צה"ל הרס מנהרת טרור של החמאס שחדרה לישראל. תיקדבקה: ההתקפות על גדר המערכת וטרור בלוני התבערה והנפץ יימשכו

צה"ל פעל, ביום ה' 11.10, נגד מנהרת טרור התקפית, שבנה החמאס, ואשר השתרעה מאזור חאן יונס במזרח הרצועה וחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. זו המנהרה ה-15 שצה"ל נטרל בשנה האחרונה מאז אוקטובר 2017. המנהרה, כקודמותיה, היוותה חלק מרשת מנהרות לחימה של חמאס שהתחברה למנהרות נוספות.
בהודעה שפרסם צה"ל עם השלמת הריסת המנהרה נאמר, כי  צה"ל מחזיק במנהרה כבר 'כמה חודשים' וכי העיתוי של הפעולה נקבעה לפי 'שיקולים מבצעיים'. לא נמסר פירוט על שיקולים אלה. כמו כן נאמר בהודעה, כי בדרך בה החמאס בנה את המנהרה נראה מאמץ לענות על הטכנולוגיות שצה"ל פיתח נגד המנהרות.
בצה"ל אמרו עוד, כי במנהרה יש 'מספר פיתולים וחיבורים בתוך רשת מנהרות הלחימה, רשת חשמל וטלפוניה.'
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כאשר צה"ל אומר, כי הוא מחזיק במנהרה 'כבר כמה חודשים', וכי נהרסה 'לפי שיקולים מבצעיים', הכוונה של דברים אלה היא, שבמשך החודשים האלה הוא ניהל, באמצעות מספר גורמים, כנראה בעיקר מצריים והאו"ם, משא ומתן עם החמאס, שיבטיח כי כאשר הוא יפעל להרוס את המנהרה, התגובה של ארגון הטרור תהייה מתונה, ולא תגרור אחריה ירי טילים על מטרות בישראל.  רק כאשר בדרגים המדיניים והצבאיים החליטו כי סכנה של תגובה חריפה מצד החמאס פחתה במידה ניכרת, ניתן האות לפעולה להריסת המנהרה.
זו הסיבה מדוע צה"ל מיהר, ביום ה', להכחיש כי שוגר טיל מהרצועה, וכי מערכות האזעקה באזור הנגב הופעלו ומערכת 'כיפת ברזל' שיגרה טיל יירוט, משום 'שהייתה טעות של המערכת בזיהוי.'
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה, כי הפעולה הזו של צה"ל לא תשנה דבר לגבי מצב המלחמה השורר כיום ברצועת ובעוטף עזה. גם הגילוי והרס של 14 המנהרות הקודמות במשך השנה האחרונה, לא רק שלא שינה דבר במצב אלא להיפך-החריף אותו.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות