צה"ל פועל לחיסול תשתית הטרור של החמס…בגדה.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בעוד הקבינט מדיני-ביטחוני התכנס ביום ד' 30.5 לדון בהחרפת הצעדים הצבאיים נגד החמס, והחליט שלא לפעול, עורך צה"ל פעולה קרקעית נרחבת נגד אנשי החמס…בגדה המערבית. ביום ג' 29.5 לפנות ערב, הרג כוח של צה"ל בג'נין את המפקד של 'גדודי החלל אבו עמר' בג'נין, מוחמד מרעי, וכמה שעות לאחר מכן התחולל קרב בין כוחות צה"ל ואנשי הגדודים בטול כרם, שם זרקו אנשי החמס מטעני חבלה ורימונים על כוחותינו. המטרה של צה"ל בפעולה, היא לחסל את ראשי ארגון הטרור החדש, לנסות למנוע פיגועים המוניים בישראל, ולנסות לחסל את המרד שפרץ נגד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בקרב הפת"ח גדודי אל-אקצא. הפעולה של צה"ל נערכת בכל ערי הגדה, החל ברמאללה, ג'נין, טול כרם, ושכם. קודם לכן דיווחנו: פילוג ומרד מתחוללים בימים האחרונים במערך הלוחמים של הפת"ח-גדודי אל אקצא, כאשר למעלה מ-40 אחוז מאנשי הארגון הודיעו כי הם אינם מקבלים יותר את מרותם של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והיועץ לביטחון לאומי הפלסטיני מוחמד דחלאן, וכי הם מקימים גוף צבאי עצמאי הנושא את השם 'גדודי החלל אבו עמר', על שמו של יאסר ערפאת. גוף טרור חדש זה, כפוף למפקדי הזרוע הצבאית של החמס, ומקבל בין השאר את הוראותיו, ואת חומרי הנפץ והכספים הדרושים לו מראשי חיזבאללה בלבנון, קיבל את ברכתו ואת תמיכתו של מרואן ברגותי, הנמצא בכלא ישראלי. בראש 'גדודי החלל אבו עמר' עומד חוסיין חיג'אז מעזה, והממונה עליו בהנהגת החמס הוא אבו חילאס, המכונה 'אבו מאהר'.
חוגים צבאיים ומודיעיניים ישראלים מעריכים התפתחות זו כמסוכנת ביותר וכהצלחה גדולה לחמס, אשר באמצעיתה של המלחמה המתחוללת ברצועת עזה, הצליח לחדור לגדה המערבית ולהקים שם זרוע צבאית הכפופה למרותו, מבלי שישראל תנקוף אצבע. המקורות של תיקדבקה ללוחמת טרור מדווחים, כי החמס משתית עתה את הכנותיו לבצע פיגוע המוני בישראל, על כוחות 'גדודי החלל אבו עמר'. ההוראה שהועברה מעזה אומרת כי אין לבצע פיגועי התאבדות בודדים במטרות ישראליות, 'אלא המטרה היא לבצע פיגועים נוסח עיראק', כלומר שימוש בקבוצות מתאבדים המסיעות מכוניות, או משאיות עמוסות בחומרי נפץ.
בניסיון למנוע פיגוע המוני כזה החלו צה"ל והשב"כ בימים האחרונים, במצוד אחרי ראשי התאים של הפת"ח גדודי-אל אקצא, אשר הצטרפו לארגון הטרור החדש.

גם חלק ממנגנוני הביטחון הפלסטינים, שנשארו נאמנים לאבו מאזן, ולמוחמד דחלאן, עורכים מצוד משלהם אחר המורדים, אבל בהיקף מצומצם יותר. ביום ראשון 27.5, תפסו כוחות הביטחון הישראליים ברמאללה את חאלד שוויש, שהתחבא במשך שנים במוקטעה, אבל עתה חידש את פעילותו בארגון החדש.
ביום ב' 28.5, עצרו כוחות ישראליים את אחיו של זכריה זביידי, ששימש איש קשר בין המורדים ובין גדודי אל אקצא בג'נין. וביום ג' 29.5 לפנות בוקר נתפס בשכם ג'מאל טיראווי, הנמנה אף הוא על ראשי המורדים באבו מאזן ודחלאן. ג'מאל, הוא בנו של תאופיק טיראווי ראש מנגנוני המודיעין הפלסטינים, ואחד ממייסדי גדודי אל אקצא. אנשי מנגנון הביטחון הפלסטיני הרגו ביום שני 28.5 את אחד מראשי המורדים בגדה בכפר ליד ג'נין.
המקורות הפלסטינים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי המרד באבו מאזן מקבל לא רק תמיכה מחיזבאללה ומהחמס, אלא גם מאישים מרכזיים בפת"ח המתנגדים למוחמד דחלאן. בין האישים התומכים במרד נוסף למרואן ברגותי, נמצא גם ג'בריל ראג'וב.
מקורות ביטחון ישראליים מגדירים התפתחות זו 'כאיום הטרור הרציני ביותר, שהתפתח בגדה מאז מבצע 'חומת מגן' ב-2002, והסכנה הגדולה ביותר הקיימת לשלטונו של אבו מאזן', מאז נכנס לתפקידו כיו"ר הרשות הפלסטינית בתחילת 2005. מקור ישראלי מודיעני בכיר אומר כי 'עתה עומדים לרשותו של החמס כוחות ורשתות טרור הפרוסים בשטח המתחיל ברפיח, ומסתיים בג'נין.
התפתחות חמורה זו היא העומדת מאחורי הלחץ האמריקני על ראש הממשלה אהוד אולמרט, לחדש את פגישותיו עם יו"ר הרשות הפלסטינית, ולהפגין וויתורים ישראליים לפלסטינים. חוגים ישראליים המכירים את המצב אצל הפלסטינים מקרוב אומרים כי פגישה כזו, העומדת להיערך בשבוע הבא, לא רק שלא תועיל לאבו מאזן במצב שכזה, אלא תזיק לו.

Print Friendly, PDF & Email