צה"ל פגע במפקד כוחות הבאסיג' האיראניים הגנרל נאקדי?

מקורות איראניים וסוריים של חיזבאללה, מעלים בשבת 30.7 את האפשרות, כי 'הקצין הסורי' שנפצע ביום ג' 26.7 בקוניטרה, על ידי שני טילי 'נמרוד' ששוגרו לעברו  על ידי צה''ל, איננו אלא מפקד כוחות הבאסיג' Basij  האיראניים, גנרל משמרות המהפכה הגנרל מוחמד ראזה-נאקדי Basij chief Gen. Mohammad-Reza Naghdi. אם הידיעות האלה נכונות והגנרל נאקדי נפצע או נהרג, הוא הופך להיות איש משמרות המהפכה האיראני הבכיר ביותר בו ישראל וצה''ל פגעו.
קודם לכן המקורות טענו כי מי שנפגע היה קצין סורי.
אפשר וצריך להניח, כי תצפיות של צה''ל זיהו את הגנרל נאקדי שהגיע ביום שלישי לקוניטרה עם פמלייתו. כמו כן אפשר להניח כי התצפיות של צה''ל זיהו את הגנרל האיראני שהוא צופה במשקפת לעבר מוצבי צה''ל ברמת הגולן.
החלטה כזו לפגוע בבעל דרגה איראני בכיר איננה נתונה בידי מפקדי צה''ל בשטח וגם לא בידי אלוף פיקוד צפון האלוף אביב כוכבי. אפשר וצריך להניח כי החלטה כזו הועברה לידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן  והרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט.​
 הגנרל מוחמד ראזה-נאקדי, איננו עוד גנרל איראני אחד. הוא אחד מאושיות משטר האייטולות בטהרן, וכוח הבאסיג', המונה למעלה ממיליון נושאי נשק, הוא חוט השדרה של כוחות הביטחון הפנימיים של איראן שתפקידם להבטיח שליטה מוחלטת של ההנהגה האיראנית בכל יישוב איראני ברחבי המדינה.    
אין ספק, כי הגנרל נקאדי הגיע לקוניטרה לפני קבלת החלטות סופיות בצמרת האיראנית לקראת פעולה איראנית-סורית-חיזבאלללה משותפת נגד מטרות ישראליות.
צה'ל שותק ואיננו מפרסם שום תגובה מלבד שאיננו מגיב על פרסומי חוץ.
אחת הסיבות שהגורמים האיראניים, הסוריים וחיזבאללה, מייחסים את הפגיעה בקצין לישראל, היא טענתם שצה''ל השתמש בשני טילי 'נמרוד' לפגוע בו.
נמרוד הוא טיל נ"ט ארוך טווח תוצרת התעשייה האווירית לישראל. ניתן להשתמש בו גם כנגד  מטרות כמו: נגמ"שים, ספינות, בונקרים וריכוזי חיילים. הטיל מונחה-לייזר חצי אקטיבי, ובעל יכולת פעולה ביום ובלילה. מסלול המעוף שלו יכול להיות מתחת לגובה העננים, בעוד שמפעיליו, הנמצאים במרחק רב מאחוריו,  משתמשים בציין לייזר על מנת להנחות אותו למטרה ממרחק רב מאחוריו.
פלטפורמת המשגר, ובו 4 טילים, ניתנת להתקנה על-גבי ג'יפ, נ"נ אביר, או רכב קרבי משוריין. בנוסף אפשר לשגר את הטיל ממסוק ה-CH-53- 'יסעור'.
בינואר 2015, חיסל צה''ל ליד קוניטרה את הגנרל האיראני מוחמד עלי אללה דאדי Brigadier General Mohammad Ali Allahdadi, שהיה בסיור מפקדים של איראן וחיזבאללה. בחיסול נהרג גם ג'יאהד מורנייה.
כבר ביום ה' 28.7, היו המקורות הצבאיים של תיקדבקה היחידים שדיווחו על המתיחות הצבאית המתפתחת בגבול ישראל-סוריה באזוור קוניטרה מול הגולן. להלן הדיווח:   

כבר ארבעה ימים, החל מיום שני 25.7, מנהל צבא סוריה מערכת של התגרויות מכוונות נגד כוחות צה''ל ברמת הגולן.
זו מערכה צבאית מתוכננת בקפדנות, לאחר שכנראה תוכננה מראש זמן רב, הנמשכת ללא הפסק מסביב לשעון בכל שעות היממה. זו פעם ראשונה בשש שנות המלחמה בסוריה שהצבא הסורי פועל בצורה שיטתית כזו לאורך גבול סוריה-ישראל ומעז להתגרות בכוחות צה''ל הפרוסים ברמת הגולן.
בשלב זה נוצר צה''ל את האש ואיננו מגיב. אולם לכל הדרגים המדיניים והצבאיים ברור, כי זו רק שאלה של זמן עד שצה''ל יוכל להמשיך בחוסר התגובה, בייחוד כאשר הולך ומתברר כי הרוסים, תומכים במהלכים הצבאיים הסוריים האלה.
להלן ששת הצעדים הצבאיים הסוריים והרוסיים האחרונים:

  • סוללות ארטילריה סוריות, של חטיבות מס' 121 ו-90 של הצבא הסורי, יורות ללא הפסק אש לאורך רצועה של כ-10 ק''מ של הגבול. הירי נמשך מחמדיה Hamadiah הנמצאת מצפון לקוניטרה ועד לנקודה הנמצאת בצד הסורי מול עין זיוון. (ראו מפה מצורפת).
    במלים אחרות, הסורים הפכו את מרכז אזור החיץ בין ישראל לסוריה לשטח אש.
  • סוללות הארטילריה הסוריות מטווחות את האש בצורה מניפה הנפתחת ונסגרת לסירוגין. קודם הירי מכוון למרחק של מטרים ספורים בלבד מהגבול הישראלי ומכוחות צה''ל החונים לאורכו. לאחר מכן הירי מתרחק למרחק של 500 עד 600 מטר בתוך שטח סוריה, ועובר בשיטתיות על פני כל המוצבים והבסיסים של כוחות המורדים הסוריים, אשר לדעת הסורים עומדים בקשר כלשהו עם ישראל, כולל קבלת עזרה רפואית מישראל.
  • המטרה של הירי ברורה: הסורים שולחים מסר צבאי לישראל האומר: עד עכשיו בשש השנים האחרונות תמכתם במורדים הסוריים בדרום סוריה. עתה תמיכה זו באה לקיצה. אם אתם-ישראל רוצים להמשיך בה, תתקלו באש הסורית.
  • במקביל שולח הצבא הסורי גם מסר דומה למורדים האומר: במשך שנים פעלתם תחת המטרייה הצבאית הישראלית, אבל עתה הזמנים האלה חלפו. עובדה, אנו מפגיזים אותכם ואת אזור הגבול הסורי עם ישראל, וצה''ל איננו מגיב. במלים אחרות, ישראל איננה מסוגלת להגן עליכם יותר.
  • יום אחד לאחר פתיחת האש הסורית, הנמשכת עד פרסום דברים אלה, ביום שלישי 26.7, פרסמו כלי תקשורת רוסיים ידיעה, לפיה רוסיה העבירה ליד חיל האוויר הסורי את המפציץ ומטוס הקרב המתקדם מדגם SU-24M2 front-line bombers. מטוס זה מיועד לתקיפות קווים קדמיים בחזית. הידיעה הזו הפתיעה את הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים, משום שעד עתה הרוסים והסורים נמנעו מלהפעיל חיילות האוויר שלהם בדרום סוריה באזורים הקרובים לגבול ישראל. מטוס זה יאפשר עכשיו פעולה כזו לסורים.
    המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי  המטוס שעבר לאחרונה שדרוגים במפעלים רוסיים  מסוגל כעת להטיל פצצות חכמות- פצצות בליסטיות רגילות שאל זנבן מוצמד מנגנון הנחייה, לפגיעה מדויקת במטרה שהוזנה מראש. מערכת הניווט של ה- SU-24M2 אינה נסמכת על מערך לווייני ה- GPS האמריקניים אלא עושה שימוש במערכת  GLONASS המקבילה הרוסית, המושתתת על רשת של 21 לוויינים רוסים וחלקה מוצפנת ומיועדת לצרכים צבאיים בלבד. בנוסף, ה- SU-24M2 מצויד במערכת המקרינה את המידע הנחוץ לטייס (נתוני טיסה ונתוני קרב) על שמשת המטוס ועל משקף הקסדה שלו.

הרוסים העבירו השבוע לידי הסורים שני מטוסים כאלה מתוך 10 מטוסים כאלה שהם יספקו להם בקרוב. ההנחה בצה''ל היא כי זו שאלה של זמן בלבד עד שמטוסים אלה יופיעו בדרום סוריה מול גבול ישראל.
התיאום הסורי-רוסי הוא איתות ברור ממוסקבה ומדמשק, כי לא הרוסים ולא הסורים ירשו לישראל יותר לתמוך בכוחות מורדים בדרום סוריה וליצור בכך אזור חיץ ישראלי.
אם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט, יחליטו להמשיך ולא להגיב על האש הסורית המתקרבת כל כמה שעות אל מוצבי צה''ל ואחר כן מתרחקת מהם, ועל הופעתם של המפציצים הרוסיים לאורך הגבול עם ישראל, פירוש הדבר החלשות אחיזת צה''ל בגבול  ברמת הגולן.   
  

 

Print Friendly, PDF & Email