צבא עיראק ומליציות פרו-איראניות הציבו אולטימטום לצבא הכורדי לפנות את קירקוק. מבחן ראשון למדיניות האיראנית של טראמפ

ממשלת בגדאד, בראשותו של חיידר אל עבדאי Haider Al Abadi הציבה, במוצאי שבת 14.10, אולטימטום לצבא הכורדי-הפשמרגה Peshmerga לפנות את עיר הנפט קירקוק Kirkuk.  מלבד פינוי קירקוק,דורש אל עבאדי ממנהיג הכורדים נשיא האוטונומיה הכורדים העצמאית KRG מסעוד בראזני, לבטל את תוצאות משאל העם על עצמאות שנערך לפני שבועיים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי האולטימטום אשר עומד לפוג ביום א' 15.10 לפנות בוקר הוצא בלחצה של טהרן ששלחה לבגדאד את מפקד חזיתות איראן בעיראק וסוריה, ומפקד גדודי אל -קודס של משמרות המהפכה הגנרל קסאם סוליימני.  סוליימני הבטיח לראש ממשלת עיראק, כי איראן תתמוך בצעדיה הצבאיים של ממשלת בגדאד נגד הכורדים, ותעמיד לרשותו את המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות, ואת כל הנשק והמודיעין הדרושים לניהול המערכה.
במשך סוף השבוע כבר זרמו לאזור קירקוק כוחות גדולים של 'צבא הגיוס העממי'  The Popular Mobilisation Force-PMU, שהם חלק מצבא עיראק, אבל נתונים לפיקודו הישיר של הגנרל קסאם סוליימני.  לצדם שלחה הממשלה בגדאד לעיר יחידות של הכוחות המיוחדים העיראקים.
מול הכוחות האלה העמידו הכורדים כוח של כ-9,000 לוחמים של חיילי הפשמרגה.
ארצות הברית המחזיקה בקירקוק צוות צבאי קטן שתפקידו לתווך ולהעביר מסרים בין שני הצדדים, העלתה כמה הצעות פשרה, אולם עד עתה הצעות אלה נדחו על ידי ראש ממשלת עיראק אל עבדאי.
וושינגטון גם הודיעה לבגדאד, כי לא תסכים לשום התקפה צבאית על אירביל, דואוק וסולמנייה Erbil, Dohuk and Sulaymaniyah. לגבי קירקוק האמריקנים הודיעו לעיראקים, כי הם יסכימו רק לכניסתם של פקידים עיראקיים אזרחיים לעיר ולא של כוחות צבאיים.  
מלבד השאלה האם ראש ממשלת עיראק חיידר אל עבדאי יתעלם מהוראותיה של וושינגטון,  מציינים המקורות של תיקדבקה, כי ביום שישי 13.10, לאחר נאומו של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ על מדיניותו החדשה כלפי איראן, קיבלה האפשרות של המלחמה סביב קירקוק משמעות שונה לגמרי מזו של סכסוך מקומי.
מאחר וטראמפ הכריז כי כל מי שקשור במשמרות המהפכה יחשב כארגון טרור, הרי שהגדרה זו תופסת לגבי 'צבא הגיוס העממי'  The Popular Mobilisation Force-PMU. אם כוחות אלה יתקפו את הכוחות הכורדים, שהם בעלי בריתה הצבאיים של ארצות הברית במלחמה נגד ISIS בסוריה ובעיראק, השאלה היא כיצד הנשיא טראמפ יורה להגיב?
חוסר תגובה אמריקנית תהפוך את נאומו נגד איראן לחסר משמעות מעשית, ורק יעודד את משמרות המהפכה האיראנים להמשיך ולפעול בעיראק ובחזיתות אחרות.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “צבא עיראק ומליציות פרו-איראניות הציבו אולטימטום לצבא הכורדי לפנות את קירקוק. מבחן ראשון למדיניות האיראנית של טראמפ

 • אוק 15, 2017 @ 8:01 at 8:01
  Permalink

  אני מהמר שפה גדול לא יעשה כלום.

  • אוק 15, 2017 @ 13:21 at 13:21
   Permalink

   על כמה אתה מהמר?

 • אוק 15, 2017 @ 12:54 at 12:54
  Permalink

  אני דווקא מהמר שכתוצאה מפה גדול יגררו כולם למלחמה שמלכתחילה לא התכוונו אליה.

 • אוק 15, 2017 @ 21:20 at 21:20
  Permalink

  מאחר שמדובר בליצן טראמפ,הוא לא יעשה כלום.
  למרות שבסופו של דבר תתלקח מלחמה בין איראן וארה"ב, ותוך כדי הסכסוך הזה תהיה מלחמה עקובה מדם עם צפון קוריאה שלמערב יהיו הרבה אבידות ("טבח גדול בבצרה" מכנה את זה הפסוק)ויתקשו לנצח, יקח להם 3 חודשים להתגבר עליהם במחיר כבד מאוד(זה חלק מהעונש שמגיע לנוצרים על מה שעשו לנו במשך 2000 שנות גלות ( כל הנ"ל מופיע בזוהר)

 • אוק 16, 2017 @ 21:31 at 21:31
  Permalink

  בושה וחרפה לארה"ב ולמערב כולו!!!
  שוב נחשפת צביעותם של המדינות המערביות הכאילו ליברליות… אחרי שהכורדים נלחמו למען המערב והביסו את דעא"ש, הם מקבלים כתף קרה מכל העולם בעניין העצמאות והזכויות הלגיטימיות שלהם!!!!
  המערב הוא בוגדני ושפל וצריך פשוט להגיד זאת הכל פורום ובכל הזדמנות כדי להנחית אותם על הקרקע וכדי שלא יטיפו לנו מוסר על כיבוד הזכויות של העם "הפלסטיני"

Comments are closed.