צה"ל פתח במבצע 'מגן צפוני' לחשיפת מנהרות טרור של חיזבאללה לאורך כל גבול ישראל לבנון ממטולה ועד לראש הנקרה

צה"ל הודיע, ביום ג' 4.12, כי בסיום הערכת מצב שקיים הבוקר אלוף פיקוד צפון יואל סטריק במטולה, החל צה"ל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ונטרול של מנהרות התקפיות שחיזבאללה בנה לאורך גבול לבנון. הודעת צה"ל מדגישה כי הפעילות נעשית כעת מתוך שטח ישראל וכי למרות רגישות המבצע – השגרה האזרחית באזור נשמרת.
ההודעה ממשיכה ואומרת כי, משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה', נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא – ולא היו מנהרות חודרות'. באוקטובר 2014 הוקם צוות הנדסי מבצעי מיוחד בפיקוד הצפון לחשיפת המנהור ההתקפי של חיזבאללה שזיהה את תמונת המנהור ההתקפי של חיזבאללה, ובמקביל החל פרויקט לביצור ההנדסי של הגבול הכולל קידוחים בקרקע. כל אלה אפשרו לצה"ל  לצאת היום למבצע על בסיס תמונה טובה שצה"ל שבנה, במטרה לחשוף את הפרויקט ולנטרל אותו.
הודעת הצבא ממשיכה ואומרת, כי התנאים המבצעיים הבשילו למבצע בחודשים האחרונים, והוא גובש במטכ"ל כחלק מאיום המנהור. זו ההוכחה הבוטה ביותר להפרת החלטה 1701 של האו"ם שסיימה את מלחמת לבנון השנייה'.
צה"ל מודיע, כי ישנם תגבורי כוחות נרחבים בפיקוד הצפון, אך "אנו בשגרה מוחלטת עבור התושבים. אנו בקשר עם ראשי הרשויות הרלבנטיים שעודכנו הלילה. יש שטח צבאי סגור במטולה באזור הסמוך לגדר. אנו בשליטה מלאה על המבצע שמנוהל לפי תכנון ואנו נחושים להסיר את איום התת-קרקעי על מדינת ישראל'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: השם שצה"ל נתן למבצע חשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה שחודרות לישראל 'מגן צפוני', הוא בומבסטי במקצת כמו כל התיאורים הנלווים מאז השעה 7:30 ביום ג' בבוקר שעה שניתן פרסום למבצע.
למעשה מדובר במבצע להכשרת השטח בצד הישראלי של הגבול עם לבנון לקראת אפשרות של פריצת סבוב קרבות, או מלחמה כוללת בעתיד עם חיזבאללה, ובצעד של שליחת איום של חיזבאללה 'ראו אנחנו מוכנים להתמודד אתכם'. בינתיים מדובר בשליחת מסר, ולא יותר מזה.
צה"ל לא תקף את מאגרי הטילים המדויקים של חיזבאללה, את מפעלי הטילים שהוא מקים בבקעת הלבנון, וצה"ל לא תקף את בסיסי הכוחות המיוחדים של חיזבאללה 'כוח ראדואן' הנערכים ומתאמנים לפרוץ לתוך ישראל במקרה של מלחמה כוללת. צה"ל גם לא תקף את מטוסי התובלה האיראניים הנוחתים כמעט כל יום בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות ומביאים אם מערכות נשק וטילים.
הסיכויים שחיזבאללה יגיב על פעולת 'מגן צפוני' היא קלושה ביותר. כל זמן שישראל וצה"ל פועלים בתוך שטח ישראל לאורך הגבול הלבנוני הדבר איננו מעניין את חיזבאללה. הוכחה לכך ניתנה כאשר בימים האחרונים חיזבאללה פרסם סרט ווידיאו בו מופיעות מטרות בתוך ישראל, כמו המטכ"ל הקריה בתל-אביב, בהן הטילים של חיזבאללה יכולים לפגוע.
אפשר וצריך להניח, כי היום, או באחד הימים הקרובים השבוע כאשר המבצע יימשך, יופיע מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאום, בו הוא ינסה לשים ללעג את המבצע וינסה להפחית מחשיבותו.
המצב הזה יכול להשתנות רק אם יתפתחו שני המצבים הבאים:
1. צה"ל ייכנס במהלך פעולותיו לחשיפת המנהרות לתוך אזור 'הקו הכחול' עליו ועל מיקומו המדויק יש מחלוקת בין ישראל ללבנון. חיזבאללה יכול לפתוח אז באש על כוחות צה"ל.
2. אם חיזבאללה יקבל הוראה מטהרן לנצל התפתחות זו, כדי להגיב על תקיפת הטילים הנרחבת שבוצעה ביום ה' 29.11, על מטרות סוריה-איראניות-חיזבאללה בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות