צבא רוסיה פתח בתרגיל צנחנים ליד אוקראינה. כ-60 אלף חיילים רוסיים בתנועה מסביב ובתוך חצי האי קרים. רוסים החלו להעביר כספים מאירופה לאסיה

ככל שמתקרב מועד משאל העם ביום א' 16.3 בחצי האי קרים עם הצטרפות לרוסיה, הולכת וגוברת המתיחות הצבאית בין רוסיה, ארה''ב והאירופאים. צבא רוסיה הכריז ביום ג' 11.3,  על פתיחת התרגיל הצבאי הגדול ביותר ב-20 השנה האחרונות, של מפקדות, כוחות מעורבות מהירים, וצנחנים, במערב רוסיה לא הרחק מגבולות אוקראינה.
דובר משרד ההגנה הרוסי קולונל  ייבגני מאשקוב Lieutenant-Colonel Evgeni Meshkov, אמר  'כי אחת ממטרותיו העיקריות של התרגיל הוא להראות, כמה יעילים יכולים להיות כוחות שנוחתים במקומות ובתנאים שונים'.  One of the key objectives of the exercise is to show how . effective tactical landing force can be in different latitudes and conditions. במילים אחרות, רוסיה רוצה להפגין, כי ברשותה מסגרות צנחנים גדולות אותן אפשר להנחית בכל רגע נתון באוקראינה.
הדובר הוסיף ואמר כי בתרגיל תשתף דוויזיית הצנחנים הרוסית 'איבנוב' Ivanovo paratroopers formation, המונה למעלה מ-4,000 לוחמים. כמו כן ייקחו בתרגיל 36 מטוסי תובלה צבאיים רוסיים.
תרגיל צבאי זה מצטרף לתרגיל צבאי גדול אחר, אותו התחילו הרוסים ביום ו' 7.3, בו משתתפים, בראותו אזור-מערב רוסיה, כוחות הגנה אוויריים ויבשתיים רוסיים שנפרסו ליד גבולות חצי האי קרים. תרגיל זה יימשך לאורך כל חודש מרס ומחצית אפריל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עתה מעורבים בתרגילים הצבאיים הרוסיים הנערכים ליד אוקראינה, ובתנועות הצבאיות הרוסית בתוך חצי האי קרים, לפחות כ-60,000 חיילים רוסיים.
גם צבאות ארצות הברית, פולין, רומניה, ובולגריה, פתחו ביום ג' 11.3, בשורה של תרגילים צבאיים בים השחור, ולאורך גבולותיה של פולין עם רוסיה. אולם מדובר בתרגילים מצומצמים ביותר בהיקפם, ובגודל הכוחות המשתתפים בהם.
במקביל לאגרוף הצבאי שמוסקבה מציבה, מנסה המערב להציב אגרוף כללי-פיננסי מול רוסיה.
בלונדון התכנסו ביום ג' נציגי מדינות המערב, כולל ארה''ב, כדי לדון בפעם הראשונה בהרכבת רשימה של אישים רוסיים עליהם יוטלו סנקציות שיכללו החרמת נכסים, והגבלות על נסיעותיהם, to identify Russians who will be subject to asset freezes and travel bans.
זה היה רמז ראשון לכך, כי המערב מתכוון לא רק להטיל סנקציות על אישים רוסיים המעורבים במהלכים של מוסקבה באוקראינה, אלא גם נגד אנשי עסקים רוסיים המקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ואשר מחזיקים את כספיהם במרכזים הפיננסים בארצות הברית ובאירופה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כבר לפני חודשיים החלו אנשי כספים אלה להוציא את כספיהם ממערב אירופה ולהעביר אותם למרכזים פיננסים במזרח. דבר המעיד עד כמה ארוך טווח היה התכנון של נשיא רוסיה פוטין לגבי המשבר באוקראינה.
שרי החוץ של צרפת ופולין לורין פביוס, ורדוסלב סיקורסקי Radoslaw Sikorski, אמרו ביום ג', כי קרוב לוודאי שהאיחוד האירופאי יטיל סנקציות על רוסיה, כבר ביום ב' 17.3, יום אחד לאחר שייערך משאל העם בחצי  האי קרים.     

 

Print Friendly, PDF & Email