צה"ל והשב"כ מעבירים את המלחמה בחמס לגדה, במקום להלחם בו בעזה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: מעצרי תסכול נרחבים בערי הגדה. צה"ל ביצע לפנות בוקר (יום ה' 24.5) מעצרים נרחבים בין אנשי החמס בשכם, טול כרם, וקלקיליה. בין העצורים גם שר החינוך הפלסטיני נאסר א-דין-שאער, ראשי עירית שכם וקלקיליה, וחברי פרלמנט פלסטיני של החמס. סה"כ נעצרו 33 אנשי חמס. מעצרים אלה תמוהים, מאחר ומעצרים דומים שנערכו לאחר חטיפתו של גלעד שליט, לפני כמעט שנה, לא הועילו. רוב אנשי החמס בגדה מתנגדים לקו הקיצוני שנוקטים ראשי הזרוע הצבאית של החמס בעזה, ביניהם ירי הקסאמים וחידוש פיגועי ההתאבדות. המעצרים האלה מראים יותר על תסכולו של הדרג המדיני, אשר הורה על ביצוע המעצרים, והרואה כי מדיניותו לנסות להביא להפסקת ירי הקסאמים באמצעות הפצצות חיל האוויר נכשלה, והירי נמשך. כישלונה של מדיניות זו הופגן במיוחד במוצאי חג השבועות (יום ד' 23.5), כאשר חיל האוויר הפציץ דוכנים של חלפני כספים אשר עסקו לפי דברי מקורות צבאיים בהעברות הכסף האיראני לחמס. זו הייתה הפעם הראשונה במלחמה העולמית בטרור שחיל אוויר כלשהו מפציץ חלפני כספים. כל הפעולות האלה המדמות חצי מלחמה, בעוד שהזרוע הצבאית של החמס מנהלת מלחמה מלאה, נועדו להסתיר מפני הציבור הישראלי כי החמס עומד להכניס בזמן הקרוב מאוד, 3 מערכות נשק חדשות למערכה מול צה"ל. טילי קסאם שיש להם טווח של 19 ק"מ. טילים אלה מיועדים להפגיז את אשקלון, אופקים, ונתיבות. טילים אנטי טנקיים מהדור השלישי, מדגם 'מאטיס' Metis M-9 , ו'קורונט' ATGM Kornet .
אלה אותם טילי נ"ט שחיזבאללה השתמש נגד השריון הישראלי במלחמת לבנון.
החמס ינסה לפגוע בטנקים ובכלי רכב משוריינים ישראליים הנמצאים בתוך השטח הפלסטיני בצפון הרצועה, או בטנקים וכלי רכב הנעים לאורך גדר המערכת. כאמור, החמס עומד להפעיל גם טילי קרקע אוויר מדגם 'סטרלה' SA 7, כנגד מטוסים ומסוקים ישראליים הנעים במרחב האווירי של הרצועה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי בחיל האוויר, שם כבר נערכים לאפשרות הזו, סבורים כי טילי הנ"מ הנמצאים בידי החמס אינם יעילים נגד כלי הטייס הישראליים.
אולם אותם מקורות מזהירים גם מפני אפשרות של התפתחות אחרת. עצם העובדה כי ארגון טרור פלסטיני ישגר בפעם הראשונה טילים נגד מטוסים מול מטוסי חיל האוויר הטסים מעל המרחבים האוויריים הישראליים, תשיג לדעת הגורמים הצבאיים הישראליים, את האפקט התעמולתי-פסיכולוגי בדעת הקהל העולמית, הישראלית, והפלסטינית, אותו החמס מבקש להשיג.
בצה"ל דוחים בזעם את דברים של ראש הממשלה אהוד אולמרט ושל השרים המבקרים בשדרות, כאילו אין פתרון לירי הקסאמים. מקורות בכירים בצה"ל אומרים, כי אין פתרון מוחלט לירי הקסאמים, אבל אפשר בשורה של פעולות קרקע מהירות משולבות בפעולות מהאוויר, לצמצם את ירי הקסאמים במידה מרובה. את הצמצום בירי הטילים, בימים האחרונים, מגדירים בצה"ל כהיערכות והכנות של החמס לקראת השלב הבא במלחמה.
המקורות הצבאים מדגישים, כי אין שום סימן לך בשטח, כי החמס עומד לשנות את מדיניות העימות שלו, עם צה"ל, ועם כוחותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבן מאזן. כל הסימנים בשטח מראים בינתיים רק על כיוון של החרפה.
חוגים צבאיים אמרו, כי הם מביעים גם פליאה על דבריו של סגן שר הביטחון אפרים סנה בשדרות ביום ג' 22.5, שם אמר כי מלחמה מנהלים 'עם ראש ולא עם לב'. 'האם ההחלטה לאפשר לחמס להכין את הפגזת אשקלון, מראה על שימוש בראש הנכון?

Print Friendly, PDF & Email