צה"ל מתגבר כוחות בדרום. הערכה: ירי הטילים יימשך ואף יתגבר לקראת סוף השבוע. הוויכוח הפנימי בישראל ובחמאס

ערפל הקרב הלך והתעבה במשך כל יום ג'  26.3, ככל שהתקדמו הדיוניים שנערכו בקריה בתל-אביב, על המצב ברצועת עזה שקיימו ראשי הדרגים המדיניים והצבאיים, ביחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שחזר מארצות הברית.
בדיוניים התברר, כי 'קלף הגולן' אתנו חזר נתניהו, לא רק שלא שינה דבר בדפוסי התנהגותו של החמאס, אלא אף החמיר אותם.
ככל שהשעות נקפו התחוור לנתניהו, וגם לרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי כי הם נתונים 'במלכודת יום השנה הראשון'.
החמאס מוכן כביכול לוויתורים, אבל כאלה שיתרחשו רק לאחר סוף השבוע, בו ימלאו בדיוק שנה להתחלת 'התקפות השיבה' מהרצועה על עוטף עזה. מהצד השני החמאס אינו מוכן להתחייב כי סוף השבוע  יעבור בשקט וכי ההפגנות שיציינו את יום השנה תהיינה מצומצמות ושקטות.
הוא רוצה לציין את יום השנה להתקפות כי שהוא מבין, ולא כפי שישראל רוצה.

ידיעות מודיעיניות שהגיעו מהרצועה דיווחו על שתי התפחויות:
1. אפשרות של הצטרפות מוגבלת/סמלית של חיזבאללה להתקפות על ישראל.
2.  פילוג/וויכוח מר המתנהל בין ראשי הזרוע המדינית של החמאס וראשי הזרוע הצבאית-גדודי עיז א-דין אל קסאם. 
ראשי הזרוע המדינית קראו להפגנות שקטות. ראשי הזרוע הצבאית קראו להמשך ירי הטילים על מטרות בישראל.

גם בצמרת הישראלית הדעות נחלקות,  בעוד שיש הרואים בפילוג שבין הזרוע המדינית והצבאית של החמאס הזדמנות שצריך לנצל אותה, כדי לחזק את כוחם של 'המתונים', ישנם כאלה הרואים בעמדה זו מלכודת. ניסיון של החמאס להרוויח שוב הפעם זמן/מירווח נשימה, כדי להפתיע שוב, כפי שהפתיע בירי הטיל על תל-אביב ב-14 למרס, ובירי הטיל על מושב משמורת  ביום שני 25.3.
אם ישראל וצה"ל יסכימו כל פעם 'לבלוע' את הפיתיון המצרי שהנה הנה החמאס יהיה הפעם בסדר, הם וישראל משחקים לידיו.
בין המצדדים בעמדה כי מדובר 'במלכודת' וכי צה"ל חייב להיערך לכמה ימים לחימה מסביב לרצועה היה הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, שתוך כדי הדיוניים הוציא פקודה להמשיך ולגייס מילואים ולתגבר את הכוחות מסביב לרצועת עזה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי למעשה לא קיבלו הדרגים המדיניים והצבאיים החלטה ברורה מה יתרחש בשעות ובימים הקרובים. מי שהחליט עבורם היה הטיל שנורה מהרצועה בשעות הערב ביום  שלישי לעבר חבל אשכול.    בעוד הם מנסים לחזור לשיגרה חזר  הטיל הזה והעמיד לפניהם את המציאות הקשה שנוצרה ברצועה: אין אפשרות ללכת לעימות עם החמאס והג'יאהד האיסלמי מבלי שהיקף ירי הטילים מהרצועה יתרחב לעבר אזורים נוספים בארץ מלבד הדרום. מצד שני חוסר של פעולה של צה"ל נגד הכוח הצבאי של החמאס גדודי עיז א-דין אל קסאם, והסתפקות בתקיפות אוויריות של מבנים ריקים, רק תביא להתקפות נוספות של הפלסטינים והחרפת המצב ולא לפתרונו.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות