל-זוואהירי, והוא נשלח על ידו סוף 2012 לחצי האי סיני, כאשר קשריו המבצעים הם עם ראשי ארגון אל קעידה בחצי האי ערב, Al-Qaeda in the Arabian Peninsula-AQAP.
עד עתה התפארו הסלפיים ואנשי אל קעידה בסיני, כי ג'בל אל חאלל, הוא אזור הררי מבוצר, הדומה לאזור טורה בורה באפגניסטן, שם האמריקנים נכשלו בשנת 2001 לכבוש ולתפוס את מנהיג אל קעידה אוסמה בין לאדן שהתבצר בו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כמו שהאמריקנים לא הצליחו לכבוש את טורה בורה, עד שבין לאדן לא נמלט משם בנובמבר 2001 ועבר לפקיסטן, כך הצבא המצרי לא הצליח לכבוש, 12 שנה לאחר מכן, את ג'בל אל חאלל. כדי להבריח את הלוחמים הסלפיים ואנשי אל קעידה מהמערות המבוצרות שלהם במקום, השתמש הצבא המצרי בהפצצות מהאוויר של האזור מסביב לשעון, ובהנחתת כוחות קומנדו מיוחדים בשטח, אשר הפעילו לתוך המערות יורקי להבות Flares Launchesr, כדי להכריח את אנשי הטרור להימלט מתוכן.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי בכך הסתיימה השבוע גם פעולת הצבא המצרי לחלק את חצי האי סיני ואת אזור תעלת סואץ לארבעה אזורים צבאיים, שבכל אחד מהם מוקם מטה של הצבא המצרי לתיאום הפעולות נגד גורמי טרור:
1. אזור הערים המצריות הגדולות לאורך תעלת סואץ. מערך זה כולל את הערים פורט סעיד, איסמעליה, וסואץ. לאורך כל מאת הקילומטר של הגדה המערבית של תעלת ומפרץ סואץ, מהים התיכון ועד ים סוף, הוקם בשבועות האחרונים מערך הגנה נגד התקפות טרור על אוניות העוברות בתעלה.
המערך, שהוקם כמעט כולו מציוד שסיפקה ארצות הברית, מורכב ממערך של מגדלי שמירה, תחנות מכ''ם, ומערכי חיישנים.
2.
מערך מקביל דומה הוקם על הגדה המזרחית של תעלת ומפרץ סואץ, כלומר לאורך חופי חצי האי סיני. תפקידם של שני מערכים אלה הוא גם למנוע הברחות נשק ממצרים לסיני, ולהפך. על הפעלת המערך הזה הופקדה הארמיה השלישית המצרית בפיקודו של גנרל אוסמה עסכר,  Major General Osama Askar.
3. במרכז סיני, באזורי ג'בל אל חאלל Jabal al-Halal, וואדי אל עמר Wadi al Amar, שם התחוללו השבוע הקרבות הכבדים בין צבא מצרים לסלפיים ולאנשי אל קעידה, הוקם אזור ביטחון הנשלט על ידי הארמיה השנייה המצרית.
4.
אזור ביטחון רביעי, שגם עליו הופקדה הארמיה השנייה המצרית, הוקם מאל-עריש בצפון סיני ועד לרצועת עזה.
ביום חמישי 3.10, פרסם מפקד הארמיה השנייה הגנרל אחמד וואספי, אזהרה ללא תקדים לחמס. האזהרה אומרת, כי אם החמס יעז, עתה עם סיום הפעולות הצבאיות המצריות נגד אנשי הטרור בסיני, לשלוח לוחמים ונשק לסיני, יפציץ חיל האוויר המצרי מטרות צבאיות של החמס בתוך רצועת עזה. האזהרה מוסיפה ואומרת כי חיל האוויר המצרי ערך כבר טיסות תצפית במרחבים האוויריים של הרצועה, וקבע את המטרות שתותקפנה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי טיסות תצפית כאלה, ואזהרה מצרית כזו לא יכלה להתפרסם ללא תיאום עם ישראל.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות