צה"ל מנהל צייד אווירי של ראשי ומפקדי החמאס. החמאס והג'יאהד מגיבים בהרחבת מעגלי הירי וכמות הטילים שהם משגרים. לשני הארגונים עוד מלאי של כ-20,000 טילים

בגלל האופי המשתנה של מבצע צה"ל ברצועת עזה התברר ביום ד' 12.5, מה שהיה ברור כבר מתחילת השבוע  כי צריך להחליף בדחיפות את שם המבצע ברצועת עזה נגד החמאס והג'יהאד האיסלמי מ'שומרי החומות' ל'צייד המעופף', או אולי 'למסע הצייד-קיץ 2021'.
זאת משום שהרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי החליט, לפי המקורות הצבאיים של תיקדבקה, להמשיך בצייד האווירי שחיל האוויר מנהל אחר בכירי החמאס במטרה לחסלם.
מאחר וצה"ל איננו רוצה, וגם איננו מוכן, למרות הידיעות החוזרות ונשנות על הגעתן של חטיבות גולני והצנחנים לגבול הרצועה, לפעולה קרקעית נגד החמאס והג'יהאד שתפסיק את שיגור הטילים על ישראל, הוטל על חיל האוויר לחסל את הצמרת המבצעית של שני ארגוני הטרור.
מסע הצייד הגיע ביום ד' בצהרים לשיאו כאשר חיל האוויר פגע בשתי דירות מסתור של החמאס בהן התאספו מפקדים של ארגון הטרור לדון בתיאומים להמשך המערכה. צה"ל  הודיע ביום ד' אחה"צ, כי בתקיפה חוסלו 'ראשי המערכת הטכנולוגית הצבאית של החמאס'.
מקורות בשב"כ הוסיפו, כי נהרגו  כמה מאנשי פורום המטה הכללי של חמאס ארבעה בכירים ובראשם מח"ט העיר עזה,  המקורבים למוחמד דף, ראש מערך הסייבר, ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור וראש מחלקת המהנדסים במערך הייצור. בנוסף, נהרגו בכירים ופעילים נוספים ממערך הייצור וממערך המחקר והפיתוח
תגובת החמאס לא אחרה לבוא. זמן קצר לאחר החיסול בעזה, נורה מטח טילים כבד של למעלה מ-50 טילים לעבר אשדוד, אשקלון, באר שבע, דיומנה, גן יבנה, גדרה ויישובים רבים אחרים בשפלה.
במציאות הקרב בשטח נוצר מצב מוזר. צה"ל מחסל את מפקדי ארגוני הטרור, וארגוני הטרור שוחקים את כוח העמידה של הציבור בישראל על ידי הפגזות טילים על אזורים מיושבים במרכז הארץ, כולל תל-אביב וגוש דן.
התמונות וסרטי הווידיאו המגיעים מהרצועה לאחר תקיפות חיל האוויר, כמו זו המופיעה בראש ניתוח זה, מזכירות במידה רבה את התמונות שהיו מגיעות בשנים האחרונות מהערים המרכזית בסוריה.
כאשר צה"ל אומר, כי למרות הפעולות שלו 'הטילים של החמאס לא ייגמרו מחר', הוא מתכוון לכך שלחמאס יש עוד בין 12,000-10,000 טילים, ולג'יהאד האיסלמי יש עוד בין 6,000 ל-8,000 טילים.
במילים אחרות, לפי קצב ירי הטילים לחמאס ולג'יהאד יש עוד אורך נשימה להמשיך ולנהל את הקרב  ברמה כזו עוד שבועיים עד שלושה שבועות.
לרשות צה"ל עומד עוד בנק מטרות גדול ברצועה. כל גל של תקיפות וחיסולים והמשך זרימת המידע המודיעיני מהרצועה מוסיף לבנק הזה עוד ועוד מטרות.
סיבה נוספת מדוע הקרב הזה יימשך עוד זמן כה רב, היא המטרה הסופית של המערכה שהדרגים המדיניים  והצבאיים הישראליים קבעו, והיא שינוי ראדיקלי בתנאי ההסדרה עם החמאס.
החמאס יודע זאת, אבל מאחר ומסע הצייד הישראלי של קיץ 2021 אחר בכיריו עוד לא הסתיים, הוא ממשיך בירי הטילים במטרה למנוע הישג כזה מצד ישראל.
ישראל וצה"ל קודם כל רוצים לרסק את רצונו של החמאס לשנות מצידו את תנאי ההסדרה, ולהביא את החמאס למצב בו הוא ירד על ברכיו ויתחנן בפני המצרים והקטארים להשיג הפסקת אש. לאחר שפנייה כזו תגיע תציג ישראל את תנאיה לסדר חדש ביחסים עם רצועת עזה.
אבל אנחנו עוד לא שם ויש עוד דרך ארוכה לפנינו
אלה הן הסיבות והתנאים בגללם הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס ביום ד' בשעה 17:30 לדיון בהרחבת המערכה בעזה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות