צה"ל צריך לסיים במהירות את מבצע 'מגן צפוני', כדי שיוכל להתחיל להתארגן לקראת המציאות החדשה בפניה הוא עומד בחזית הצפון

הלם ואלם השתררו, ביום ד' בלילה 19.12, בצמרות הפוליטיות, הצבאיות והמודיעיניות הישראליות, לאחר שנודע על החלטתו של נשיא ארצות הברית דונלד טרמאפ להסיג, תוך זמן קצר, את הכוחות האמריקנים ממזרח וצפון סוריה.
שרים בכירים שניסו להתקשר ללשכות של ראש הממשלה וראשי גופי המודיעין בניסיון לקבל פרטים נוספים על המתרחש לא נענו. 
בניגוד לדבריו של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, כי הוא דיבר עם הנשיא דונלד טראמפ ושר החוץ מייק פומפיו לפני כמה ימים והם הודיעו לו על המהלך האמריקני, מוסרים המקורות של תיקדבקה, כי וושינגטון הודיעה על כך לנתניהו חמש דקות בלבד לפני שהציוץ של הנשיא טראמפ בדבר הנסיגה התפרסם.
רק לפני כמה ימים נתניהו דיבר עם שר החוץ פומפיו ועם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון בנושאים הקשורים במבצע 'מגן צפוני' של צה"ל בלבנון, וכאשר עלה נושא המצב הצבאי-מדיני בסוריה, שניהם אמרו לו כי אין לישראל מה לדאוג מאחר וכוחות צבאיים אמריקנים נמצאים באזורים המזרחיים והצפוניים של סוריה והם לא יאפשרו לכוחות האיראנים ולכוחות המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות החונים במערב עיראק להיכנס לסוריה, ולבוא לעזרת חיזבאללה.
גרוע מזה, במשך הלילה בין יום ד' ויום ה' לפנות בוקר 20.12, התברר לגורמי ההערכה הישראליים, כי שני המנהיגים היחידים שידעו כנראה מראש על המהלך האמריקני הזה היו: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן.  
ההערכה זו מתבססת על סמך מידע מודיעיני המצביע על כך, כי לפני שהודיע על נסיגת הצבא האמריקני מסוריה, הגיע הנשיא טראמפ, באמצעות שליחו המיוחד לנושאי סוריה ג'יימס ג'פרי  James Jeffrey, להסכם סודי עם ארדואן על תנועות הצבא הטורקי בצפון סוריה לאחר יציאת האמריקנים.
רק ביום שני 17.12, נשא ג'יימס ג'פרי נאום בארה"ב על המדיניות האמריקנית בסוריה, ושם אמר את הדברים הבאים: 'אין לנו יחסים קבועים עם ישויות שאינם מדינה.' הכוונה היא לכורדים. We do not have permanent relationships withsubstate entities.  עכשיו מפרשים את המשפט הזה כאיתות אמריקני לארודאן, כי ארה"ב מסתלקת מתמיכה בכורדים, ההסכם הסודי שהושג אתו אושר על ידי טראמפ, וכי המהלך לנסיגה אמריקנית מתחיל.
הגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 829 שייצא לאור ביום ו' 21.12, יביא פרטים בלעדיים כיצד המהלך ליציאת הצבא האמריקנים הוכן בחשאי בבית הלבן בוושינגטון, כאשר רק אמריקנים בודדים ידעו עליו ומבלי שאיש בישראל ידע על כך או הבחין בו.
הקש כאן לחתימה על השבועון (היוצא בשפה האנגלית). 
סימנים אחרים מקדימים בשטח היו כבר בהתחלת חודש דצמבר, כאשר צבא רוסיה בסוריה, העביר בשבוע הראשון של דצמבר גדוד של טילי נ"מ מדגם S-300  מצפון סוריה והציב אותו באזור דיר א-זור שבמזרח סוריה. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה היו היחידים שדיווחו על התפתחות זו.
הקישו כאן לקרוא את הדיווח המקורי. 
עכשיו ברור, כי או שלרוסים היה מידע מוקדם על הנסיגה האמריקנית מסוריה, או שהמודיעין הרוסי הסיק את המסקנות הנכונות מהמצבים בשטח.
בשעות האחרונות הולך ומתברר בישראל, כי גם השתיקה האיראנית ושל חיזבאללה לגבי מבצע 'מגן צפוני', הייתה לא כתוצאה של 'הלם של נסראללה ושל הגנרל קאסם סוליימני' כפי שצה"ל הציג, אלא שתיקה מכוונת שהייתה מבוססת כנראה על המידע שהיה כבר בידי טהרן, ואשר הועבר אליה או על ידי הרוסים, או על ידי ארדואן, כי המהלך הצבאיהישראלי בלבנון יאבד מחשיבותו, לאחר שיתברר כי בעוד צה"ל פועל בתוך ישראל כדילנטרל את מנהרות חיזבאללה. מבחינת טהרן וביירות, ההישג הצבאי-האסטרטגי החשוב באזור יושג במזרח סוריה, עם יציאת הכוחות האמריקנים משם.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי מבצע 'מגן צפוני' 

הכניס עתה את צה"ל, לאור המהלך האמריקני בסוריה,  למצב בו הוא צריך לסיים במהירות האפשרית את מבצע 'מגן צפוני', כדי שיוכל להתחיל להתארגן לקראת המציאות החדשה בפניה הוא עומד בחזית הצפון.   
התארגנות כזו תיקח לפחות כמה חודשים.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות