צה"ל, מג"ב והשב"כ פתחו בשלב נוסף של מבצע 'שובר גלים' במאמץ למנוע פיגועים בערב חג הפסח. בסילואד ליד רמאללה נלכדה חולייה שנערכה לבצע פיגוע ירי בירושלים

כוחות גדולים של צה"ל, מג"ב ויחידות שב"כ פתחו, ביום רביעי 13.4, בשלב נוסף של מבצע 'שובר גלים' בניסיון למנוע פיגועים בליל הסדר תשפ"ב. הכוחות נכנסו לשכם, ג'נין, טול כרם, ויעבד, באור יום במטרה לעצור חשודים בטרור זאת נוסף על עשרות החשודים שנעצרו במשך השבוע האחרון. בכל מקום אליו הכוחות נכנסו הם נתקלו בירי של הפלסטינים וביידוי מטענים ובקבוקי תבערה. אין נפגעים לכוחותינו. לפלסטינים יד הרוג אחד בשכם וכ-30 פצועים.
כוחות צה"ל נכנסו  ביום ד' לחלקה המזרחי של ג'נין על מנת לעצור מבוקש פלסטיני וחילופי אש החלו במקום. לא דווח על נפגעים. צה"ל מסר כי בלילה התנהלה פעילות דומה ביו"ש, בערים טול כרם ושכם, ובכפרים עוריף, קבאטיה וג'בע.
במשך יום ד' עצרו כוחות צה"ל, מג"ב ושב"כ, 15 מבוקשים בפעילות טרור, בהם שלושה פעילי חמאס בקלקיליה. במהלך הפעילות התפתחו בקלקיליה ובאזור שכם התפערויות, שבמהלכן המתפרעים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הלוחמים, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. לוחם אחד נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. בתוך כך, לוחמי הימ"מ, בהכוונת שב"כ, עצרו מבוקש בטול כרם. הוא ניסה לברוח, והכוחות ירו לעברו. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי. הפרות סדר התפתחו במקום, והלוחמים ירו לעבר אדם חמוש שלקח בהן חלק.
ביום ד' בלילה לכדו כוחות הביטחון בכפר סילואד ליד רמאללה חולייה שנערכה לבצע בחג פיגוע ירי בירושלים.
קשה מאוד לדעת באם הפעלת הלחץ הצבאי הזה על הפלסטינים תמנע מעשי טרור נוספים במרכזי הערים בערב ובמשך חג הפסח. אולם אין ספק כי המעצרים מספקים לשב"כ מידע רב על המתרחש בקרב הפלסטינים-מידע שהיה חסר לו בתקופה האחרונה.
העובדה שנציגי הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה ייפגשו ביום ד' אחר הצהריים בלשכתו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס בעזה, כדי לדון בהסלמה הביטחונית בגדה המערבית, וההודעה של רשת אלמיאדין דיווחה כי הם ידונו על כללי העימות מול פעילות צה"ל בג'נין ומול הצעדים הישראלים המתוכננים בהר הבית לקראת פסח, והקריאות להעלות קורבן בשטח המתחם, מראה כי פוטנציאל ההתנגדויות ופעולות הטרור עדיין גבוה. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, קרא לשוטרים ולחיילים ערבים ודרוזים לעזוב את תפקידיהם.
נכון לעכשיו מסתמנים שלושה מרכזי עימות פלסטינים עם צה"ל: קבר יוסף בשכם, ג'נין וצפון שומרון כאשר ההתנגשויות בג'נין וקבר יוסף הפכו להיות יומיומית. ג'נין הפכה להיות בירת הטרור הפלסטיני, ואילו הפעולות הפלסטיניות לחילול קבר יוסף נותנות להתנגשויות אלה צביון דתי.
ההערכה היא, כי אלמלא פעולות אלו של צה"ל, מג"ב והשב"כ היינו עומדים בפני פתיחתה של אינתיפאדה שלישית.

Print Friendly, PDF & Email