צבא סוריה בפעולה להכריח רבע מיליון פליטים לחזור לבתיהם. הפלסטינים בפעולות נגד אסד

צבא סוריה החל ביום ג' 21.6 בפעולה לאורך גבול סוריה-טורקיה, שמטרתה להכריח כ-250,000 סורים שברחו מבתיהם ואשר בעשרת הימים התגוררו בהרים לחזור לבתיהם. מעברו הטורקי של הגבול נשמעו אחה''צ קולות ירי ופיצוצים.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי המדובר גם בתגובה של אסד לשיחת הטלפון שניהלו ביום ג' לפנות בוקר נשיא ארה''ב באראק אובמה וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארודאן, על המצב בסוריה, ועל דבריו של פקיד טורקי בכיר לאחר השיחה, כי לנשיא אסד נשאר פחות משבוע לפעול למען הנהגת רפורמות פוליטיות בסוריה. הפקיד הטורקי לא פירט מה יקרה באם אסד לא ימלא אחר הדרישות הטורקיות.
בנאומו באוניברסיטת דמשק ביום ב' קרא אסד לפליטים הסוריים לחזור לבתיהם ואמר כי זו היא סוגיה עקרונית מאוד משום שערים סוריות 'ללא בניהן' הן ערים מתות.
אסד ניסה לשוות לדבריו נימה אנושית של מנהיג הדואג לאזרחיו, אולם כפי שהיה בכל שלושת חודשים הדיכוי הברוטאלי של המרידה נגדו, מאז חודש אפריל, המדובר היה באזהרה לפליטים אלה כי אם הם לא יחזרו, כלומר ימשיכו בהתמרדות נגדו, אסד יפעיל נגדם את כוחות הצבא.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי עד עתה ניסו וושינגטון, אנקרה ודמשק, להסתיר את המספר האמיתי של הפליטים הסוריים הנמצאים בהרים על גבול סוריה-טורקיה. הטורקים דיברו על כ-9,000 פליטים שחצו את הגבול ונכנסו לדרום טורקיה, ועוד על כמה אלפי פליטים מצידו הסורי של הגבול.
אולם המדובר ברבע מיליון פליטים, אשר צבא טורקיה החל כבר ביום א' 19.6 לספק להם מצרכי מזון, מי שתייה נקיים, ועזרה רפואית. בחלק מאזורי השהייה של הפליטים האלה, אליהן כוחות ההצלה והעזרה הטורקית לא הצליחו להגיע הטילו מסוקי תובלה טורקיים מטעני מזון ארוזים ומים במכלים מיוחדים.
דמשק הודיעה כבר ביום חמישי 16.6, ובמשך כל סוף השבוע האחרון, באמצעות שליח סורי מיוחד שהגיע לאנקרה, הגנרל חסן טורקמני, כי פעולה טורקית לתמיכה בפליטים בתוך השטח הריבוני הסורי תחשב כפעולה צבאית טורקית שלא תישאר ללא תגובה סורית מתאימה.
עצם העובדה, כי נשיא סוריה באשר אסד, לא נרתע מהודעתם המשותפת של הנשיא אובמה וראש ממשלת טורקיה ארדואן, מיום ג' לפנות בוקר, כי ממשלת סוריה חייבת להפסיק את האלימות מיד now, מראה כי אסד החליט להסתכן בעימות חזיתי עם וושינגטון ואנקרה, לאחר שהוא מעריך כי בסופו של דבר שתי הבירות לא תעזנה לפעול צבאית נגדו ונגד הצבא הסורי. ההערכה של אסד מבוססת על מה שהוא מפרש כמסרים של חולשה שהיו בהודעתם של שני המנהיגים. למרות שאובמה השתמש בפעם הראשונה במושג now כלפי המצב בסוריה, הוא עדיין נמנע להצביע על הנשיא אסד כאחראי לדיכוי הברוטאלי, וגם לא דרש ממנו לרדת מהשלטון.
במקביל התרחשו ביום ג' 21.6 שלוש התפתחויות צבאיות-מדינות נוספות בסוריה אשר העידו כי המצב הפנימי והצבאי במדינה הולך ומתדרדר, למרות שהשלטון ארגן אלפים של הפגנות תמיכה באסד ובנאומו בערי ובעיירות סוריה.
1. כוחות גדולים של צבא סוריה נראו כשהם נערכים לכניסה לעיר חמה. עד עכשיו נמנעו הכוחות הסוריים להיכנס לעיר, בעיקר משום שהעיר משמשת סמל למרד של האחים המוסלמיים נגד משפחת אסד (ב-1982), וההפגנות שם נגד אסד נמשכו ללא מפריע.
ההערכה היא כי כניסת כוחות סוריים לעיר תתקל בהתנגדות מזוינת קשה.
2. בפעם הראשונה מאז התחלת ההתקוממות נגד אסד, הצטרפו הפלסטינים, המרוכזים בעיקר במחנות הפליטים מסביב לדמשק, לפעולות המחאה של האופוזיציה. נכונות של הפלסטינים להצטרף לפעולות אלה נראו כבר בסוף השבוע של 12.6-10 בדמשק, כאשר קבוצות מזוינות של פלסטינים פתחו באש על מבנים של קבוצות המקורבות למשטר אסד, כמו ארגון השחרור הפלסטיני –המפקדה המרכזית של אחמד ג'יבריל, והחזית העממית לשחרור פלסטין.
3. נמשך ריכוז הכוחות האמריקני ושל נאט''ו במרכז הים התיכון ובטורקיה. בין הכוחות האלה המתרכזים מסביב לנושאת המטוסים האמריקנית 'ג'ורג בוש' USS George H.W. Bush, הנמצאת עתה במרכז הים התיכון, לא הרחק מחופי סוריה, נמצאת משחתת הטילים האמריקנית 'טרוקסטון' USS Truxtun, שעד יום שישי 17.6 שהתה בבסיס חיל הים הישראלי בחיפה. משחתת טילים מונחים אמריקנים שנייה 'ברי' USS Barry , יצאה באותו יום את נמל Gaeta באיטליה, כדי להצטרף לכוח האמריקני.
תנועת אוניות מלחמה אלה לא הייתה מקרית. באותו יום, 17 ביוני, קבל על עצמו צבא טורקיה את הפיקוד על הכוח התגובה הימי מס' 2 בים התיכון, Turkey took over command of Standing NATO Maritime Group-2 which is part of the NATO Response Force in the Mediterranean.
בפריס חזר והזהיר ביום ג' ראש ממשלת רוסיה ולדמיר פוטין מפני מעורבות צבאית זרה בסוריה, כפי שמתרחשת בלוב.

Print Friendly, PDF & Email