צה"ל נערך למלחמה ב-ISIS. מקים כוח צבאי חדש של לוחמי יחידות עילית עם יכולות אש ממוקדות

בעוד נשיא ארה"ב אובמה מכריז, ביום ב' בעת ביקור בפנטגון כדי לדון במלחמה באל קעידה ISIS, כי 'אידיאולוגיות אי אפשר להכניע בנשק, אלא רק באידיאולוגיות טובות יותר', Ideologies are not defeated by guns. They're defeated with better ideas, בישראל ובצה''ל חושבים אחרת.
העובדה כי צה"ל יצטרך להתמודד, מהר מכפי שתכנן, עם אל קעידה ISIS עמוק בשטח האויב, קיבלה את האישור הסופי שלה עם ירי שלושת טילי הגראד מצפון סיני אל חבל אשכול ביום ו' 3.7, ובמלחמה שהצבא המצרי מנהל כבר למעלה משבוע נגד ארגון הטרור בצפון סיני, מלחמה שבעקבותיה חלקים מדרום מדינת ישראל הוכרזו כשטח צבאי סגור. 
על אף כי ISIS  או ארגונים ופלגים מקבילים לו עסוקים כעת בכיבוש והשלטת מרותם על מרחבים גיאוגרפיים הנושקים לזירות ולגזרות צה"ל בצפון, במזרח ובדרום, הערכות מודיעיניות וצבאיות מעלות כי זהו רק עניין של זמן, ולא ארוך, עד אשר יתפנו אלו להילחם בישראל ולו רק כדי לזכות באהדה מוסלמית נרחבת, אל מול הביקורת בה הם נתונים כעת.
הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, עשה ביום ב'  6.7, צעד גדול כאשר אותת לדעת הקהל בישראל לפני מה היא עומדת.
איזנקוט הציג תוכנית העבודה של צה''ל כיצד לנסות להפסיק  את ירי טילי ה'גראד' של ISIS הדרומית והצפונית,  וכיצד למנוע את פריצת כלי הרכב המשוריינים אותם לוחמי אל קעידה לקחו שלל ובכמויות גדולות מידי הצבא המצרי, לעבר גדרות ישראל בעתיד הקרוב ובטווח הזמן המיידי, כפי שכבר אירע לפני שלוש שנים ב-6 לאוגוסט 2012, במעבר כרם שלום. 
צה''ל אף פעם לא הודה בכך, אבל נושאי גייסות משוריינים ובהם אנשי 'אנסאר אל מקדיס' פרצו אז את גבול ישראל והגיעו עד לגדרות של בסיס צבאי. רק חיל האוויר שנקרא להתערב הצליח להשמידם.
כדי להשיג מטרה זו על הרמטכ"ל לדאוג לכך שיחידות צבאיות ייעודיות, מיומנות ומצוידות, מחומשות בהתאם, מאומנות ומודרכות יוכלו לתת מענה למשימות מורכבות שלא היו עד כה על סדר יומו השגרתי של הצבא.
כדי להכין מתקפה שקטה, נועזת, דמומה ואפקטיבית נגד ארגוני הטרור הפועלים בשטח צפון מדבר סיני ומאיימים ישירות על גבולה הדרומי של מדינת ישראל מחד, ובלי להפר את ריבונותה של מצרים בשטח, לפחות לא כלפי חוץ ובוודאי שבתיאום מלא בין זרועות המודיעין והביטחון של שתי המדינות וכך בדיוק גם לגבי האיומים בצפון, מחיזבאללה או מגבול סוריה – יזדקק המטה הכללי של צה"ל לכוח צבאי בעל עוצמת אש ממוקדת וייעודית המורכב ממינון מדויק של לוחמי יחידות עילית.
זו הסיבה מדוע רב אלוף גדי אייזנקוט הודיע ביום שני 6.7, על הקמת חטיבת קומנדו צה"לית חדשה, בפיקודו של אלוף-משנה דוד זיני, הכוללת ארבע יחידות צבאיות בעלות מיומנויות צבאיות שונות ומקבילות, המשלימות זו את זו ומיועדות כולן לפעול בעומק שטחי האויב, בכיסוי חשאי ובתנאי לחימה קיצוניים.
תחת פיקודו של מפקד חטיבה החדשה שידווח למפקד עוצבת האש אוגדה 98-שבמקורה היא אוגדת חטיבות הצנחנים בצה"ל- הועברו 4 היחידות הבאות.
1. יחידות העילית 'מגלן', ( שממילא כפופה לעוצבת האש) שלוחמיה מיומנים בהשמדת מערכי אויב, בדגש על כוחות שריון, ומצויידת באמצעים טכנולוגיים חסויים וכן בליקוט מודיעין שדה בזמן אמת ומימסורו  (Transmission) לבור הפיקוד.
2. 'דובדבן', העוסקת בסיכול פרטני של גורמי טרור ומעצר מבוקשי פח"ע, באמצעות הסתערבות ויכולות לחימה עצמאיות של לוחמים בודדים בעומק שטח האויב.
3. 'אגוז', אשר אימצה מיומנויות גרילה המזכירות את דפוסי הפעולה המבצעיים Modus operandi של ארגוני הטרור עצמם.
4. 'רימון' שעיקר מיומנויות לוחמיה הן פעילות מסתערבים חשאית, לביצוע מעצרי חשודים וסיכול פעילי טרור באזורי לחימה קשים ומורכבים.
'הפקעת' הפיקוד הישיר על יחידות העילית האלו, השייכות אורגנית לחטיבות הצנחנים, גולני וגבעתי, משקפת את התפיסה של הרמטכ"ל אייזנקוט לשינויים ההכרחיים בתפיסת הלחימה החדשה, בעיקר אל מול זירות אויב המשתנות באופן תדיר, גיאו-פוליטית וצבאית.
מדובר בהפעלה של יחידות עילית העובדות בסינרגיה זו עם זו, מבצעות אימונים משותפים הכוללים הסתייעות בחילות האוויר והים מחד או אספקת מודיעין – צי"ח – ציון ידיעה חשובה –  לפי דרישת גופי הביון והמודיעין הישראלים, הוא דבר המהווה  שיקול מכריע באיחוד הכוחות האלה תחת קורת גג אחד. מטרת השילוב של ארבע היחידות האלה צריך לענות על הדרישות הייחודיות לחימוש, הצטיידות  בטכנולוגיות ייחודיות, הדרכה, אימונים ולוגיסטיקה – מטלה שונה במהותה מזו המוטלת על גופים כלל-צה"ליים אחרים.
עד כמה תנאי זירות המלחמה עם אל קעידה ISIS משתנות במהירות מוכיחה העובדה כי החלטתה זו  של הרמטכ"ל לאגד ארבע יחידות עילית המקבילות בהיקפן ובגודלן למסגרות של גדודים-על מערכיהם הלוגיסטיים והאחרים- לחטיבת קומנדו אחת, מייתרת למעשה את החלטתו שלו, עלייה נאבק בחריפות עם הרמטכ''ל הקודם רב אלוף בני גנץ, רק לפני זמן קצר  על הקמת מפקדת (ולא פיקוד) עומק.
רק לפני חמישה חודשים, בפברואר 2015, מונה האלוף טל רוסו כמפקד מפקדת העומק, וקצינים קרביים בכירים רבים מוכשרים ומיומנים, הוצבו לידו.  אולם הקמת חטיבת הקומנדו החדשה מושכת את השטיח מתחת לרגליהם של אנשי מפקדה זו, משאירה אותם ללא כוחות מתאימים, והופכת אותם למיותרים.
ייתכן כי באיזה שהוא מקום יש אצל הרמטכ"ל איזנקוט מחשבות, כי במשך הזמן צה''ל יזקק לשתי מפקדות עומק. אחת נגד ISIS, ואחת נגד איראן וחיזבאללה. גם אם זו המחשבה, על האלוף טל רוסו יהיה עכשיו להתחיל בבניית יחיגות חדשות של כוחות מיוחדים, דבר שיכול לקחת שנים. 
 בינתיים, אם וכאשר יוטל על צה"ל לבער את קיני טרור המאיימים על ישראל מתוך מדבר סיני, או בעומק השטח בסוריה ובעיראק, מבצעים אשר במהלכם יחוסלו ראשי הארגון או יילקחו בשבי ויובאו לישראל, יבחר ככל הנראה ראש אגף המבצעים, בגיבוי הרמטכ"ל, בלוחמי החטיבה החדשה לביצוע המשימה. או אז בדיוק, יהיו זקוקים לוחמיה ומפקדיה לסט ברור וחד של הנחיות ופקודות המגיעות רק ממקור אחד וכפי הנראה, לא יהיה זה החמ"ל שבמפקדת העומק אלא זה במפקדת החטיבה החדשה. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות