צה"ל הודיע על סיום מבצע 'מגן צפוני'. לא הוסר האיום של חדירת כוח ראדואן של חיזבאללה לישראל וכיבוש מוצב או יישוב

צה"ל הודיע, ביום א' 13.1, על סיומו של מבצע 'מגן צפוני', בחשיפתה של מנהרת טרור מס' 6, שחדרה לתחום ישראל באזורי זרעית ושתולה. זו מנהרת הטרור השנייה שיצאה מהכפר הלבנוני ראמייה.  המנהרה לא הייתה מבצעית.

היה זה רק הגיוני שסיום המבצע שכבר לפני שבועות רבים התנהל חלקית בעצלתיים כאשר מנהרות טרור חדשות אינן מתגלות ונחשפות, וכאשר הפעילות המדינית מסביב למבצע, שהייתה צריכה לתקוע טריז בין ממשלת וצבא לבנון וחיזבאללה, נכשלה לגמרי, יתרחש יומיים לפני סיום כהונתו של הרמטכ"ל רב אלןף גדי אייזנקוט, שהיה היחיד בצה"ל שהפך את המבצע הזה למבצע הדגל של כל ארבעת שנות שירותו.
איש בפיקוד העליון של צה"ל לא רצה שהכישלון הזה יירשם על שמו.

היה זה מביך לשמוע כיצד בראיונות הפרידה שנתן בימים האחרונים הרבה הרמטכ"ל לדבר על תכניות חיזבאללה להעביר דרך המנהרות האלה כ-1000 עד 1500 חיילי כוחות מיוחדים- אנשי כוח ראדואן-שהמטרה המוטלת עליהם הוא לכבוש יישוב או אזור בישראל, ולהחזיק בו תחת חיפוי של אש ארטילרית תקופת זמן ממושכת.

היו ארבע בעיות מרכזיות עם דברים אלה:
1. מדובר בתוכנית מבצעיות ישנות של חיזבאללה עליהן ידוע כבר משנת 2008, כלומר מלפני 10 שנים.
2. במבצע 'מגן צפוני' לא נמצאו לא מערך מנהרות ולא אפילו מנהרה אחת, דרכה אפשר יהיה להעביר כוח בסדר גודל כזה.
3. מספר המנהרות שצה"ל חשף, ועל קיומן היה ידוע מראש כבר מספר שנים, היה קטן בהרבה, מהמספרים שהודלפו עם תחילת המבצע, כאשר המספר בו התרכזו היה 16 מנהרות.
4. בעוד צה"ל פועל נגד המנהרות, הוא לא פעל נגד שורה של כפרי דמה ישראליים שחיזבאללה הקים כבר לפני למעלה משנה בצד הלבנוני של גבול לבנון עם סוריה, ( בתמונה), שבהם מתאמנים הכוחות המיוחדים של חיזבאללה בפריצה לתוך שטח ישראל, וכיבוש מוצבים של צה"'ל ויישוביים אזרחיים בגליל העליון והמערבי.
זו הסיבה מדוע מערכת הביטחון בונה עתה חומה לאורך הגבול הישראלי לבנוני, כאשר כבר עכשיו ברור כי ישנם קטעים בגבול בהם אי אפשר להקים חומה בגלל התנאים הטופוגרפיים.
במילים אחרות, לא הוסר האיום של  חדירת כוח ראדואן של חיזבאללה לישראל וכיבוש מוצב או יישוב.

בהקשר זה צריך לציין את דבריו של רב אלוף איזנקוט בראיונות הפרידה שלו בדבר השמדת הקו של כל עמדות התצפית והמודיעין של חיזבאללה בסוריה מול רמת הגולן. 'הקו הזה איננו עוד' אמר הרמטכ"ל. 
הבעיה עם דברים אלה היא שכוחות חיזבאללה, ולא רק הם אלא גם כוחות של חמשת המליציות הצבאיות שהאיראנים מקימים בסוריה, ערוכים עדיין לאורך גבול סוריה עם רמת הגולן. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה כבר ציינו כמה פעמים בשנה האחרונה, כי הכוחות האלה קיבלו מדים ותעודות זהות סוריות ההופכים אותם, למראית עין, לחלק מהצבא הסורי הערוך באזורים מול גבול ישראל. היום אי אפשר להבדיל בין היחידות הסוריות הסדירות לבין יחידות חיזבאללה, או הכוחות האיראנים, הנמצאים בשטח. בכל יחידה סורית הנמצאת מול גבול ישראל ומול קו מוצבי צה"ל, קיימת נוכחות של חיזבאללה, או נוכחות איראנית.
במקביל, הודיע צה"ל, כי בלילה שבין שבת ליום א' 13.1,  תקפו מטוסי חיל האוויר ' שתי תשתיות תת-קרקעיות', של החמאס בצפון הרצועה. צה"ל לא מסר שום פרטים  באיזה 'תשתיות תת-קרקעיות' מדובר, ומדוע פתאום, לאחר 10 חודשים של גלי התקפות טילים ופגזי מרגמה מהרצועה הוחלט לפגוע במטרות אחרות של החמאס, מלבד מגדלי תצפית ועמדות ריקות.
במקביל, אותת צה"ל לחמאס, כי התשלום החודשי עבור חודש ינואר בסך 15 מיליון דולר קטארים שעדיין לא הועבר לרצועה, לא בוטל, אלא רק הוקפא.
במילים אחרות, קניית השקט בכסף מארגון טרור לאורך גבול ישראל עם רצועת עזה, עדיין בפעולה.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות