צה"ל פתח ברצועה במבצע 'מגן וחץ' וחיסל 3 בכירים בג'יהאד איסלמי. שר הביטחון גלנט הכריז על מצב מיוחד בעורף.  ההגעה לחגיגות במירון נעצרה

בשונה מתקיפות קודמות. מלבד החשש מרקטות מעזה, הועלתה הכוננות בצה"ל והנחיות חודדו בפיקוד המרכז ובאוגדת איו"ש מחשש לפיגועים בגדה.

צה"ל פתח ביום שלישי לפנות בוקר 9.5, לפנות בוקר במבצע 'מגן וחץ', וכבר במכה הראשונה חיסל שלושה בכירים בג'יהאד האיסלאמי. בעקבות המבצע, שר הביטחון יואב גלנט הודיע על מצב מיוחד בעורף, כבישים נחסמו בעוטף עזה, הופסקה תנועת הרכבות מדרום לאשקלון ופיקוד העורף פרסם הנחיות מיוחדות לתושבים.
בפעולה המשותפת גם לשב"כ חוסלו חליל בהיתיני, מפקד מרחב צפון רצועת עזה של הג'יהאד האסלאמי, האחראי על ירי הרקטות לעוטף בחודש האחרון; טארק עז א-דין, בכיר בארגון האחראי על הכוונת פיגועי טרור ביו"ש מרצועת עזה, וג"יהאד גנאם, מזכיר המועצה הצבאית של ארגון הטרור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום את הקבינט המדיני-ביטחוני. בעקבות פתיחת המבצע והעלאת הכוננות, הורה מפקד המחוז הצפוני במשטרה להקפיא לעת עתה הגעת אוטובוסים נוספים להילולה בהר מירון, עד להערכת מצב נוספת.
בנוסף, דווח על תקיפות ברפיח, בחאן יונס ובשכונת סג'עייה בעזה.
בתקיפות מטוסי הקרב ומסוקי הקרב צה"ל השמיד לחלוטין את המתקנים הצבאיים של הג'יהאד האיסלאמי, בשונה מתקיפות קודמות. מלבד החשש מרקטות מעזה, הועלתה הכוננות בצה"ל והנחיות חודדו בפיקוד המרכז ובאוגדת איו"ש מחשש לפיגועים בגדה.
שר הביטחון יואב גלנט, שנמצא בבור בקריה עם הרמטכ״ל רב-אלוף הרצי הלוי ובכירים נוספים בצה"ל, אישר החלטה על 'מצב מיוחד' בעורף. גלנט אמר כי "צה״ל ושב"כ ביצעו הלילה במדויק את משימתם נגד הנהגת הג’יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. כל גורם טרור שיפגע באזרחי ישראל, יצטער על כך. ‏נרדוף ונשיג את אויבינו.
פיקוד העורף פרסם הנחיות מיוחדות לאזורים המרוחקים עד 40 ק"מ מרצועת עזה – עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, לכיש ומרכז הנגב – ואמר כי הן תקפות עד ל-10 במאי בשעה 18:00. בין השאר, נאסרו התקהלויות בשטח פתוח של עד 10 אנשים, ובמבנה של עד 100 אנשים. בבוקר לא יתקיימו לימודים באזורים אלה.
כן הוחלט על סגירת צירים ואתרים. תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות הופסקה, ובנוסף נחסמו בין היתר כביש מס' 4 מצומת זיקים עד נתיב העשרה, כביש מספר 34 מצומת יד מרדכי ועד צומת ניר עם, כביש מס' 232 במקטעים ממפלסים לסעד ומניר יצחק עד לכרם שלום וכלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232. חוף זיקים נסגר למבקרים.
מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום לתנועת עוברים וסחורות מרצועת עזה לישראל – ולהפך. ההחלטה, נמסר, נכנסה לתוקף באופן מיידי ועד להודעה חדשה.
בבאר שבע הודיעו על פתיחת מקלטים. בשדרות חזרו על הנחיות פיקוד העורף וביקשו מכל מי שנמצא עדיין במדורות, לכבות בבטחה את המדורה ולהתפנות לבתים.

המבצע בעזה החל כשבוע אחרי סבב הלחימה הקצר מול הג'יהאד האיסלאמי, שהחל במותו של האסיר שובת הרעב חאדר עדנאן, וכלל מטח של 104 רקטות לעבר ישראל – ותגובה חלשה יחסית מצד צה"ל.
אחת המטרות הבולטות במבצע הייתה סגירת חשבון עם מחוללי הטרור ביהודה ושומרון, וגורמים בשב"כ אמרו כי מדובר בשינוי משוואה. המבצע נוהל במקביל מחפ"ק המבצעים המיוחדים של שב"כ ומהבור בקריה.
גורם מדיני בכיר אמר: 'ישראל הבהירה בעבר ומבהירה כעת – כל מי שיוזם פעילות טרור נגדנו לא ינקה. נגן על אזרחי ישראל בכל מקום ובמלוא העוצמה'. הבכיר המדיני קרא לקהילה הבינלאומית לגנות את הירי לעבר אזרחי ישראל מתוך ריכוזי אוכלוסייה אזרחית בעזה, ולהביע תמיכה ברורה וחד-משמעית בזכותה של ישראל להגן על עצמה. לדבריו צה״ל וזרועות הביטחון פועלים וימשיכו לפעול באופן ממוקד לסיכול יעדי טרור, על בסיס מודיעין מדויק, ובמאמץ להימנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים'.
אחרי מכת הפתיחה האווירית וחיסול בכירי הג'יהאד האיסלאמי, בצה"ל ובשב"כ מסרו פרטים עליהם. לדבריהם, חליל בהיתיני, האחראי על הירי הרקטי למרחב עוטף עזה בחודש האחרון, הוא המפקד הבכיר המבצעי בארגון ומפקד מרחב צפון רצועת עזה. בנוסף, בהיתיני היה אחראי לאישור וביצוע כלל פעולות הטרור ממרחב צפון הרצועה. הוא עסק בהכוונת ותכנון פיגועים בעורף ישראל ותכנן ירי לעבר שטח ישראל.
בהיתיני, בן 44 מעיר עזה, החל את פעולתו בג'יהאד בסוף שנות ה-90 ובמהלך השנים היה מעורב בפעולות טרור רבות נגד ישראל – לרבות קידום פיגועי התאבדות, מטען, ירי רקטי והכוונת פעילות טרור ביו"ש. לאחר חיסולו באוגוסט 2022 במסגרת מבצע "עלות השחר" של תייסיר ג'עברי – שנחשב ליד ימינו של מנהיג הג'יהאד, נכנס בהיתיני לתפקידו. בהיתיני, שחוסל על ידי מטוסי קרב, חבר במועצה הצבאית של הג'יהאד ברצועת עזה ויש לו קשר ישיר עם גורמים בכירים בלשכה המדינית.
במקביל, חוסל בתקיפת מסוקי קרב טארק עז א-דין, האחראי על הכוונת פעולות הג'יהאד ביו"ש מרצועת עזה. הוא תכנן וקידם פיגועים נוספים נגד תושבי ישראל. עז א-דין, בן 49, הוא במוצאו מעראבה שבשומרון. בשנים האחרונות הוא התקדם לדרג הפיקוד של הג'יהאד בעזה והיה אמון על הקשר בין הג'יהאד האסלאמי בעזה לבין שלוחת הטרור ביהודה ושומרון, על העברת כספים, על הסתה ועל הכוונה לביצוע פעולות טרור בשטחי ישראל מרצועת עזה.
עז א-דין היה כלוא בישראל ושפוט למאסר עולם ו-25 שנים, על רקע מעורבתו בפיגוע התאבדות ופיגועי מטענים בתחילת שנות ה-2000. הוא שוחרר מהכלא וגורש במסגרת עסקת שליט ברצועת עזה והשתקע בשכונת רמאל בעיר עזה. המחוסל השלישי הוא ג'יהאד גנאם, מזכיר המועצה הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. גנאם, בן 62 מרפיח, הוא מהפעילים הבכירים והוותיקים ביותר של ארגון הטרור. הוא מילא תפקידי מפתח בארגון הטרור, כדוגמת ראש מרחב דרום. בתפקידו האחרון היה אחראי על התיאום והעברת כספים ואמצעי לחימה בין הג'יהאד לחמאס, ועסק רבות בקידום פעולות טרור ברצועת עזה, ביו"ש ובחו"ל.

Print Friendly, PDF & Email