צה"ל מסתפק בהודעה הלבנונית כי מדובר 'במקרה חד-פעמי'. החייל שירה בשלומי כהן 'לא התייעץ קודם לכן עם מפקדיו'

לאחר שהסתיים, ביום ב' 16.12, המפגש בין קצינים ישראליים, לבנוניים, ואנשי יוניפי''ל, לבירור תקרית הירי בה רצח חייל לבנוני את חייל צה''ל שלומי כהן בן31 מעפולה התברר, כי צה''ל מוכן לקבל את הסבריהם של הלבנוניים, כי המדובר באירוע בו החייל הלבנוני פעל לבדו. 
הקצינים הלבנוניים הסבירו, כי 'החייל לא התייעץ עם אנשי המוצב (הלבנוני) לפני שביצע את ההתקפה'. ציטוט המקור: The soldier did not consult his station before carrying out the attack. הלבנונים גם אמרו כי החייל, הועבר לחקירה במשרד ההגנה בביירות. אולם גם מידע זה לא פיזר את הערפל מי הוא החייל ומי עומד מאחורי ההתקפה?
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אם 'להסברים' כאלה התכוון שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כאשר אמר ביום ב' בבוקר, 'אנחנו נדרוש מצבא לבנון קודם כל הסבר מה בדיוק קרה ואם באמת מדובר בחייל סורר, מה עשו איתו ומה הצבא הלבנוני מתכוון לעשות כדי למנוע אירועים מהסוג הזה', (סוף ציטוט), הרי הוא ממשיך לשחוק את כוח ההרתעה של ישראל. מוטב לא לומר דבר, מאשר להפגין לפני איראן, חיזבאללה, וסוריה חולשה, המוכנה לקבל הסברים ותירוצים מגוחכים מהלבנונים, בייחוד כאשר מדובר בתקרית אש שנייה תוך שלושה ימים לאורך גבול ישראל לבנון.
ביום ה' 12.12, היו אלה, לפי גרסת צה''ל,  'ציידים' שפתחו באש על חיילי צה''ל. ביום א' היה זה שחייל לבנוני 'ששכח' להתייעץ עם מפקדיו לפני שפתח באש.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מוסרים כי במשך ביום ב' הופעלו לחצים כבדים מוושינגטון, האו''ם, ופריס, למנוע המשך ההידרדרות הצבאית בגבול ישראל-לבנון. במקביל נמשך האיפול הכבד  בישראל על פרטי התקרית, מה באמת התרחש בה, וכיצד קרה שרס''ר שלומי כהן, שהיה ביום א' בדרך לביתו, נשלח לבצע משימה צבאית, מבלי שהיה מוכן ומצויד לה, ומי אחראי לכך?
קודם לכן, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 
חייל לבנוני פתח, ביום א' בלילה 15.12 באש על רכב של צה''ל, ליד ראש הנקרה, וירה בין 6 ל-10 כדורים. מהירי נהרג חייל צה''ל רב סמל ראשון שלומי כהן, בן 31 מעפולה.
 לאחר מכן נראו התקהלויות של צבא לבנון, או חמושים ליד הגבול.  הושבה לעברם אש.                                                      דובר ישראלי אמר, כי צה''ל רואה בחומרה את התקרית והזרים כוחות גדולים לאזור הגבול. צה ''ל מוכן לקראת כל התפתחות, אמר הדובר.
צבא לבנון פרסם הודעה מוזרה, לפיה 'נותק הקשר עם החייל הלבנוני'. לא ברור באם החייל נמצא בידי ישראל, או  שברח. קודם לכן מסרו מקורות לבנוניים, כי כוח צה''ל חצה את הגבול לתוך לבנון.
במקביל, נמסר מאזור צידון, על תקיפה בו זמנית של שתי עמדות או מחסומים של צבא לבנון ליד צידון. באחת ההתקפות השתתף מחבל מתאבד שפוצץ את עצמו. בתקריות האלה נהרגו חייל לבנוני, וארבעה מחבלים חמושים. התקריות התרחשו באזור אל אלוואי al-Awwali, שבצפון צידון. מיד לאחר מכן נמסר על תנועות של כוחות גדולים של צבא לבנוני ליד צידון, וכי כוחות ארגון ג'ונד אל-שם, וארגונים מוסלמיים אחרים הקשורים עם אל קעידה, הנמצאים במחנה הפליטים הפלסטינים בעין חילוואה, במזרח העיר הועמדו אף הם בכוננות.
עתה בודקים אם אין קשר בין התקריות, ואם החייל הלבנוני איננו קשור עם התוקפים של עמדות צבא לבנון בצידון.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה: אם יתברר שיש קשר בין ההתקפות על צה''ל ועל צבא לבנון, פירוש הדבר, כי בוצעה התקפה משולבת ראשונה מסוגה של אל קעידה על צה''ל ועל צבא לבנון, בדרום לבנון ובאזור גבול ישראל לבנון.    
 דובר יוניפי''ל אמר,כי מתרחשת תקרית חמורה בשטחים ליד ראס –נקורה וסארה Ras al-Naqoura and the Serra, וכי מפקדי צה''ל וצבא לבנון נדרשים לאיפוק.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות