צדק ירדני. מי באמת הרג שלושה אנשי צבא אמריקנים? החדירה של הסלפיים ו-ISIS לצבא ירדן

בית המשפט הצבאי הירדני בעמן דן, ביום שני 17.7, את סמל ראשון מאריק אל-טוואייה 1st Sgt. Marik al-Tuwayha, למאסר עולם-שהן 20 שנות מאסר, על הריגת שלושה מדריכים צבאיים אמריקנים.שחזרו לבסיס בירדן בו אימנו כוחות ירדנים, בשיטות לוחמה נגד טרור.
שלושת המדריכים שנהרגו באש ירדנית הם: מאתיו לואליין  Matthew C. Lewellen ממיזורי, קווין מאקנרו Kevin J. McEnroe מאריזונה, וג'יימס מוריארטי James F. Moriarty, מטקסס.
המשפט עורר סערה ציבורית גדולה גם בארצות הברית וגם בירדן. משפחות ההרוגים האמריקנים טענו כי המשפט היא מבוים וכי השופט לא הרשה להציג סרטי ווידיאו של מצלמות האבטחה של הכניסה לבסיס, בהן אפשר לראות בוודאות כי החייל הירדני יורה ללא אבחנה במדריכים האמריקנים במשך 6 דקות תמימות למרות שהם צועקים לעברו 'אנחנו אמריקנים אנחנו ידידים'.  השופט גם לא אפשר לחייל אמריקני שהיה עד לתקרית האש להעיד במשפט.
לעומת זאת הוקמו בירדן אגודות להגנת החייל הירדני, שטען כי החל לירות לאחר ששמע ירייה מאקדח, והוא סבר שתוקפים את שער הבסיס, וכי האמריקנים סרבו להזדהות.
וועדת חקירה צבאית אמריקנית נפרדת שהוקמה קבעה כי לא נשמע שום קול של ירי.
תיקדבקה: המשפט נגע בעצבים הרגישים ביותר של בית המלוכה האשמי בירדן. אנשי שבט אל-טוואייה נחשבים , בין טובי החיילים של צבא ירדן. אנשי השבט טבעו את הסיסמא כי נאמנותם נתונה, לאלוהים, למלך ולשבט.
פגיעה באחד מבני השבט, יכולה להביא להחלשת המחויבות של בני השבט המשרתים בצבא ירדן למלך.
מהצד השני הצטרפות של חייל מבני השבט, אל הכוחות הסלפיים הנוטים ל-ISIS, עד כדי  רצח של מדירכים אמריקנים, מראה על עומק חדירת התאים הסלפיים ושל ISIS לצבא ירדן.    

Print Friendly, PDF & Email