צה"ל: נכשל יירוט הטיל הסורי SA-5 ששוגר לעבר דימונה. כיצד קרה שמערכת הנ"מ הישראלית נכשלה ביירוט הטיל שעבר מעל מרכז ודרום ישראל?

ההודעה של צה"ל, מיום חמישי 22.4 בבוקר, כי נכשל הניסיון ליירט את הטיל את הסורי  מדגם  SA-5 שנורה לפנות בוקר, שמו קץ חלקי בלבד, לשורה של הודעות מביכות של צה"ל לגבי התפוצצויות העזות שנשמעו בחלקים שונים בישראל בסביבות השעה 0:200 בלילה. ההתפוצצויות נשמעו במרחב העצום שמכפר ירוחם בדרום, דימונה, שם רסיסים של הטיל הסורי נפלו כ-30 ק"מ מהכור הגרעיני, ירושלים, ומודיעין במרכז הארץ.
האירוע הזה מזכיר בהרבה קווים מקבילים לאירוע אחר אשר התרחש לפני שלוש שנים ב-25 לדצמבר 2018, כאשר התפוצצות עזה התרחשה בלילה באזורי זיכרון יעקוב, קיסריה, וחדרה.
גם אז דווח, כי מדובר שהפעלה של מערכת 'שרביט הקסמים' מול טיל נ"מ סורי מדגם SA-5, שנורה לעבר מטוסי קרב ישראליים שתקפו באזור דמשק-נכשלה.  האפשרות שהטיל הסורי הזה, בעל יכולת שיגור לעבר מטרה קרקעית, שוגר לעבר תחנת הכוח בחדרה, לא הוזכרה כלל.
טענת צה"ל כי הטיל הסורי שנורה ביום ה' לפני בוקר שוגר לעבר מטוסי קרב ישראליים שתקפו באזור דמשק, וכי הטיל שהגיע לאזור דימונה 'זלג', מעלה לפחות שלוש נקודות מרכזיות:
1. איך טיל שמשוגר לעבר המרחב האוויר של דמשק 'זולג' וטס מרחק של 295 ק"מ מדמשק ועד לאזור דימונה? הטווח המכסימלי של טיל מדגם SA-5 הנמצא בידי הסורים הוא  300 ק"מ.
המונח 'טווח מכסימלי' הוא מושג תיאורטי. בדרך כלל הטיל הזה מגיע מקסימום לטווחים מבצעיים שעד 200 ק"מ.
2. אם הטיל ששוגר טס מעל דרום סוריה, ירדן, נכנס למרחב האווירי הישראלי צפונית לירושלים, ומשם פנה דרומה לעבר דימונה, כיצד קרה שסוללות הנ"מ הישראלית לא יירטו אותו'?
תמיד קיימת התשובה שהסוללות הנ"מ הישראליות יכולות להבחין היכן הטיל עומד להתפוצץ-בשטח בנוי, או בשטח פתוח. אולם כאן היה מדובר בטיל ששוגר מסוריה וטס את כל הדרך עד לסביבות דימונה. עצם העובדה שצה"ל מודה עכשיו שנכשל הניסיון ליירט אותו, מצביע על כך, כי מערכות הנ"מ הישראליות לא יכלו לקבוע מה היא המטרה הסופית של הטיל ונכשלו ביירוטו. אפשרות אחרת היא, כי סוללות הנ"מ הישראליות איחרו ביירוט, וכאשר הופעלו הטיל היה כבר רחוק מהן.
3. אפשר וצריך להניח כי בצה"ל תפתח עכשיו חקירה מעמיקה לבדוק מה התרחש באמת ביום ה' לפנות בוקר ומדוע הטיל הסורי לא יורט.
אין ספק כי בטהרן ובדמשק מחככים ידיים ורואים בהתרחשות זו הישג טקטי להתגבר על מערכות הנ"מ הישראליות.       


Print Friendly, PDF & Email