צה"ל בכוננות מלחמה בצפון. הערכה: איראן תגיב תוך זמן קצר על התקיפות של חיל האוויר על גדודי אל קודס

כפי שהייתה הפרזה רבה, ולעיתים אפילו מביכה, בתיאורים בשבוע שעבר של ההתנגשות הצבאית בין צה"ל והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, כך יש הפרזה רבה בתיאורים של התקיפה האווירית הישראלית באזור דמשק ואזורי הגבול הסוריים עם רמת הגולן הישראלית ביום ד' 20.11 לפנות בוקר.
המערך הצבאי האיראני בבירה הסורית ומסביבה נפגע אבל לא הושמד.  נפגעו רק סוללות הנ"מ הסוריות שפתחו באש על המטוסים הישראלים וניסו להפילם. יתר מערך הנ"מ הסורי לא נפגע.
בהקשר זה צריך לציין את הנקודה החשובה הבאה:  מאחר והמטוסים הישראלים התוקפים לא נכנסו למרחב האווירי הסורי אלא שיגרו את הטילים שלהם אל המטרות בסוריה מהמרחבים האוויריים של צפון ישראל ודרום לבנון, הסורים ניסו בפעם הראשונה לפגוע ולהפיל את מטוסי חיל האוויר כשהם בטיסה מבצעית בתחום ישראל.
בתחשב בעובדה זו התגובה הישראלית הייתה מתונה.
כבר היו ואפשר להניח כי תהיינה תקיפות ישראליות הרבה יותר נרחבות על מטרות איראניות בסוריה מאשר התקיפה האחרונה הזו.

התופעה הבולטת ביותר בדיווחים על התקיפה היה ניתוקן המכוון גם על ידי הגורמים המדיניים, אבל גם הצבאיים, משרשרת האירועים שהובילו אליה.

צה"ל אומר, כי התקיפה באה כתגובה על ירי הטילים האיראנים אל מטרות בישראל ביום ג' 19.11 לפנות בוקר. צה"ל הגדיר את הטילים האלה 'כטילים כבדים' מושג השמור בדרך כלל לטילי קרקע-קרקע בליסטיים לטווח בינוני.
צה"ל איננו מפרט את סוג הטילים שנורו ואפשר וצריך להניח כי מדובר בטילי פת"ח-110  להם יש טווח של כ-500 ק"מ. 
במילים אחרות, האיראנים ניסו לפגוע במטרה במרכז ישראל ולא בצפונה כפי שהם ניסו לעשות עד עתה. ירי טילים אלה לא היה מקרי. הוא בא כתגובה על תקיפה ישראלית על מטרה איראנית שהתרחשה כמה שעות לפני כן (ביום ג' לפנות בוקר) באזור אבו קמאל Abu Kamal ליד גבול סוריה-עיראק.
בירי טילי הפת"ח 110 לעבר מרכז ישראל אפשר וצריך להבחין בשתי התפתחויות טקטיות איראניות חדשות:
1. לא רק שהאיראנים מגיבים מעתה על כל תקיפה ישראלית בתקיפת נגד, אלא שעל כל תקיפה בעומק השטח הסורי והעיראקי הם ערוכים להגיב בתקיפה דומה בעומק ישראל.
2. אין ספק כי ירי הטילים האיראנים כוון אל מטרות אזרחיות בישראל מתוך מטרה להשיג אחוז גבוה של נפגעים ישראליים.
זו הסיבה מדוע צריך לראות את ירי הטילים האלה כהמשך ישיר לירי הטילים של הג'יהאד האיסלמי מרצועת עזה לעבר באר שבע רק לפני כמה ימים ב-16 לנובמבר, שם הג'יהאד ניסה להשיג את אות מטרה ונכשל.
צה"ל נמצא ביום ד' בלילה בכוננות מלחמה בצפון  כאשר ההערכה היא שישראל נמצאת רק .בתחילתה של ההתנגשות הצבאית הנוכחית עם גדודי אל קודס האיראנים ועם מפקדם הגנרל קאסם סוליימני, וכי איראן תגיב בשעות, או בימים הקרובים על התקיפה הישראליות האחרונה בסוריה.  

Print Friendly, PDF & Email