צבא רוסיה השמיד בטילי שיוט מדויקים משלוח נשק גדול מארה"ב לצבא אוקראינה. התשובה של פוטין לסנקציות: הפסקת אספקת החיטה והתירס מאוקראינה שתגרום למחסור עולמי בקמח ובשמן

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מצא תשובה לסנקציות המערביות נגד ארצו. כך מדווחים כמה מומחי מזון במערב ובאו"ם. הצי הרוסי הטיל מצור ימי על כל הנמלים האוקראיניים בים השחור, ובכך הוא מונע את יצוא החיטה, התירס, והשמנים מאוקראינה למדינות אחרות.
מקורות באו"ם מעריכים, כי הפסקת ייצוא החיטה מאוקראינה יכול לגרום לרעב מלא עד חלקי ב-36 מדינות, ביניהן: מצרים, לבנון, קטאר, פקיסטן, אינדונזיה, ירדן, מלזיה ותאילנד.
בוושינגטון ובכמה מדינות במערב אירופה החלו דיוניים כיצד מביאים לחידוש ייצוא החיטה האוקראינית. מעריכים, כי במחסנים האוקראיניים נמצאים כיום 22 מיליון טון גרעיני חיטה ותירס.
בין ההצעות שנשקלות מתן ליווי של אוניות מלחמה אמריקניות ומערביות לשיירות של אוניות משא אשר יוציאו את החיטה והתירס מאוקראינה.
ספק באם הצעה זו תגיע לידי ביצוע מאחר וטבעת המצור הימי שכ-20 אוניות מלחמה של הצי הרוסי הטילו על הנמלים האוקראיניים נחשבת יעילה, במיוחד לאור שליטת הצבא הרוסי  על אי הנחשים Snake  Island   
האי שגודלו בסה"כ הוא קילומטר מרובע אחד נמצא בצפון-מערב הים השחור וחולש על כל היציאות מנמלי אוקראינה בהם מאוחסנים גרעיני החיטה והתירס.
אפשרויות נוספות שנשקלות היא רכבת יבשתית שתעביר את החיטה והתירס האוקראינים דרך היבשה למערב אירופה ואפילו נשקלת האפשרות של רכבת אווירית של מטוסים שתעביר את החיטה והתירס מאוקראינה למדינות אחרות.
משרד ההגנה הרוסי הודיע, בשבת 21.5, כי צבא רוסיה תקף והשמיד משלוח נשק גדול מארצות הברית ומערב אירופה ולצבא אוקראינה. זו פעם ראשונה שהצבא הרוסי החל תוקף משלוחי נשק אמריקנים לאוקראינה. משרד ההגנה הרוסי אמר בהודעתו כי משלוח הנשק הושמד בצפון-מערב אוקראינה ליד העיר זיטומיר Zhytomyr, וכי התקיפה בוצעה על ידי טילי שיוט מדויקים מדגם 'קאליבר' Kalibr cruise missiles.  התקיפה הרוסית בוצעה  על תחנת הרכבת מאלין Malin railway station.
במהלך נוסף נגד ארצות הברית הודיעה מוסקבה כי מטילה סנקציות ואיסור כניסה לרוסיה על 963 אמריקנים, ביניהם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, וראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA וויליאם ברנס.
במקביל  בבית הלבן בוושינגטון הנשיא ביידן חתם על הצו המאשר להגיש לאוקראינה ולצבאה עזרה בסך 40 מיליארד דולר.
משרד ההגנה הרוסי גם טען, כי בשבת הוא תקף והרס מרכזי פיקוד אוקראיניים רבים, וכי הוא תקף את העיר אודסה בטילי שיוט. כמו כן הצבא הרוסי הפיל שני מטוסי קרב אוקראינים מדגם Su-25, ו-14 מל"טים אוקראיניים.
המאמץ הצבאי הרוסי בשבת התרכז בבניית קווי הגנה בסביבות הערים חארקיב Kharkiv, איזום Izyum, דונצאק Donetsk, פופסנה Popasna, וסברודונצק Severodonetsk, לאחר שהפיקוד הרוסי קיבל מידע מודיעיני לפיו צבא אוקראינה נערך לפתוח  התקפת נגד גדולה באזורים אלה.
מקורות ביון מערבים אמרו בשבת, כי צבא רוסיה סובל ממחסור במל"טים לצרכי איסוף מודיעין, וכי התעשייה הצבאית הרוסית מתקשה לייצר מל"טים חדשים בעיקר בגלל מחסור בחלקי חילוף שרוסיה איננה יכולה לקנות יותר במערב בגלל הסנקציות שהוטלו עליה.
בריטניה הודיעה בשבת, כי היא תספק נשק למולדובה, כדי שזו תוכל להגן על עצמה מפני פלישה רוסית.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות