צבא מצרים מעביר טנקים T-72 ונגמ"שים ללוב והעמיד את חיל האוויר המצרי בכוננות במטרה לעצור מעורבות צבאית טורקית בקרב על טריפולי

צבא מצרים החל, לפי הוראה של נשיא מצרים הגנרל פתח אל-סיסי להעביר, ביום חמישי 19.12, טנקים מדגם T-72 ונושאי גייסות משוריינים לכוחותיו של הגנרל חליפה חאפטר Khalifa Haftar, אשר נכנסו בשעות האחרונות לפרברים הדרומיים של טריפולי בירת לוב.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי גם מספר טייסות בחיל האוויר המצרי הועמדו בכוננות במטרה לתמוך בכוחותיו של חאפטר, 'הצבא הלאומי הלובי' Libyan National Army-LNA, הנלחמים נגד הכוחות של ממשלת האיחוד הלאומי הלובית Government of National Accord-GNA, השולטת בעיר.

המקורות שלנו מדווחים, כי אל-סיסי נתן את ההוראה לצבא המצרי לנסות ולעזור לכוחותיו של הגנרל חליפה להשיג הכרעה בקרב על בירת לוב, לאחר שמקורות באנקרה הודיעו, כי טורקיה שוקלת להעביר כוחות צבא טורקיים לטריפולי במטרה לעצור את הכוחות המתקדמים של חאפטר
לפי המידע המודיעני שבידי המצרים עומדת טורקיה לשלוח ללוב כוחות של מתנדבים מארגון האחים המוסלמיים הטורקיים-SADAT.
לארגון טורקי זה יש יחידות לוחמים המורכבות מאנשים ששירתו בעבר ביחידות של אל קעידה ו-ISIS בסוריה וגויסו לשורות האחים המוסלמיים על ידי  מוסד הביון הטורקי המרכזי ה-MIT.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי כמה פעילי חמאס הנמצאים בטורקיה קיבלו וערכו אימונים עם יחידות אלה.

לכך התכוון נשיא מצרים אל סיסי  כאשר אמר השבוע, כי ממשלת לוב בטריפולי מוחזקת כבני ערובה  בידי מליציות טרוריסטיות, that Libyan government has been held hostage by "terrorist militias" in the capital, Tripoli, וכי מצרים לא יכולה לסכן את ביטחונה הלאומי ולאפשר להן לשלוט בלוב.
ביום ד', שכנעו האחים המוסלמים הלוביים את ממשלת טריפולי לפנות רשמית לטורקיה בבקשה שתשלח כוחות צבאיים ללוב שיעזרו לה להדוף את האופנסיבה של כוחות חאפטר.

עד עכשיו הצבא והמודיעין הטורקי עזרו לממשלת טריפולי בכך שקצינים טורקיים פיקדו על היחידות הצבאיות שלה, ובאספקת מערכות נשק, כולל טילי נ"ט ומזל"טים.
מספר היועצים הטורקיים הנלחמים עתה בבירת לוב לצד כוחות הממשלה מגיע היום ל-3,000 איש.

הכוחות של הגנרל חאפטר מקבלים עזרה צבאית ממצרים, מרוסיה ומאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE.
המצרים מספקים מודיעין, מערכות נשק ותחמושת. הרוסים הביאו ללוב כמה אלפים של שכירי חרב, כמעט כולם משתייכים ל'כוח וואגנר'  The Wagner Group . חלק משכירי חרב אלה הועברו באחרונה מסוריה ללוב.
איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE העמידה לרשות כוחותיו של חאפטר טייסת קטנה של 6 מטוסים מדגם Archangle ISR planes מתוצרת ארה"ב.  מטוסים אלה, שמוטסים על ידי טייסים של ה-UAE, שבדרך כלל משתמשים בהם למטרות סיור וסיוע באש לכוחות שיטור קרקעיים, מופעלים על ידי כוחותיו של חאפטר כמפציצים.

אם אכן הטורקים יתחילו להעביר כוחות צבאיים טורקיים סדירים, או מתנדבים של האחים המולסמים לטריפולי, מצרים תפעיל את חיל האוויר המצרי נגדם, ותחולל התנגשות צבאית בין מצרים וטורקיה.  
  

Print Friendly, PDF & Email