צה"ל יצא מלבנון מבלי שהושגה אפילו מטרה אחת של המלחמה, ומשאיר מאחריו את חיילי צה"ל החטופים, את חיזבאללה, הטילים, ומאגרי הנשק שלו, פרוסים בדרום לבנון.

מקורות הצבאיים של תיקדבקה. בדיוק 81 יום לאחר תחילת המלחמה ב-12.7, יצא צה"ל ביום א` 1.10 לפנות בוקר מלבנון, מבלי שהושגה אפילו מטרה אחת של המלחמה. גם הניסיון של צה"ל להשיג ברגע האחרון הסכם עם מפקדי כוחו יוניפי"ל לפחות על תנועת כוחות ואנשי חיזבאללה לאורך קו הגבול ישראל-לבנון, נכשל.
יוניפי"יל סירב להתחייב להגביל את תנועות אנשי חיזבאללה לאורך קו הגבול, בטענה כי ממשלת לבנון איננה מוכנה להסכים לכך. בכך לא רק הובטח לחיזבאללה כי אנשיו יוכלו לנוע חופשי לאורך הקו, אלא שישראל הסכימה לעקרון כי יוניפ"יל יכול לפעול רק אם ממשלת לבנון מסכימה לכך או לא.
מלבד זאת שהצהרותיהם של ראש הממשלה אהוד אולמרט , שר הביטחון עמיר פרץ, והרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, במלחמה ולאחריה הציגו את הרחקת חיזבאללה מקו הגבול כאחד ההישגים של המלחמה, השאלה היא מה תעשה ירושלים באם בביירות תקום ממשלה חדשה, שבה יהיה רוב פרו סורי ופרו חיזבאללה?
אפשרות כזו איננה תיאורטית. בלבנון מחכים להתפתחות כזו עם תום צום הרמאדאן בעוד כשלושה שבועות, כלומר במחצית השנייה של חודש אוקטובר.
חסן נסראללה הבטיח כבר לעצמו את תמיכתם של יו"ר הפרלמנט הלבנוני נבי ברי ותנועתו אמ"ל, ושל מנהיג חלק גדול של הנוצרים, הגנרל מישאל עאוון בצעד שכזה.
המקורות של תיקדבקה בבירות מדווחים בלעדית כי ניסיון של הרגע האחרון מצד ארצות הברית וצרפת למנוע התפתחות כזו נכשל, לאחר שצו לבנוני מס` 2403 שהוציאו ראש הממשלה פואד סניורה, ושר הפנים שלו אחמד פאטפאט, לפיו כל חמשת גופי המודיעין הלבנוני חייבים לאחד את מאגרי המידע המודיעיני, טורפד על ידי ראשי גופי המודיעין הפרו סוריים. בכך הצליחו הסורים וחיזבאללה למנוע אפשרות של כל פעולה יעילה של הממשלה וצבא לבנון, לא רק בדרום לבנון אלא בכל המדינה כולה. צבא וממשלה אינם יכולים לפעול מבלי שיהיה בידיהם המידע המודיעיני הבסיסי על המתרחש בשטח. המקורות שלנו מוסרים כי את הצעד האמריקני-הצרפתי הכשילו ראש מנגנון הביטחון הלבנוני הכללי הגנרל וופיק ג`אזיני, ומפקד בטחון הפנים הלבנוני גנרל אשרף ריפי.
הדרך והצורה בה הממשלה וצה"ל ניהלו את המו"מ עם יוניפ"יל מעיד יותר מכל דבר אחר כי
אוזלת היד, חוסר ההחלטה, הבלבול, ומעל לכל חוסר ההיגיון, ממשיך לשלוט בדרגים הקובעים בממשלת ישראל ובצה"ל. מאחר וכבר ביום בו נכנסה הפסקת האש לתוקפה ב- 14 לאוגוסט, היה ברור כי ישראל בגלל הסכמתה בשתיקה לעובדה כי יוניפי"ל יוצב בדרום לבנון ללא יכולת ורשות מממשלת לבנון לפתוח באש, ומבלי שהוא יוכל לפעול נגד חיזבאללה ומאגרי הנשק שלו, ישראל תסיג את כוחותיה מלבנון עוד בערב ראש השנה, או לכל המאוחר בערב יום כיפור, הרי לא הממשלה ולא צה"ל השאירו בידיהם אפילו קלף אחד, אתו הם יכלו לנסות ולקבל איזה שהוא פירור מידע על גורלם של חיילי צה"ל החטופים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. במילים אחרות, שהייתם של כוחות צה"ל בדרום לבנון במשך 6 שבועות מאז שהפסקת האש נכנסה לתוקפה הייתה לא כדי להשיג איזה מטרה אסטרטגית צבאית או מדינית, אלא שוב כדי להרדים ולטשטש את ערנותו של הציבור הישראלי, אשר ערב יום הכיפורים יתקשה לעשות חשבון נפש מה הן תוצאותיה האמיתיות של המלחמה.
להלן 5 ההתפתחויות העיקריות הנוספות בשטח בלבנון, שהממשלה וצה"ל נכשלו במניעתן.
1. נמשכת ללא כל הפרעה או התערבות של צבא לבנון ויוניפ"יל, זרימת הנשק הסורי לחיזבאללה.
2. כפי שכבר דיווחנו, הנשק האיראני הזורם לסוריה נאגר במאגרים מיוחדים שהוקמו לאורך גבול סוריה לבנון, כשהוא מסודר וארוז בצורה אשר תבטיח את הכנסתו ללבנון וחלוקתו ליחידות חיזבאללה, תוך זמן קצר ביותר.
3. יוניפ"יל, אשר בישראל תואר `כצבא עם שיניים`, בייחוד על ידי שרת החוץ ציפי ליבני, לא רק שאיננו מתפקד כצבא שתפקידו לפקח על צעדי חיזבאללה ולהביא לפירוק נשקו, אלא רואה היום את עיקר תפקידו בלהיות גורם מפשר בין הגורמים הפוליטיים והצבאיים הפועלים בלבנון.
4. זו הסיבה העיקרית מדוע יוניפ"יל לא רק שאיננו נכנס לכפרים בהם נמצאים כוחות חיזבאללה ומאגרי הנשק שלו, הוא אפילו איננו מקים מחסומים קבועים בדרכים בדרום לבנון. כל מה שיוניפ"יל עושה הוא להציב לזמן קצר, שאיננו עולה על שעה, מחסום מזדמן, ואחר כך לסלקו. בכך מבטיח יוניפ"יל תנועה חופשית של לוחמי חיזבאללה והנשק שלהם ברחבי דרום לבנון.
5. אותה פיקציה קיימת בפיקוח הימי שמקיימים כביכול צרפת, איטליה, גרמניה, ויוון על העברת משלוחי נשק לחיבאללה דרך הים. מאחר וממשלת לבנון איננה מתירה ליוניפ`יל להכניס את אוניות הצי שלהם למים הטריטוריאליים של לבנון, נוצר מצב בו שתי נושאות מטוסים ועשרות אוניות קרב הפועלות בשירות האו"ם מגינות מפניו של חיל הים הישראלי על רצועת מים ברוחב של 12 מייל, בהן נעות בחופשיות ובביטחון ספינות המובילות נשק לחיזבאללה. נשק זה מגיע קודם לנמלים סוריים, ומשם לחיזבאללה.
במצב כזה של דברים, אין פלא כי בימים האחרונים החלו פתאום שרי ממשלה וקציני צבא בכירים לומר בקול רם שלא תהייה ברירה ובקרוב יצטרך צה"ל לכבוש את רצועת עזה, כדי שלא ייווצר בעזה מצב דומה לזה שנוצר עם חיזבאללה בדרום לבנון. זו היא כמובן הטעייה ואחיזת עיניים צינית שנועדה להסיט את דעת הקהל מהמתרחש באמת בלבנון, אל מה שמתרחש בעזה.

Print Friendly, PDF & Email