צה"ל נערך למלחמה באל קעידה בשלוש חזיתות: רמת הגולן, לבנון, וחצי האי סיני

דבריו של ראש אמ''ן האלוף אביב כוכבי, מיום ג' 23.7, בטקס סיום קורס קציני מודיעין, בהם הזהיר כי אל קעידה מזרים אלפי לוחמים-מתגייסים מכל רחבי העולם המוסלמי לסוריה, משתלט על חלקים סוריה, ונערך להקים בה מדינת הלכה מוסלמית, כמו באפגניסטן, פקיסטן, ותימן, וכי קיימת סכנה כי מצב זה ישפיע על המתרחש בישראל, לבנון, ירדן, וחצי האי סיני, הם הודאה בכך כי נכשלה המדיניות של הממשלה, מערכת הביטחון, וצה''ל, שמובילים ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון אותה הם מכנים 'אי התערבות של ישראל במלחמה בסוריה'.
צריך וכדאי לזכור, כי האלוף כוכבי דיבר מיד עם שובו מארצות הברית, לשם הוא יצא ביום ד' 17.7, להיפגש ולדון עם ראשי המערכת הצבאית והמודיעינית האמריקנית, מיד לאחר תקריות האש הגדולות וחילופי האש בין צה''ל לצבא סוריה, באותו יום בדרום רמת הגולן, שרק חלק קטן ומוגבל ממה שהתרחש באמת בשטח הובא לידיעתו של הציבור הישראלי.
תקריות אש אלה הראו, כי הממשלה ומערכת הביטחון, נכשלו באמצעות הגשת עזרה מוגבלת לקבוצות מורדים סוריים, כמו למשל פינוי פצועים לבתי חולים בישראל, ועוד פעולות נוספות אותן אי אפשר לפרט, לעצור או להרחיק את התקרבות אש המלחמה בסוריה אל גבולות ישראל.
עכשיו מוצא צה''ל את עצמו עומד רק ברמת הגולן מול חמישה כוחות צבאיים:
1. הצבא הסורי.
2. חיזבאללה.
3. הג'יהאד האיסלמי.
4. חטיבות ומליציות פרה צבאיות של מורדים סוריים, חלקן הגדול ממומן על ידי הסעודים.
5. כוחות אל קעידה, הכוללים עתה בפעם הראשונה לוחמים של הטאליבן הפקיסטני, שהגיעו בשבועות האחרונים לסוריה.
זאת מבלי להזכיר את התפשטות אל קעידה במזרח, בצפון ובמערב סוריה, שם לוחמי ארגון הטרור החלו לרצוח מפקדים של יחידות מורדים סוריות אחרות, כולל צבא סוריה החופשית ה-FSA, וזליגת אל קעידה ללבנון ולירדן.

אולם מה שעומד בראש הדאגות של צה''ל, ולשם כך יצא האלוף כוכבי לארה''ב, הם סימנים ראשונים, כי הולך ונוצר קשר בין אל קעידה בסוריה, לבין אל קעידה בחצי האי סיני, וכי בפעם הראשונה החלה מסתמנת אפשרות של התקפה משולבת של ארגון הטרור הזה על מטרות בישראל גם מסיני גם מסוריה, ואולי גם מלבנון.
לפתע הבינה ישראל, כי לאחר ששתי המערכות העיקריות שהיא ניהלה עד כה בסוריה, ביחד עם ארצות הברית, למניעת שימוש בנשק כימי, ולמניעת העברת מערכות נשק מתקדמות לידי חיזבאללה נכשלו, כאשר השימוש בנשק כימי במלחמה רק מתרחב, ויחידות חיזבאללה מקבלות את הנשק האיראני המתקדם בתוך סוריה מבלי שהן צריכות, או רוצות להעביר אותו ללבנון, כי הסכנה האמיתית והרצינית מסוריה נעוצה בהתרחבות היכולות הצבאיות של אל קעידה בסוריה.
בדיוק כפי שצבא מצרים נכשל עד עכשיו במלחמה באל קעידה בחצי האי סיני, ככה גם צבא סוריה, בגלל סיבות אחרות, נכשל במלחמה באל קעידה.

בעוד צבאות המורדים הסוריים האחרים נחלשים ואפילו מתפוררים, אל קעידה המקבל כל הזמן לוחמים, נשק, וכספים, מרחבי העולם המוסלמי, כולל מעשירי המפרץ הפרסי, מתחזק.
תוך שנה אחת צה''ל מצא את עצמו משנה ארבע פעמים את היערכותו מול סוריה: מול הנשק הכימי. מול המעורבות הצבאי האיראנית. מול חיזבאללה, ועכשיו מול אל קעידה.
אם מישהו בצמרת המדינית והצבאית הישראלית, חשב כי האלוף כוכבי ימצא אוזן קשבת לאיום הצבאי החדש מול ישראל, הוא טעה.
ממשל אובמה מנסה להחיש את נסיגת צבאות ארה''ב מאפגניסטן, ולנתק מגע מהטאליבן, שהחל להופיע גם בסוריה.
כוכבי נחת בוושינגטון, בדיוק כאשר ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, עסק בניסוח המכתב ששלח ביום ב' 22.7, לכמה סנטורים בו מנה את חמש האפשרויות של התערבות ארצות הברית במלחמה בסוריה, וכמה כסף תעלה התערבות זו.
א. חימוש וייעוץ לכוחות האופוזיציה הסורית.
ב. הנחתת מכות צבאיות מוגבלות על כוחות אסד.
ג. הנהגת אזורים אסורים לטיסה בסוריה.
ד. יצירת אזורי חיץ בתוך סוריה.
ה. השתלטות על הנשק הכימי הסורי.
מלבד האופציה הראשונה של חימוש המורדים, שתעלה בין 350 ל-500 מיליון דולר לחודש, אומר דמפסי במכתבו, כל שאר האופציות תעלנה 1 מיליארד דולר לחודש, כלומר 12 מיליארד דולר בשנה. דמפסי כמובן לא עשה חשבון, כמה יעלה לארצות הברית בטווח הארוך חוסר נכונותה להתערב בסוריה, באם אל קעידה יתבסס שם, כמו בתימן, או בצפון אפריקה ובמדבר הסהרה. את החשבון הזה דמפסי משאיר כנראה בכוונה למנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולבשאר אסד ולחסן נסראללה לפרוע.
אבל מה עם ישראל?
בעוד שר הביטחון משה יעלון, והרמטכ''ל בני גנץ, רוצים לקצץ בהוצאות צה''ל, כמו הצבא האמריקני, הם מגלים שהם זקוקים לכסף ותקציבים נוספים כדי להלחם באל קעידה. ראש המטות המזוינים האמריקנים כבר עשה להם את החשבון כמה מלחמה כזו תעלה.
להלחם הם יצטרכו לבד!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות