צה"ל נגד מפקד גדודי אל קודס גנרל קסאם סוליימני

תפיסת ספינת הנשק האיראנית KLOS C על ידי חיל הים, ביום ד' 6.3, היא הפעולה השנייה של צה''ל המכוונת ישירות נגד מפקד גדודי אל קודס- זרוע המודיעין והטרור של משמרות המהפכה מחוץ לאיראן, הגנרל קסאם סוליימני.
הפעולה הראשונה נגדו הייתה  התקפת מטוסי חיל האוויר, ביום שני 24.3, על שיירה ומערכי טילים של חיזבאללה שהיו פרוסים באזור הגבול בין לבנון וסוריה, בצפון-מזרח בקעת הלבנון.
ראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי,  התייחס לכך ישירות ביום ה' 6.3, כאשר אמר, 'אנחנו יודעים לומר שמי שעמד מאחורי וניהל אותה והוציא אותה לפועל לאורך כל הדרך, אלה כוחות משמרות המהפכה, וכוח קודס במיוחד'. כוח קודס-הוא הגנרל קסאם סוליימני
ישראל איננה מקבלת, את חלוקת העבודה שנערכה לאחרונה בצמרת האיראנית, לפי החלטתו של מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי,  לפיה נשיא איראן חסן רוחאני יטפל במו''מ הגרעיני האיראני עם ארה''ב ושש המעצמות, ואילו למשמרות המהפכה האיראניים לא תהייה דריסת רגל במו''מ זה. הם יצטרכו להסתפק בחזיתות יותר משניות  בשלב זה, מזווית הראייה האיראנית, כמו סוריה, לבנון וישראל.
ההנהגות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות של ישראל, זיהו כאן הזדמנות להציג את איראן  כישות בעלת שני פרצופים. אחד מחייך, קרי חסן רוחאני, ואחד מלחמתי-טרוריסטי- הגנרל קאסם סוליימני, וכוח אל קודס תחת פיקודו, שרבים מאנשיהם פזורים היום בחזיתות השונות בסוריה, ובקרב מערכי חיזבאללה בלבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו, וראשי צה''ל, השתמשו השבוע בהזדמנות הזו שנפלה לידיהם, בצורה רחבה ביותר, גם הארה''ב, וגם כאן.    
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זוהי למעשה הנקודה המרכזית החשובה בפעולת צה''ל לתפיסת אוניית הטילים, זמן קצר מאוד לפני שנכנסה לנמל פורט סודן.
בשתי הפעולות האלה הראה צה''ל לגנרל סוליימני, כי המודיעין הישראלי עדיף על מערכת המודיעין העומדת לרשותו, וכי למעשה פעולותיו חשופות לפני צה''ל.
הצמרת הצבאית, המודיעינית והביטחונית הישראלית יודעת ומכירה את סוליימני שנים רבות, והיא יודעת כי שתי התקפות אלה אשר היו מכוונת אליו, רק ידחקו בו למצוא פתרון לחדירה המודיעינית הישראלית אל תוך המערכת הזו, כפי שהוא פעל בחודשים האחרונים להפסיק את פיגועי ההתאבדות מסוריה, נגד מטרות איראניות ושל חיזבאללה בלבנון.
לכן, ההערכה הפומבית הנשמעת ביום ה' בישראל, כי האיראנים לא יגיבו על ההשתלטות על ספינה הנשק- מוטעית.
הגנרל קסאם סוליימני, נחשב במערב ובמזרח התיכון, כמתכנן מבריק וזהיר של פעולות חשאיות, ואפשר וצריך להניח, כי כשם שהוא הורה בימים האחרונים להגיב על הפצצת חיל האוויר בגבול סוריה-לבנון, כך הוא יגיב גם על ההשתלטות על הספינה.  במקביל, התיאורים המפוצצים על כך שתפיסת הספינה מנעה פריצת מלחמה ברצועה, וכי הוסרה הסכנה מעל ראשם של 4 מיליון ישראליים, מנופחים ומופרזים ואינם שייכים למציאות בשטח.
צה''ל לא פעל בשנתיים האחרונות,  אפילו פעם אחת, נגד הזרם הבלתי פוסק של משגרי 'גראד' ניידים, ומערכות נשק נוספות, שזרמו לרצועה מלוב דרך מצרים, ואשר אפשרו לחמס, לג'יאהד, ולארגוני אל קעידה  בחצי הסיני להצטייד בנשק כבד.  צה''ל גם לא פעל נגד הטילים הנמצאים בידי החמס והג'יאהד, וכבר לפני שנתיים במבצע 'עמוד ענן' ב-2012 הגיעו לתל-אביב ירושלים, וראשון לציון. 
גם לא ברור, מדוע היה צורך בכוח גדול כזה של חיל הים ויחידות אחרות של צה''ל, כדי להשתלט על ספינה קטנה עליה היו בסה''כ היו 17 מלחים, כאשר בידי איש מהם לא היה כלי נשק, ומראש היה ברור, כי ההשתלטות תבוצע ללא התנגדות.
אם ה- KLOS , הייתה מלווה באוניות מלחמה איראניות, או שהיה סיכוי כי כוחות ימיים איראניים המוצבים בפורט סודן יבואו לעזרתה, הייתה יכולה להיות לכך הצדקה.  
כדאי וצריך לשים לנקודה נוספת. למרות דבריו יוצאי הדופן ביום ד' של דובר הבית הלבן ג'י קרני, על שיתוף הפעולה המודיעיני בין ארה''ב וישראל בתפיסת הספינה, ועל כך, כי הנשיא אובמה הרחיק לכת עד כדי כך, שהוא הורה לכוחות צבא וצי אמריקנים להכין תוכניות להשתלטות עליה, באם צה''ל מסיבה כלשהי לא יבצע פעולה זו, לא נשמעה אפילו מילת תודה אחת  לא משר הביטחון משה יעלון, הרמטכ''ל בני גנץ, וראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי.
במילים אחרות, באם הייתה עזרה או מעורבות אמריקנית במבצע הזה, או שהיא הייתה חסרת חשיבות, או שלמעשה לא הייתה קיימת בכלל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות