ה ג'יהאד פתח במטרי טילים על דרום ומרכז ישראל והגדיל את טווח הירי צפונה עד לתל-אביב, רמת גן, ראשון לציון פלמחים, גן יבנה ואשדוד

צה"ל תקף, ביום רביעי 10.5 לפני הצהרים, חוליות שיגור טילים של הג'יהאד האיסלמי. גם על תקיפה זו של צה"ל הג'יהאד לא הגיב. עברה למעלה מיממה מאז צה"ל חיסל את שלושת המפקדים הבכירים של הג'יהאד ברצועה והג'יהאד לא הגיב על הירי. העובדה הזו תפסה את צה"ל בהפתעה רבה משום שהוא התכוון להמשיך במבצע 'מגן וחץ'. אולם צה"ל לא התכוון ולא היה מוכן לכך כי הג'יהאד יחליט שלא להגיב על חיסול שלושת מפקדיו הבכירים. כאשר הג'יהאד איננו פועל אין לצה"ל סיבה לתקוף אותו אלא אם צה"ל מחליט להכניס כוחות לרצועה.
אולם ביום ד' בצהרים התמונה השתנה. מטחי טילים נורו מהרצועה לעבר דרום ישראל, כולל  תל-אביב, רמת גן, ראשון לציון, אשקלון, אשדוד, גן יבנה, פלמחים.
קצת מפתיע שהמודיעין המצוין שהיה עד כה לצה"ל לגבי המתרחש בפיקוד הג'יהאד, השתתק לפתע ולא היה יכול להסביר מדוע הג'יהאד איננו מגיב על חיסולם של שלושת המפקדים.
התקיפות הישראליות של חוליות שיגור הטילים, ביום ד' בצהרים, נראו יותר כמו ניסיון לנער את צוואר ההחלטות של הג'יהאד כדי להבין על המתרחש שם.  הירי המקיף של הג'היאד נראה כאילו נפלה שם החלטה סופית להגיב על חיסול המפקדים.
עד עתה ההסבר המתקבל ביותר על הדעת הוא שהג'יהאד החליט לעצמו את מדיניות התגובה של חיזבאללה. גם חיזבאללה העדיף בשנים האחרונות  שלא להגיב מיד על פעולות צה"ל ולהגיב כאשר נקלעה לידיו הזדמנות לפגוע קשה בצה"ל.  כך אירוע לפני שמונה שנים בינואר 2015,  כאשר חיזבאללה שספג מכה קשה כאשר צה"ל חיסל שמונה ממפקדיו בגבול סוריה -ישראל וגנרל איראני אחד המתין כמה שבועות עד אשר ג'יפ של צה"ל ובו מפקדים  שנסע ליד הכפר רג'אר נסע מבלי לנקוט אמצעי זהירות. רס"ן יוחאי קלנגל ז"ל, מפקד פלוגה בגדוד צבר של חטיבת גבעתי, וסמל ראשון דור חיים ניני ז"ל, לוחם בפלוגה, נהרגו מירי טיל נ"ט לעבר כלי הרכב שבו נסעו. שבעה חיילים נוספים נפגעו קל עד בינוני.
אולם הג'יהאד איננו חיזבאללה ומדיניות השתיקה שלו לא החזיקה מעמד יותר מ-30 שעות.
סיבה נוספת למצב המוזר הזה הייתה הרצון של הג'יהאד לקבל ערבויות מאיראן והחמס כי גם הם ייקחו חלק במערכה. הג'יהאד אינו מסתפק בהצהרות כלליות הוא רוצה לקבל צעדים מעשיים.
במילים אחרות הוא איננו רוצה למצוא את עצמו לבד במערכה. אם החמאס הצטרף לירי ביום ד' בצהרים נראה כי הוא השיג את מבוקשו.

Print Friendly, PDF & Email