צה"ל נוטש את מדיניות הניטראליות במלחמה בסוריה ונערך למלחמה נגד 30,000 לוחמי אל קעידה

קצין בכיר ישראלי, שלא הזדהה תידרך ביום ו' 24.1 עיתונאי חוץ, בסכנה החדשה הנשקפת לישראל מהצבא בן 30,000 לוחמים שארגוני אל קעידה השונים הקימו בסוריה, ואמר כי עתה מתנהלים דיונים בגופי הערכה הישראלים וצה''ל, לשנות את מדיניותה הניטראלית של ישראל  לגבי מעורבותה במלחמה בסוריה. הקצין העריך כי כוחות אל קעידה שולטים ברוב שטחי סוריה הגובלים עם ישראל. The jihadis currently control most of the Syrian territory that directly borders Israel. 
הקצין לא אמר זאת, אולם מדבריו השתמע כי צה''ל יצטרך לפעול בתוך שטחה של סוריה נגד אל קעידה.
עוד אמר, כי ברצועת עזה נמצאים היום כ-1,200 לוחמים של אל קעידה, במילים אחרות, הקשר שכבר הולך ונוצר, בין גורמי אל קעידה בסוריה, ואל קעידה בחצי האי סיני, שם הארגונים הסלפים השונים מאורגנים במסגרת הנקראת אנסר בית אל מקדיס Ansar Beit al-Maqdis, מסכן ישירות את ישראל. ביום ו' ביצע אנסר בית אל מקדיס ארבע פיגועים בקהיר בהם נהרגו לפחות 10 איש, ולמעלה מ-100 נפצעו. זו פעם ראשונה שהארגון, שקודם לכן שיגר טילים על מטרות בישראל, ותקף מטרות של צה''ל וצבא מצרים, הוכיח יכולת מבצעית כזו.     
 התדרוך של קצין בכיר, היה הפעם ראשונה שצה''ל מסר מספרים על גודלם של הכוחות הלוחמים של אל קעידה בסוריה, וזו פעם ראשונה שהדובר קבע, כי הכוחות האלה נערכים על גבול ישראל, ורמז כי ישראל תצטרך להתערב במצב כדי לנסות ולהרחיק את הסכנה הנשקפת מצבא זה, לגבולותיה וליישוביה בצפון ישראל.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה, מציינים כי הדברים של הקצין הבכיר, באו לאחר  שההערכות הצבאיות והמודיעיניות האחרונות לגבי המלחמות המתחוללות בסוריה ועיראק, מצביעות על תהליך בו  הולכת ומוקמת במרכז המזרח התיכון, מדינת ענק עצמאית בשליטת ארגוני אל קעידה, אשר תשלוט בעתיד הלא רחוק על רוב שטחיהן של עיראק וסוריה, וכי מדינה זו מאיימת ישירות על ישראל וירדן.
הערכה זו הביאה למסקנה, כי לאחר שארגוני אל קעידה השונים יבינו שאין להם סיכוי לנצח את הקואליציה הצבאית שהקימו נגדן רוסיה, איראן, סוריה, וחיזבאללה, וכי הם לא יצליחו להפיל את אסד מהשלטון, הם יפנו את המאמץ הצבאי שלהם נגד ישראל.

בסוריה ישנם ארבעה ארגונים צבאיים גדולים השייכים ישירות לאל קעידה:

  • ג'בהת אל נוסרה, או חזית נוסרה, Jabhat al-Nusra. ארגון זה נמצא תחת פיקודו הישיר של מנהיג אל קעידה א-זוואהירי. נראה כי הפרסום ביום ד' 221, כי נחשף בירושלים תא טרור שהופעל אישית על ידי א-זוואהירי, שהפעיל ערבים ישראלים במטרה שיבצעו, בעזרת אנשי טרור שיגיעו דך טורקיה, או סוריה, מהקווקז פיגועים נגד יעדים אסטרטגיים. בין היעדים הללו שגרירות ארצות הברית בתל אביב, בנייני האומה בירושלים ואוטובוסים באזור ירושלים, נועד בין השאר ליצור רקע לפרסום על שינוי בדפוסי ההתערבות של צה''ל בסוריה.
  • אל קעידה עיראק והלבנט Islamic State of Iraq and the Levan. הארגון השולט גם באזורים גדולים במזרח סוריה, כולל חלק מאזורי הנפט של סוריה, הצליח בשבועות האחרונות להשתלט על חלקים גדולים של מערב ומזרח עיראק, כולל הערים הגדולות פאלוג'ה ורמאדי.
  • אח'ראר​ אל-שם  Ahrar al-Sham- 'התנועה האיסלמית של האנשים החופשיים של הלבנט' Islamic Movement of the Free Men of the Levant.  למרות שהוא פחות ידוע, מדובר בארגון טרור גדול המונה כ-15,000 לוחמים, המורכב מאנשי אל קעידה ולוחמים של ארגונים סלפים שונים, העומד בראש קואליציה של שבעה ארגוני טרור מוסלמיים אשר התאחדו לאחרונה והקימו את 'החזית המוסלמית' Islamic Front. אם כי החזית הזו איננה קשורה ישירות לאל קעידה, והיא נתמכת כספית ובנק על ידי סעודיה, היא מזדהה עם האידיאולוגיה של אל קעידה, ועם המטרה להשמיד את ישראל.
    עד עתה היו הערכות רבות לגבי מהות הקשר שבין המיליציה הזאת ואל קעידה, כאשר דוחות מודיעיניים אמריקנים וישראלים הצביעו על כך כי על דרגי הפיקוד השונים של הארגון השתלטו אנשי אל קעידה. אולם בתחילת ינואר השתנו ההערכות המודיעין כאשר מנהיג הארגון אבו חאליד אל סורי  Abu Khalid al-Suri, הודה לראשונה, כי הוא איש אל קעידה.
  • ג'עייש אל איסלם Jaish al-Islam- צבא האיסלם. זאת היא קבוצת המורדים הסוריים הגדולה ביותר באזור הבירה דמשק וסביבותיה. זו גם כנראה קבוצת המורדים הסורית העיקרית שסעודיה תומכת בה, משום שמלבד אספקת נשק וכסף,  ישנם סימנים בשטח כי שירותי המודיעין הסעודים העבירו לתוך סוריה מדריכים צבאיים פקיסטנים שיאמנו את לוחמיה.
    הקצין הבכיר לא אמר, כיצד צה''ל נערך לשנות את מדיניות המעורבות הצבאית שלו בסוריה, ואיזה אופי מבצעי תישאנה הפעולות הצבאיות נגד המערך של אל קעידה בסוריה, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים חמש אפשרויות:

1. הקמת אזורי חיץ ביטחוניים, קבועים או זמניים, בעומק השטח הסורי הנמצא בסמוך לגבולות ישראל. מדיניות כזו תאלץ את צה''ל לתמוך במליציות מקומיות סוריות, אשר יסכימו לשתף פעולה עם צה''ל במלחמה נגד אל קעידה.
2. תקיפות מהאוויר והמקרקע של ריכוזי כוחות של אל קעידה המתרכזים ליד גבולות ישראל.
3. תקיפות לעומק בתוך שטח סוריה ועיראק, נגד כוחות אל קעידה, זאת כדי למנוע איום מצד כוחות אלה על ירדן.
4. חיסולים ממוקדים של מפקדים בכירים ומפקדי שטח המשתייכים לאל-קעידה.
5. חיסול או הדיפת איומים של אל קעידה להשתלט על שטחים אסטרטגיים בסוריה, מהם יכול להתהוות איום על ישראל. לדוגמא: לא לאפשר לכוחות אל קעידה להשתלט על הר הדרוזים בסוריה, שם אוכלוסיית הדרוזים הסורים שומרים על ניטראליות במלחמה.
בצורה כזו של לחימה עומדות לפני ישראל וצה''ל שתי בעיות עיקריות:
א. צה''ל נכנס לצורת לחימה, הדומה מאוד ללחימה שצבא ארצות הברית מבצע באפגניסטן ובפקיסטן. צה''ל איננו מורגל בלחימה מהסוג הזה, והוא יצטרך לבנות לא רק תורות לחימה חדשות, אלא גם להכשיר כוחות קומנדו גדולים שינהלו מלחמה כזו. המודבר במלחמה ממושכת ביותר, שיכולה לקחת שנים.
ב. כל פעולה של צה''ל נגד כוחות אל קעידה, תעזור בעקיפין להסיר את האיום של אל קעידה על איראן, נשיא סוריה בשאר אסד, ועל חיזבאללה בלבנון. צה''ל יצטרך לשקול היטב את תוצאותיה של כל פעולה נגד אל קעידה בהקשרים אלה. 
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות