צה"ל העמיד בכוננות סוללות חץ 2 מול סוריה. רוסיה תומכת בחיזבאללה. ארה"ב מציבה טילים ומטוסי קרב בירדן

צה''ל דאג לפרסם בסוף השבוע באמצעות כלי תקשורת בינלאומיים, כי העמיד בכוננות את סוללות טילי חץ 2 שלו כדי ליירט ירי של טילים מסוריה על ישראל.
אל''מ צביקה חיימוביץ' Col. Zvika Haimovich. מחיל האוויר נתן ראיונות לכמה כלי תקשורת מערביים, בהם אמר, כי 'הסוללות הסוריות נמצאות במצב מוכנות גבוה וערוכות לשגר בהתראה קצרה. כל מה שנדרש הוא שינוי של כמה מעלות כדי לסכן אותנו'. Syria's batteries are in a high state of operability, ready to fire at short notice. All it would take is a few degrees change in the flight path to endanger us.
כתבים שדברו עם אל''מ חיימוביץ מדווחים, כי כל ירי טילים בסוריה הנקלט על מסכי המכ''ם כמסוכן מפעיל מיד אזעקה בבונקר הפיקוד של סוללות החץ 2 הישראליות, וכי אזעקה מקבילה נשמעת אצל טייסות קרב ישראליות המוכנות מיידית לפעולה.
'אנחנו בוחנים את כל האספקטים' (של ירי הטילים הסוריים) אומר אל''מ חיימוביץ', 'מהביצועים של הטילים ומהדרך שהסורים מפעילים אותם'. 'עד עכשיו הם השתמשו בכל סוגי הטילים והרקטות שיש להם בארסנל שלהם', חושף חיימוביץ'. 'הם משתפרים כל הזמן, וככה גם אנחנו'. 'אנחנו צריכים ללמוד את זה (הדרך בה הסורים מפעילים טילים) ולהיות מוכנים'. ציטוט המקור: We are looking at all aspects, from the performance of the weaponry to the way the Syrians are using it. They have used everything that I am aware exists in their missile and rocket arsenal. They are improving all the time, and so are we, but we need to study this, and to be prepared.
זו פעם ראשונה שצה''ל מפרסם כי העמיד בכוננות את סוללות טילי החץ 2 במטרה ליירט ירי טילים מסוריה, וכי הן תפעלנה במשולב עם סוללות 'כיפת ברזל'.
חיימוביץ אומר עוד, כי ישראל פרסה יותר מארבע סוללות טילים כדי לקדם כל ירי מסוריה ומלבנון, וכי הוא מקווה כי למערך סוללות אלה תינתן לפחות שתי הזדמנויות ליירט את הטילים הנורים אל ישראל. allow for repeated interception of any incoming missiles. 'אנחנו עוד לא נקראנו לפעולה בחזית הצפון, אבל אני בטוח שהיא תבוא'. We have not yet been called into action on the northern front, but I believe that we will be.
במקביל מסרו מקורות בסוף השבוע מקורות אמריקנים בפנטגון בוושינגטון, כי ארה''ב מציבה בירדן סוללות טילי פטריוט, ומטוסי קרב מדגם F-16. המקורות סרבו לנקוב במספרים כמה סוללות ומטוסים יוצבו, אבל אמרו כי הכוחות האמריקנים האלה ישתתפו בתרגיל צבאי גדול העומד להיפתח בירדן בשם 'האריה התאב' Eager Lion. תרגיל צבאי זה הנערך מידי שנה נמשך כחודשיים. המקורות בפנטגון סרבו לומר באם כוחות אמריקנים אלה יצאו את ירדן, או יישארו בה, עם סיום התרגיל. המקורות האמריקנים ציינו, כי טילי הפטריוט לא יוכלו לספק הגנה לירדן מפני טילי סקאד סוריים, אולם לפחות יהוו לדבריהם, 'איתות על מידת התמיכה האמריקנית בירדן'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במסגרת ההיערכות הצבאית האמריקנית-ישראלית לירי טילים מאיראן, סוריה, לבנון, ורצועת עזה לישראל, קיים תיאום מבצעי בין סוללות טילי החץ 2, וסוללות טילי הפטריוט האמריקניות הפרוסות עתה גם בטורקיה וירדן.
מול מערך טילי יירוט האמריקנים-ישראליים האלה המקיף עתה סוריה, הכולל גם טילי 'אגיס'- Aegis Ballistic Missile Defense System, המוצבים על אוניות מלחמה אמריקניות בים התיכון, נמשך הערפל הרוסי לגבי אספקת של טילי יירוט רוסיים מדגם S-300 לסוריה, ובאיזה שלב אספקה זו נמצאת.
ביום א' 2.6 לפנות בוקר, (עדיין שבת 1.6 לפי שעון ארה''ב), עשתה מוסקבה אסטרטגי נוסף בסוריה, כאשר העמידה את קולה וזכות הווטו שלה באו''ם לצד המעורבות הצבאית של חיזבאללה בסוריה.
מוסקבה מנעה פרסום החלטה משותפת של מועצת הביטחון אשר נשאה את הכותרת 'הצהרת אזהרה על המצב בקוסייר' declaration of alarm over Qusair. כל מה שנאמר בהצהרה זו היה, כי מועצת הביטחון מביעה 'דאגה עמוקה' grave concern, מהמתרחש בקרבות בעיר. המקורות שלנו מוסרים, כי ברובע הצפוני של העיר הנצור על ידי כוחות סוריים וחיזבאללה, נמשכים קרבות כבדים, לאחר שהמורדים הסוריים הצליחו להעביר לשם בסוף השבוע תגבורות של כמה מאות לוחמים. ברובע נצורים למעלה מ-10,000 אזרחים, וכ-2,500 לוחמים של המורדים הסוריים, כאשר אספקת המזון והמים אליהם נותקה. לפחות 1,200 איש הם פצועים שאינם יכולים לקבל טיפול רפואי, ואין להם מי שתייה.
הנציג הרוסי באו''ם אמר, כי רוסיה לא תאפשר קבלת החלטה על קוסייר, משום שכאשר המורדים הסורים כבשו אותה ב-2012, מועצת הביטחון לא פרסמה שום הודעה.
מבחינת ישראל, הצעד הרוסי הוא הרעה אסטרטגית ברורה. בצעד זה רוסיה הפעילה את המטריה המדינית שהבטיחה למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, בעת פגישתו עם סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov, ב-27 לאפריל בביירות.
בוושינגטון וירושלים העדיפו להתעלם ממשמעותה של פגישה זו, והרוסים גם התחמקו מתשובות שהופנו אליהם בנושא מוושינגטון ומירושלים, בדיוק כפי שהם מתחמקים היום מממתן תשובות ברורות לגבי טילי ה-S-300.
אולם ביום א' 2.6 לאחר שרוסיה בלמה קבלת החלטה באו''ם הנוגעת לקרב על קוסייר, אין צורך יותר בדברי הסבר רוסיים. ברור, כי מוסקבה תומכת במעורבות הצבאית של חיזבאללה בסוריה.

 

Print Friendly, PDF & Email