צה"ל תקף בטילים מטרות בדרך מדמשק לדרעא


המתיחות הצבאית לאורך גבול ישראל סוריה נמשכת כבר חמישה ימים, החל מיום א' 14.2, שעה שחיילות האוויר של רוסיה וסוריה חידשו את התקפותיהם בדרום סוריה. התקפות אלה נמשכות בקשת רחבה מאוד מדרעא Darra מול גבול ירדן ועד לאזור העיר קוניטרה מול רמת הגולן הישראלית.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה  הם היחידים המדווחים על כך.
השאלה בה  דנו ובוודאי גם דנים ביום ה' 18.2, במטכ"לים בתל-אביב וברבת עמון, היא: האם ההפצצות האלה תגענה עד הגבול הישראלי והירדני עצמם, ואם הם תגענה מתי זה יתרחש?    
הדיונים מתנהלים משום שלא צה''ל ולא צבא ירדן רוצים למצוא את עצמם מול הקואליציה  של צבאות רוסיה, סוריה, איראן, וחיזבאללה עומדים על גבולותיהם.
כתוצאה מהפצצות אלה המורדים הסורים נסים על נפשם לעבר שני כיוונים: גבול ישראל וגבול ירדן.
בגבול ירדן כבר יומיים מתפתח מצב של תוהו ובוהו, כאשר צבא ירדני תופס את כל מעברי הגבול עם סוריה שהמורדים החזיקו בהם, כדי לנסות ולמנוע את כניסתם לירדן.
כתוצאה כך ישנן קבוצות מורדים שמגיעות עד לגבול ושם מתפרקות-כלומר אנשיהם בורחים כשהם משאירים את הנשק והציוד הצבאי  שלהם בשטח. 
ישראל וצה''ל הטילו איפול מוחלט על המתרחש במעבר הגבול היחיד שקיים עם סוריה, מעבר עין זיוון או מעבר קוניטרה.
כדי לנסות ולקבל תשובה מהרוסים מה כוונותיהם והאם הם באמת מתכוונים להגיע בהפצצותיהם עד לגבול ישראל, שלחה ישראל ביום ד' 17.2. את מנכ''ל משרד החוץ דורי גולד למוסקבה. גם זו ידיעה שדווחה בלעדית על ידי תיקדבקה.
אולם עד יום ד' בערב כפי שמקורות תיקדבקה  ציינו בדיווח בלעדי גולד לא קיבל מהרוסים תשובה ברורה.

לא צריך להתפלא על כך, משום ששליחות דומה של הרמטכ''ל הירדני הגנרל משעל אל-זאבן Lieutenant General Mashal Al-Zaben למוסקבה לפני כמה ימים נסתיימה בזה שהרוסים אמרו לו, כי 'במקרה' נמצא במוסקבה הרמטכ''ל הסורי הגנרל עלי איוב, זאת לאחר שהטיסו אותו לשם בבהילות. מאחר והוא אחראי על המתרחש בסוריה ולא אנחנו, יש לך ההזדמנות לדבר אתו.
במילים אחרות, בעוד הפעולה הרוסית מול ירדן וישראל נמשכת, הציניות הרוסית מטפסת עוד מדרגה.
מאחר ודורי גולד לא קיבל מהרוסים תשובות, בדיוק כפי שהרמטכ''ל הירדני לא קיבל, לא נשארה  לישראל ולצה''ל דרך אחרת אלה לפעול.
צה''ל שותק ואיננו מכחיש או מאשר ידיעות המגיעות ביום ה' 18.2 לפנות בוקר, כי הוא תקף בטילים מטרות סוריות ליד אל-מנע דרומית לדמשק בדרך המוליכה לדרעא, מרכז הקרבות בדרום.
צבא סוריה וחיזבאללה מכחישים ידיעות אלה.
אולם אם אכן ידיעות אלה נכונות פירוש הדבר, כי ישראל מאותתת כי הולכת ומסתיימת סבלנותה מול המתקפה הרוסית-סורית בדרום, וכי היא לא תאפשר יותר לא לכוחות סוריים, איראניים ושל חיזבאללה,  לנוע ממרכז סוריה אל דרומה, לא לכיוון גבול סוריה עם ירדן ולא לכיוון גבול סוריה עם ישראל. 
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות