צבא רוסיה הציב 3 חטיבות של טילי 'איסקנדר אם' על הגבול עם אוקראינה. עושה הכנות להעביר נשק גרעיני טקטי. ארה"ב מפנה את משפחות הדיפלומטים מקייב

באם צבא רוסיה, שכוחותיו לאורך גבולות רוסיה-אוקראינה, מונים עתה 175,000 חייל, יפלוש לאוקראינה, קרוב לוודאי, לפי מקורות צבאיים ומודיעיניים מערביים, הוא יפתח את הפלישה במטר של טילי 'איסקנדר' Iskander-M brigade, שיש להם טווח של כ-500 ק"מ.
לטיל יש ראש חץ קונבנציונלי של כ-700 ק"ג חומר נפץ, אבל הוא מסוגל לשאת גם ראש חץ גרעיניים.  
בסוף השבוע נצפו על ידי גורמי מודיעין מערביים הכנות בבסיסים בהם הצבא הרוסי מחזיק נשק גרעיני טקטקי להעביר מערכות נשק כאלה ולהציבם עם גבול רוסיה-אוקראינה. הדבר העלה חשש במערב, כי צבא רוסיה לא יהסס מלהשתמש בנשק גרעיני טקטי בהתפתחות בה הפלישה מהרוסית לאוקראינה אכן תתממש.
אם אכן הצבא הרוסי ישתמש בנשק גרעיני טקטקי תהייה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה הצבאית בה נערך שימוש בנשק גרעיני טקטקי בתנאי מלחמה אמיתיים.
במוצאי שבת 22.1, אמרו מקורות אמריקנים, כי וושינגטון החלה לפנות את משפחות הדיפלומטים האמריקנים מקייב. המקורות הוסיפו ואמרו כי בשעות הקרובות יפרסם הסטייטט דפרטמנט קריאה לכל האזרחים האמריקנים לצאת מאוקראינה כל זמן שעדיין מתקיימות טיסות אזרחיות והדבר אפשרי.
המקורות הצבאיים המערביים מוסיפים ואומרים, כי מאחר והרוסים ציידו את חטיבות 'האיסקנדר אם' במספר גדול יותר של משגרים  מדגם 9P78-1, 9P78-1 transporter-erector-launcher-TEL vehicles, which are based on an 8×8 MZKT-79306 truck chassis , הרי כוח הטילים הרוסיים על גבולות אוקראינה מונה עתה למעשה טילים ומשגרים של 4 חטיבות.
ההערכה היא, כי הרוסים יפעילו את טילי 'האיסקנדר אם' כבר בשלבי הפתיחה של הפלישה מאחר והם יעדיפו זאת על פני שימוש במפציצים היכולים להיפגע על ידי יחידות ההגנה האוקראיניות שנשק הנ"מ המתקדם ביותר שברשותן הן סוללות טילי S-300.
נוסף על טילי 'האיסקנדר אם' ישנם סימנים כי הצבא הרוסי עומד להשתמש בפלישה לאוקראינה בטילים בליסטיים מסוג 'קאליבר'  Kalibr cruise missiles  אשר ישוגרו לעבר מטרות באוקראינה מאוניות מלחמה וצוללות רוסיות הנמצאות בים הבלטי ובים השחור.
הצבא והצי הרוסיים השתמשו בטילים כאלה במלחמה בסוריה, והם לא יהססו להשתמש במערכות נשק אלה גם באוקראינה. לטילי 'הקאליבר' טווח של  2,400 ק"מ.
למרות כל ההכנות הרוסיות האלה לפלישה, אומרים מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר המתרחש בשטח, כי בכל הריכוזים הצבאיים האלה חסר פרט חשוב אחד המעיד כי אם אכן תתרחש פלישה צבאית רוסית לאוקראינה היא לא תתרחש בימים הקרובים. עד עכשיו הצבא הרוסי לא שלח לאזורים בהם מרוכזים הכוחות הרוסיים לא כוחות רפואה ולא בתי חולים צבאיים. כאשר כוחות כאלה יישלחו לאזורים בהם מרוכזים הכוחות הרוסיים זה יהיה הסימן המובהק ביותר לכך כי במוסקבה נפלה החלטה לבצע פלישה זו.
התפתחויות נוספות במתיחות הצבאית בין רוסיה לאוקראינה היו: הסתיימו השיחות בין שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ושר החוץ הרוסי סרגיי לברורב בז'נווה, ביום שישי 21.1, ללא תוצאה. ההחלטה היחידה שהתקבלה הייתה להמשיך בשיחות במועד מאוחר יותר.
בשבת 22.1, הודיעו ארצות הברית ואוקראינה, כי משלוח נשק אמריקני, בהיקף של 200 מיליון דולר, הגיע לצבא אוקראינה. בריטניה שלחה לאוקראינה משלוח של טילים נגד טנקים. גם אסטוניה, לטביה וליטואניה הודיעו כי ישלחו נשק נגד טנקים לאוקראינה.Print Friendly, PDF & Email