צבא רוסיה הציב את חטיבת הצנחנים מס' 31 וכוחות מיוחדים בדרום סוריה מול גבולות סוריה עם ירדן ועם עיראק

עם התקרב מועד ביקורו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל, עולה המתח הצבאי בדרום סוריה לאורך גבולות סוריה עם ירדן, עיראק וישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ב' 21.5 לפנות בוקר, הגיע לדרום סוריה כוח צבאי רוסי המורכב מצנחנים וכוחות מיוחדים רוסיים. הכוח הגיע למחוז סוויידה  Sweida, שם פועל כוח צבאי סורי-איראני ושל חיזבאללה, נגד כוחות 'צבא סוריה החופשית' SFA, הנתמכים על ידי כוחות מיוחדים אמריקנים, ירדניים, בריטיים ונורווגים.
כוחות הצנחנים הרוסיים משתייכים לחטיבה מס' 31 המוצבת בסוריה, ונלווים אליהם יחידות של הכוחות המיוחדים הרוסיים הספטצנאז Spetsnaz.
זו פעם ראשונה במלחמה בסוריה שהרוסים שולחים כוחות קרקעיים לדרום סוריה. עד כה פעל רק חיל האוויר הרוסי, בצורה מוגבלת, באזור זה.
מקורות צבאיים סוריים מציינים, כי החיילים הרוסים ידריכו ויאמנו את כוחות הצבא הסורי  הפועלים באזור.
הסבר מקביל דומה נותנים האמריקנים לפעולת כוחותיהם המיוחדים התומכים 'בצבא סוריה החופשית' הנלחם בשטח.
עכשיו נוצר בדרום סוריה מצב, היכן שניטשת מערכה מי ישתלט קודם על עמדות מפתח בגבולות סוריה עם ירדן ועם עיראק, בו צבאות ארצות הברית ורוסיה עומדים זה מול זה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הבאת הכוחות הרוסיים לדרום סוריה מצביעה על כך, כי כפי שארצות הברית וממשל הנשיא טראמפ נחושים בדעתם להשתלט על משולש הגבולות ירדן-סוריה-עיראק ועל כל 600 הק"מ של קו הגבול בין עיראק וסוריה, במטרה לחסום את בפני איראן והמליציות השיעיות שתחת פיקודה את הדרכים היבשתיות אל סוריה, כך מוסקבה נחושה עתה לתמוך בתנועות הצבאיות האיראניות-סוריות אשר ימנעו מהכוחות האמריקנים להשיג את מטרתם.
למבחן עומדות עתה כל הבטחותיו והצהרותיו של הנשיא דולנד טראמפ ביומיים האחרונים (שבת ויום א' 21.5-20)  לשליטי ערב הסעודית וראשי מדינות ערב והמפרץ, כי ממשלו לא יאפשר יותר לאיראן, וגם לא לחיזבאללה, לפעול צבאית בצורה חופשית במזרח התיכון, כפי שעשתה עד כה, בעיראק, בסוריה ותימן.     
אם האמריקנים יצליחו להשתלט על קו הגבול הסורי-עיראקי  המדיניות של הנשיא טראמפ לחיזוק. אולם באם הכוחות הרוסים-האיראנים, הסורים וחיזבאללה יקדימו אותם, זו תהייה מכה קשה לביקור ולמדיניות של הנשיא טראמפ במזרח התיכון.

Print Friendly, PDF & Email