צה"ל חיסל בהתקפת טילים בדמשק את סמיר קונטר


מקורות ערביים, כולל רוסיים מדווחים, ביום א' 20.12 לפנות בוקר, כי צה''ל תקף בטילים בית בדמשק בו התגורר מפקד רשתות הטרור של חיזבאללה בדרום סוריה וברמת הגולן הסורית סמיר קונטר. לפי המקורות הבית התמוטט כליל וקונטר נהרג תחת הריסותיו. בתמונות טלוויזיה המגיעות מדמשק נראה הבית הנמצא באזור ג'רמאנה שבדרום הבירה הסורית Jaramana district הרוס לגמרי ובניינים ומכוניות בסביבתו נפגעו קשה. כן נראים כוחות הצלה המנסים למצוא ולהוציא נפגעים מההריסות.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי סמיר קונטר היה בשנתיים האחרונות האיש אשר ריכז עבור משמרות המהפכה  האיראניים, חיזבאללה והמודיעין הצבאי של משטר בשאר אסד את הקמת רשתות טרור בכל דרום סוריה.
בטהרן ובדמשק כמובן הגדירו את פעולותיו 'כהקמת יחידות קומנדו לביצוע משימות מיוחדות' למעשה מדובר בכנופיות רצח וטרור.
שטח פעילותו היה נרחב ביותר, החל מהר הדרוזים בדרום-מזרח סוריה, ועד לכפרים הדרוזים שעל החרמון הסורי, דרך קוניטרה מול רמת הגולן הישראלית.
בשנה האחרונה ניסה קונטר ואף הצליח חלקית לגייס חלק מהדרוזים הסוריים, שמנעו את הצטרפות הדרוזים לכוחות המורדים הסוריים בדרום סוריה. המדובר בהישג משמעותי של קונטר, מאחר והוא סיכל בכך מהלך אמריקני-ירדני-ישראלי ליצור כוח צבאי בעורפם של כוחות צבא  סוריה בדרום.
קונטר לא הסתפק בפעולתו בקרב הדרוזים במזרח סוריה. הוא היה פעיל מאוד בגיוס דרוזים לשורות מנגנון הטרור שלו גם בכ-30 כפרים דרוזים שעל הר החרמון, מול מוצבי צה''ל שעל החרמון ורמת הגולן.
חוליות טרור דרוזיות אלה הפגיזו מידי פעם את שטחי רמת הגולן והגליל העליון בטילים בעלי טווח קצר. הפעולות האלה לא גרמו לנזקים, אולם הייתה להן השפעה  על המתרחש בקרב כפרי הדרוזים ברמת הגולן הישראלית, לשם קונטר ניסה לחדור על ידי גיוס סוכנים, כאשר מטרתו היא לסכל את קשרי צה''ל עם כוחות מורדים סוריים, והתססת הדרוזים נגד  ישראל.
קונטר פעל בסוריה תחת פיקודם הישיר של הגנרל האיראני קסאם סוליימני, מפקד כוחות איראן בסוריה, לבנון, ועיראק, ותחת פיקודו של מוסטפה באדר אל-דין מפקד כוחות חיזבאללה בסוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי באחרונה קודם סמיר קונטר במעמדו, והוטל עליו לארגן את רשתות הטרור של סוריים-אנשי קומנדו של חיזבאללה, ופלסטינים אשר ינסו לחצות הגבול לתוך ישראל ולבצע פיגועים בעומק שטחה.
עצם העובדה שהוא לא התגורר יותר בדרום סוריה, אלא הועבר לאזור דמשק שם ניתן לו בית מוגן, הצביעה יותר מכל דבר אחר על הקידום במעמדו ובחשיבותו.  נראה כי בבית הזה שכנה גם מפקדתו של קונטר, ומספר מאנשיה נהרגו או נפצעו.   
מקורות מוסרים, כי בתקיפה נהרג גם פרחאן עיסאם שעלאן, מפקד בכיר בארגון 'ההתנגדות הלאומית הסורית בגולן', מיליציה שהמודיעין הצבאי הסורי הקים כדי לבצע פיגועים  נגד ישראל. 
קונטר, בן למשפחה דרוזית לבנונית, החל את פעילותו הטרוריסטית נגד ישראל לפני 36 שנה כאשר ב-22 לאפריל 1979, נחת עם עוד אנשי טרור בסירה על חוף נהריה כאשר הוא מנסה לחטוף משפחה ישראלית-משפחת הרן כבני ערובה. קונטר העביר את בני המשפחה לחוף הים כאשר בדרך הוא רוצץ על סלע את ראשה של עינת הרן בת הארבע, והורג ביריות את האב דני הרן. אם המשפחה סמדר הרן הצליחה להתחבא ביחד עם בתה בת השנתיים יעל אולם תוך שניסתה לגונן עליה חנקה אותה למוות.  בקרב שהתפתח על חוף הים בין אנשי הטרור וכוחות של שמטרת ישראל נהרג השוטר אליהו שחר.  
זו היתה אחת מפעולות הטרור האכזריות ביותר שבוצעו אי פעם בישראל. על פעולה זו קיבל קונטר אותות הצטיינות ועיטורי כבוד מנשיא סוריה  בשאר אסד לאחר ששוחרר מבית כלא ישראל בו שהה 29 שנה ב-2008. ב-2009 קיבל אות הצטיינות על מעשי הרצח שלו מנשיא איראן דאז אחמגדינג'אד. 

   

Print Friendly, PDF & Email