צה"ל נסוג מעבר לאזור חיץ הביטחוני שהקים בעומק 1 עד 3 ק"מ בתוך הרצועה. מלחמת ההתשה כבר בעיצומה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד הדיווחים בעולם ובישראל עוסקים כולם במנהרות הטרור של החמאס, איש איננו מדווח על פעולה אסטרטגית מקבילה של צה''ל, והיא הכשרת אזור חיץ בתוך הרצועה, אשר צה''ל ישלוט עליו מרחוק  באמצעות מוצבי אש, חיישנים, ומזלטים,  וכוחות מיוחדים ושיריון שיעמדו במצב הכן להיכנס בכל רגע נתון לשטח, כאשר הוא איננו מתיר לאיש להיכנס אליו.
המדובר ברצועה באורך של כ-65 ק''מ שתשתרע  מבית חנון  beit hannoun בצפון, ועד חאן יונס  khan yuonis בדרום. (ראו מפה מצורפת),
זהו למעשה התווי של אחד הכבישים המהירים היחידים ברצועה- כביש מס' 6. כל מה שנמצא מזרחית בין הכביש הזה ובין גבול  הרצועה עם ישראל, כלומר כל האוכלוסיה האזרחית הפלסטינית שהייתה מתגוררת ברצועה זו פונתה, כל הבניינים שהיו נהרסו, וכל הצמחייה שהייתה בו נעקרה ופונתה. 
בכמה אזורים רוחבה של רצועה זו הוא 1 ק"מ, בייחוד בצפון ובמרכז הרצועה, ובכמה אזורים, כמו חאן יונס בדרום, רוחב אזור החיץ יגיע ל-2-עד 3 ק''מ בתוך עומק הרצועה.
לפי התכנון של צה''ל הכוחות שיוצבו מזרחית לרצועת ביטחון זו, יהיו שונים מהכוחות שנסוגים עתה מהרצועה.
כוחות אלה יהיו מורכבים מ'כוחות הבקעה'
brakethrough forces, שיהיו כוחות ניידים מהירים אשר יוכלו להיכנס בכל פעם שיהיה בכך צורך לתוך הרצועה, כאשר הם מבוססים על כוחות שיריון גדולים, כוחות מיוחדים, וחיל אוויר. הדגש בכוחות אלה יהיה על יותר שיריון ופחות חיל רגלים. מאחר ובשלבים הראשונים של כניסת הכוחות לרצועה, הם יעברו דרך רצועת הביטחון, הרי שתוך זמן קצר ביותר הכוחות יגיעו לקוו ממנו הם נוסגים עכשיו.
תנועות כוחות אלה, הגלוייה לעיני החמאס, מאפשרת לנציגיהם בשיחות המדיניות שנפתחו ביום א' בקהיר לדרוש נסיגה כללית של מהרצועה. זו כמובן העמדת פנים לצורך השגת הישג בו הם יוכלו לנופף, מאחר וכל המשתתפים בשיחות יודעים, כי צה''ל נסוג מהרצועה, וכי הוא ישלים נסיגה זו בשעות הקרובות.
הבעיה העיקרית בפניה הכוחות החדשים של צה''ל יעמדו, היא התקפות הטילים והמרגמות שינחתו עליו, וחוליות טרור שיגיעו או על ידי חציית אזור הביטחון, או מנהרות טרור חדשות שייחפרו בשטח.
לא צריך להיות מצביא צבאי גדול, כדי להבין שמלחמת 'צוק איתן' הפכה כבר למלחמה התשה, כאשר אלמנט ההפתעה הטקטית עדיין נאשר בידי החמאס. 

 

Print Friendly, PDF & Email