צה"ל סגר לתנועה אזרחית אל כל השטח מרצועת עזה ועד מפרץ אילת, מחשש לחדירת חוליות מתאבדים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בצעד ללא תקדים סגר צה"ל בשבת 26.1, לפנות בוקר, כמעט את כל דרומה של מדינת ישראל בפני תנועה של אזרחים גם ביום וגם בלילה, לתקופה בלתי מוגבלת, ועד להודעה חדשה, מחשש של חדירת חוליות מתאבדים של החמס, הג'יאהד האיסלמי, ואל קעידה. זאת לאחר שהתקבל מידע מודיעיני חדש על חוליות כאלה העושות את דרכן מצפון סיני לישראל. בכל מחנות ובסיסי צה"ל באזור, ובקרב הכוחות האמריקנים הנמצאים בבסיסים אלה, הוכרזה כוננות עליונה. משפחות של קציני צבא המתגוררות בבסיסים פונו אל מרכז הארץ. כוחות צבא גדולים נפרסו באזור, ובכבישי הדרום הוקמו נקודות תצפית, ומחסומים. הוקמו עמדות בנקודות החולשות על שטחים נרחבים, וחיל האוויר הפנה לאזור מסוקים ומז"לטים הסורקים את השטחים מסביב לשעון. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המדובר במבצע הגדול ביותר נגד טרור שנערך אי פעם בישראל. המטרה לעצור את חוליות המתאבדים מלהגיע אל הערים, אילת, מצפה רמון, כפר ירוחם, באר שבע, וערד, ואל הישובים והבסיסים הצבאיים הישראלים באזור הנגב והערבה.
השטחים שנסגרו הם חולות עגור, אזור באר מילכה, בארותיים, עזוז, אזור הר חריף, בורות לוץ, נחל עקרב, נחל אילות, הר רמון, מעבר ערוד, הר שגיא, הר כרכום, שער צניפים, הר אילת, עין נטפים, נחל צפחות, נחל שלמה, נחל יהושפט, נחל גשרון, נחל שני והקניון האדום. כמו כן נסגרו לתנועה הכבישים מס' 221, כביש 222, כביש מס' 10, חלקים של כביש 171, חלקים של כביש מס' 40, וכביש מס' 12, המוביל מנחל נטיפים לאילת.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי המידע המודיעיני מוסר, כי חוליות של אל קעידה, ממצרים, ומחלקים אחרים של המזרח התיכון, נכנסו בימים האחרונים לסיני, במטרה לנצל את תוהו ובוהו בגבול מצרים-רצועת עזה, ואת העובדה כי המצרים הפנו את כל כוחותיהם באזורי הגבול בין מצרים וישראל אל צפון סיני, דבר שהשאיר את הגבול פרוץ לחלוטין. עוד מוסר המידע המודיעיני, כי אל קעידה מינה בימים האחרונים 'אמיר' לרצועת עזה, כלומר, מפקד צבאי. מינוי כזה של אל קעידה מתבצע רק באזורים בהם ארגון הטרור מקיים פעילות מבצעית.
התפתחות נוספת, שהדליקה מנורות אדומות, בישראל ובאזור, הייתה ביום ו' 25.1, כאשר השלטונות הסעודיים, הרשו לשייח' סאפר אל חוואלי, להתחיל לפעול למען החמס בתוך סעודיה. השם שייח' אל חוואלי, אינו מוכר לציבור בעולם המערבי וישראל, אולם המדובר בסכמות האידיאולוגית העליונה של ארגון אל קעידה, ובידידו האישי של אוסמה בין לאדן.
כפי שאין פלסטיני אחד שלא שמע על יאסר ערפאת, השייח' אחמד יאסין, או עזאם עבדאללה, כך אין איש טרור אחד של אל קעידה שאיננו יודע, מכיר, ושלא קרא את עבודותיו של השייח' אל חוואלי. מבחינה הלכתית, שייח אל חוואלי מוכר בחצי האי ערב,באותה רמה כמו שמו של אוסמה בין לאדן.
בעוד שבזמן ביקורו של הנשיא האמריקני ג'ורג בוש בסעודיה בתחילת החודש, הסעודים הטילו מעצר על אל חוואלי, ואסרו עליו לפרסם קריאה נגד הביקור, הם התירו עכשיו לשייח' לפתוח במגבית סעודית למען החמס. בראש המגבית עומד בנו של השייח' חוואלי, עבדאללה. המקורות של תיקדבקה מוסרים הפירוש המעשי של צעד סעודי זה הוא, כי כל מאמץ גיוס הכספים בסעודיה ובמדינות המפרץ הפרסי, שעד כה פעל להזרמת כספים לאל קעידה, מרוכז עתה במאמץ לאסוף ולהעביר כספים אלה לחמס, ולגורמי אל קעידה הפועלים ברצועת עזה ובסיני. המדובר בעשרות מיליוני דולרים.
פעולה סעודית זו, מצביעה גם על כך, כי דרגי השלטון המרכזיים בסעודיה, החליטו לנצל את המצב שהתהווה ברצועת עזה ובצפון סיני, כדי להעביר אל הלחץ של פעולות אל קעידה בחצי האי ערב ובמפרץ הפרסי לעבר ישראל. פעולה סעודית זו, גם יוצרת את הרקע המתאים להידוק הקשרים הארגוניים והמבצעיים בין החמס לאל קעידה.

Print Friendly, PDF & Email