צה"ל: ירי הטילים על גוש דן בוצע על ידי החמאס. חיל האוויר תקף כ-100 מטרות חמאס ברצועה

ההודעה של החמאס והג'יהאד האיסלמי וארגון וועדות ההתנגדות העממית, כי לא הם שיגרו את שני הטילים לעבר גוש דן, ביום חמישי 14.3 בשעה 21:05 בלילה, מאפשרת לדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים לנקוט תגובה זהירה/מתונה.
זה שרק בידי שתי מליציות הטרור האלה ישנם טילים המסוגלים להגיע לטווחים כאלה, איננה מפריעה לאיש בעזה. תמיד אפשר לטעון כי 'גורמים סוררים' בתוך הארגונים האלה הם שהעבירו טילים כאלה לידי המשגרים.
אולם הפעם החמאס הרחיק לכת, וביום שישי לפנות בוקר בשעה 02:45 צה"ל הודיע רשמית, כי החמאס הוא שביצע את הירי הזה.
זמן קצר עם סיום הדיון של הצמרת הביטחונית הישראלית בקריה בתל-אביב, ביום שישי 15.3 לפנות בוקר, החל חיל האוויר לתקוף מטרות של החמאס ברצועת עזה.
גורם מדיני שלא הזדהה אמר כי 'התקבלו החלטות'. הגורם סירב לפרט.

מיד לאחר התחלת ההתקפות של חיל האוויר בסביבות השעה 01:30 לפנות בוקר נשמעה באזור עוטף עזה אזעקת צבע אדום. זוהו לפחות חמישה שיגורים לעבר האזור. 
מקורות בעזה מסרו, כי חיל האוויר תקף לפחות 6 מטרות של החמאס, ביניהן מטרה של הזרוע הימית של החמאס ליד חאן יונס, מוצב של החמאס דרומית-מערבית לעיר עזה, ומוצבים של החמאס בצפון הרצועה, שזהו האזור ממנו שוגרו שני הטילים לעבר גוש דן.
הנקודה הבולטת בהתקפות אלה הייתה, כי כל המטרות שהותקפו היו של החמאס ואף אחת מהן לא הייתה של הג'יהאד האיסלמי, שהוא ארגון הקרוב יותר לאיראן וחיזבאללה.
במילים אחרות, נעשה כאן מהלך שנועד להגביל את האש רק לרצועת עזה ולא לאפשר להתפשט לחזיתות אחרות.
ביום שישי לפנות בוקר,  נראה כי שני הצדדים עדיין מגששים באפלה כאשר כל צד בודק את תגובותיו של הצד השני, כדי לנסות ולקבוע עד איזה נקודה הוא יכול להסלים את המצב, לפני שהעניינים יצאו מכלל שליטה ויהפכו לעימות צבאי גדול.
לכן, בשעות הקרובות התגובה של צה"ל על ירי הטילים תהייה מוגבלת ותתבצע אך ורק על ידי חיל האוויר ואולי גם על ידי חיל הים. 
כדי להתחיל במבצע צבאי יותר נרחב ברצועת עזה זקוק צה"ל לפחות ליומיים שלושה כדי להעביר כוחות לאזור עוטף עזה, לרכז אותם שם ולהכינם לכניסה לרצועה. לשם כך צה"ל יצטרך לגייס גם מילואים.
אם אכן צה"ל ינקוט בצעדים כאלה ביום שישי 15.3, נדע כי אנחנו הולכים לקראת הסלמה.

ביום ו' 15.3 בבוקר פרסם צה"ל את ההודעה הבאה:
מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו כמאה יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברחבי רצועת עזה. בין יעדי הטרור נתקף מתחם המשרדים של מטה הגדה של ארגון הטרור חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה.
המטה אמון על הכוונת פעילי הטרור של ארגון הטרור חמאס באיו"ש וזאת באמצעות הובלת פיגועים, בניית תשתיות טרור, העברת הנחיות לפעולות טרור, העברות כספים ומענה לוגיסטי למטרת פיגועים כנגד ישראל ואזרחי ישראל. הותקף אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים ברצועה. מדובר באתר תת קרקעי ובו יכולת לייצור רקטות ברצועת עזה. כמו כן הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס המשמש גם הוא לייצור אמצעי לחימה.
במהלך הלילה נתקף מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז של מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדרום רצועת עזה. כמו כן נתקפו מוצבים ומספר תשתיות תת קרקעיות.
נראה כי בשלב זה זו תהייה התגובה בה בחרו הדרג המדיני והצבאי.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות