צה"ל במצוד אחר המחבל שירה בילדה. בפיגוע בפסגות הרחיבו הפלסטינים את שיטת 'המחבל הבודד' אל מטרות אזרחיות

כוחות גדולים של צה''ל מלווים במסוקי קרב ערכו במשך כל הלילה, יום א' 6.10 לפנות בוקר, פשיטות וסריקות בבתים פלסטינים בכל האזור המשתרע מאל-בירה הצמודה לפסגות ועד מחנה הפליטים בג'ילזון הנמצא צפונית לבית אל, בניסיון ללכוד את המחבל שביצע במוצאי שבת את הפיגוע בילדה בת 9 ביישוב פסגות. נמסר על כמה פלסטינים פצועים. נסיבות הירי עדיין אינן ברורות.
הפיגוע בפסגות הראה, כי הפלסטינים הפעילו שוב הפעם את שיטת 'המחבל הבודד' אשר באמצעות כדור אחד פוגע במטרה ישראלית במטרה להורגה. שיטה זו פועלת ביהודה ושומרון כבר שבועיים מאז 21.9, כאשר נרצח חייל צה''ל תומר חזן ז''ל בן 20 מבת ים, שגופתו נמצאה ליד קלקיליה בתוך בור מים, וירי הסמל גל קובי ז''ל, בן 20, מטירת הכרמל, שנהרג ב- 22.9 מפגיעת כדור אחד של צלף פלסטיני, ליד מערת המכפלה בחברון.
לקח לצה''ל כמה שעות לאחר הירי בפסגות להבין, כי הדקלום המונוטוני הקבוע שלו 'כי המודבר באירוע בודד שאיננו קשור לשום ארגון טרור', לא יוכל לעמוד במבחן המציאות בשטח, עד אשר החל המצוד אחר המחבל. בינתיים, בוזז זמן יקר באמצעותו ואמצעות החשיכה המחבל נמלט.
בעוד הפיגוע בבת-ים הצריך עורמה, והפיגוע בחברון הצריך צלף מיומן שעד כה לא נתפס, הפיגוע בפסגות הצריך הכנה מוקדמת של תצפיות כדי לקבוע היכן אפשר לפרוץ את הגדר האלקטרונית של היישוב, וקביעת מטרה בבית הנמצא קרוב ביותר, מרחק שלא יותר מ-300 מטר מהעיירה הפלסטינית אל-בירה.
המחבל, וכפי הנראה גם הסייענים שליוו אותו, פרצו את הגדר האלקטרונית, מבלי שאיש ביישוב יבחין בכך, והמחבל נכנס לשטח הבית אשר על מרפסתו שיחקה הילדה והוא ירה בה מטווח אפס כדור אחד שפגעה בכתפה, ונמלט.
כפי שהילדה ידעה, למרות פציעתה, למסור בקור רוח, תיאור של המחבל שפניו היו מוכסות בכובע גרב ואת האקדח שנשא, אין ספק כי המחבל ראה וידע כי הוא יורה בילדה קטנה, במטרה להורגה. מזלה של הילדה היה שהוא ירה כדור אחד בלבד ונמלט.
עתה בודקים מדוע הפריצה בגדר לא הפעילה את האזעקה ביישוב, ובאם האזעקה פעלה מדוע איש ביישוב לא הבחין בה.
ב-23 בספטמבר, מיד לאחר הריגתו של סמל קובי גל בחברון, כתב תיקדבקה תחת הכותרת 'מדוע אבו מאזן נתן בחשאי אור ירוק להתחיל בפיגועים בודדים' את הדברים הבאים:
התחלת הציטוט: 'יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בחר באמצעות מקורביו, לתת אור ירוק מוגבל לפיגועים בודדים, בשלב זה רק מול חיילי צה''ל. כרגיל אצל הפלסטינים, עוד מימי יאסר ערפאת, אין שום החלטה או החלטה רשמית בנושא, ואין גם שום תמיכה פומבית בו. קיים תהליך מפותל של קריצות עין, יצירת אווירה כללית לפיה פיגועים מוגבלים בחיילי צה''ל מותרים, והם לא יתקלו בצעדים מצד שירותי המודיעין והביטחון הפלסטינים. אפשר וצריך להניח, כי המודיעין של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בחברון יודע בדיוק מיהו הצלף שהצליח בכדור אחד להרוג את סמל קובי גל בן ה-20, ואם אבו מאזן היה רוצה בכך, שירותי המודיעין האלה יכלו לעוצרו ולמסור אותו לידי הישראלים. אולם הסיכויים כי התפתחות כזו תתרחש קלושים ביותר באם בכלל. עכשיו זו רק שאלה, עד היכן אבו מאזן יסכים להרחיק ללכת במתן אור ירוק להמשך הפיגועים בחיילי צה''ל, או להרחבתם לעבר מטרות ישראליות נוספות. סוף הציטוט.
ברור, כי במוצאי שבת 5.10 הורחב תחום הפיגועים הבודדים מחיילי צה''ל לעבר מטרות אזרחיות.

Print Friendly, PDF & Email