צה"ל: האיום הסורי להשתמש בנשק כימי מופנה ישירות נגד ישראל. אובמה: אסד יהיה אחראי אישית אם יבצע טעות טרגית ויפעיל נשק כימי

קצינים בכירים בצה''ל אמרו ביום ב' 23.7, כי הודעת משרד החוץ הסורי כי דמשק לא תשתמש בנשק כימי במלחמה הפנימית בסוריה, אלא רק במקרה שהיא תעמוד, מה שההודעה כינתה. 'תוקפנות חיצונית' external aggression, מכוונת בעיקר נגד ישראל.
'זה הוא איום ישיר  של בשאר אסד להשתמש בנשק כימי נגד צה''ל, במקרה וצה''ל יממש את איומו לפעול נגד הנשק הכימי הסורי, ולמנוע את העברתו לבנון'.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, אמרו כמה פעמים בימים האחרונים כי ישראל תפעל נגד סוריה בנושא הנשק הכימי, וכי צה''ל קיבל הוראה להתכונן לתקוף מטרות בסוריה.
בישראל, הנתונה כמעט היסטורית וכרונית במשבר פוליטי פנימי כל ערב מלחמה, לא היה מי שיגיב על דברים סוריים אלה. היחיד שהגיב היה שר החוץ הבריטי וויליאם הייג  William Hague, אשר הגדיר את ההודעה הסורית 'כבלתי מתקבלת על הדעת' unacceptable. 'זוהי הוכחה נוספת לאשליה המוחלטת  של המשטר הזה, שמאמין כי הוא קורבן של תוקפנות חיצונית'. ציטוט המקור: This is typical of the complete illusion of this regime, that they are the victims of external aggression.
נשיא ארה''ב באראק אובמה הזהיר ביום ב' ישירות את הנשיא אסד. אובמה אמר, כי  הנשיא בשאר אסד יוחזק אישית אחראי לכך באם יבצע טעות טרגית ויפעיל נשק כימי. 
מזכיר האו''ם באן קי מון Ban Ki-moon, אמר ביום ב' בלילה, כי הוא מודאג מאוד מהאפשרות כי משטר אסד בדמשק ישתמש בקרוב בנשק כימי, משום שהיא לא תוכל בפיתוי הזה.
קצינים בכירים בצה''ל אמרו, כי ההודעה החדשה מדמשק מעלה את המתיחות הצבאית הקיימת ממילא בין ישראל לסוריה במדרגה נוספת. קצין ישראלי בכיר אומר, כי בהודעה זו קבעה דמשק שלא ארה''ב, ישראל, ירדן וטורקיה, העוקבות אחר תנועות הנשק הכימי הסורי, ולפי מקורות ביון צרפתיים בפריס, על ידי כוחות מיוחדים הנמצאים ופועלים כבר בשטח, תוכלנה להחליט מתי לפעול, משום שאז דמשק תכריז  שמתקיימת 'תוקפנות חיצונית', והיא תגיב מיד בנשק כימי נגד מטרות ישראליות וירדניות. ה
הנחה שהיא שאסד, כמו איראן, ימנע בשלב מפעולה נגד מטרות אמריקניות. גם עכשיו טוען משטר אסד שהוא נתון למתקפה של גורמים מערביים וערבים חיצוניים.  במילים אחרות, אסד משאיר בידיו את האופציה להשתמש בנשק כימי בכל רגע שיחליט עליו.
המקורות הישראליים ציינו, כי ההודעה הסורית איננה מזכירה אפילו במילה אחת, וגם איננה מכחישה, את האפשרות כי הנשק הכימי הסורי יעבור לחיזבאללה בלבנון. המקורות הישראליים הוסיפו ואמרו, כי בדברים שפורסמו בדמשק, שומר בשאר אסד לעצמו את האופציה להעביר את הנשק הכימי ללבנון, דבר היוצר איום ישיר על ישראל ועל צה''ל שהם היחידים שאומרים עד עתה בגלוי, כי הם ימנעו העברה כזו.
'זה הוא סימן ברור נוסף', אומר גורם צבאי אמריקני באזור, 'כי אסד מתכונן להרחיב את המלחמה בסוריה לתוך לבנון, דבר שיאפשר לו להניע כוחות סוריים מול האזורים הצפוניים של ישראל  הגובלים בים התיכון'.

סימן נוסף להחרפת המצב בסוריה, היא הודעתה של חברת התעופה הרוסית 'אירופלוט'  Aeroflot הודיעה ביום ב' 23.7, כי תפסיק 'מסיבות כלכליות', את טיסותיה ממוסקבה לדמשק ובחזרה.  הודעה זו מצביעה על כך,  כי מוסקבה מעריכה כי בסוף יולי, התחלת אוגוסט, תוחרף המלחמה בסוריה, וכי הפעילות הצבאית תתנהל גם במרחבים האוויריים של סוריה.
ביום א' 22.7, פרסמו המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבלעדיים הבאים על הדילמה הצבאית  העומדת בפני ישראל בנושא הנשק הכימי הסורי, תחת הכותרת: 'צה''ל, וצבאות ארה''ב, טורקיה, וירדן בכוננות על למנוע יציאת הנשק הכימי מסוריה ללבנון. ההעברה  יכולה לקחת פחות משעתיים .'
צה''ל, וצבאות ארה''ב במזרח התיכון, וצבאות טורקיה וירדן, נמצאים בשעות האחרונות  בכוננות על, כשהם מתואמים ביניהם, למנוע את  יציאת הנשק הכימי מסוריה ללבנון.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הבעיה העיקרית העומדת בפני הכוחות האלה היא של קוצר הזמן העומד לרשותם. מרגע שמערכות נשק אלה תתחלנה לנוע מסוריה ללבנון, תעבורנה פחות משעתיים, עד שהן תהיינה כבר בבקעת הלבנון. נחיתה של כוחות צבא בבקעת הלבנון, פירושה מלחמה עם חיזבאללה. לכן ההתרכזות וההעדפה, בייחוד של צה''ל וצבא ארה''ב, היא לעצור את הנשק כאשר הוא עדיין בסוריה, עוד לפני שהוא חוצה את הגבול ללבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בגלל קוצר הזמן, מדובר בפעולה צבאית כירורגית מדויקת ומהירה ביותר מול מטרה שאפשר וצריך להניח כי מפקדיה עשו את הכול כדי להסתירה, ובמיוחד את מעברה מארץ אחת לשנייה.  
הצגת הדברים בימים האחרונים על אפשרות העברת הנשק הכימי הסורי ללבנון לידי חיזבאללה, על ידי וושינגטון וירושלים, לא הייתה מדויקת ויצרה תמונה מוטעית של המתרחש באמת בשטח.
מקור צבאי אמריקני בכיר שדיבר עם תיקדבקה אומר: 'אין החלטה של נשיא סוריה בשאר אסד, להעביר את הנשק הכימי לחיזבאללה, ואין גם החלטה של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לקלוט נשק כזה.'
'הבעיה היא שונה לגמרי', מסביר הגורם האמריקני. 'עיקר הנשק הכימי הסורי', אומר הגורם האמריקני, 'מרוכז בבסיס אל סאפירה al-Safira, הנמצא צפונית-מערבית לדמשק'. 'על מאגר הנשק הזה מגינה יחידה של המשמר הנשיאותי של בשאר אסד, המצייתת רק להוראות ישירות מאסד עצמו'. 'אולם, אם מפקדי היחידה הזו, יראו כי משטר אסד מתמוטט פתאומית בדמשק, כפי שכמעט התרחש ביום ד' 18.7 בעת הפיגוע שחיסל מחצית מהצמרת הביטחונית והמודיעינית הסורית,  יכולים מפקדי היחידה הזו להחליט כי הם עוברים ללבנון, ולוקחים אתם את מערכות הנשק הכימי, כערובה לביטחונם והבטחת עתידם', אומר המקור הבכיר האמריקני. 'במקרה כזה', אומר המקור, 'אי אפשר לדעת מה מפקדי היחידה המיוחדת הסורית הזו יכולים להחליט ואיזה שימוש הם יעשו במערכות נשק אלה ומתי'?
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר לא רק בהעברת מערכות הנשק הכימיות. אם יחידה סורית זו מתחילה בתנועתה לעבר בקעת הלבנון, היא לוקחת אתה גם את כל טילי הקרקע-קרקע מהדגמים סקאד C, וסקאד D, המסוגלים לשגר ראשי חץ כימיים, וגם את מערכות טילי הנ''מ המתקדמים מדגם פנטסיר Pantsir-S1, NATO reporting name SA-22 Greyhound, המגנות על בסיס זה ועל הנשק הכימי הנמצא בו.
זו הסיבה מדוע ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, עשו מאמץ עליון להבהיר ביום א' 22.12, את האופציות הצבאיות העומדות לפני ישראל וארה''ב, בלשון ברורה מאוד. נתניהו אמר, כי ישראל 'תהייה מוכרחה לפעול' באם המשטר בסוריה יתמוטט Israel would "have to act" if the Syrian regime collapses.
שר הביטחון אהוד ברק אמר: 'אני הוריתי לצה''ל להתכונן לפעולה שבמסגרתה נצטרך לשקול תקיפה על מאגרי הנשק הסוריים'. ציטוט המקור:
I've ordered the Israeli military to prepare for a situation where we would have to weigh the possibility of carrying out an attack against Syrian weapons arsenals.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות