צה"ל תקף תשע מטרות של צבא סוריה, ובכך החלה הפעולה לכיבוש קוניטרה בידי כוחות המורדים הסוריים

בפעולה משולבת, לפנות בוקר ביום ב' 23.6, תקף צה''ל, באמצעות חיל האוויר ומערך טילי הנ''ט שלו מדגם 'תמוז' Spike NLOS, תשע מטרות של צבא סוריה. התקיפה באה לאחר ירי טיל הנ''ט מדגם 'קורונט' Kornet, מעמדה של צבא סוריה ליד הכפר אחמדיה מול קוניטרה.  הטיל פגע במכוניתו של קבלן משרד הביטחון, והרג את הנער מוחמד קרארה  בן ה-13 מהכפר ערבאה. עוד שני אנשים נפצעו. חקירה של צה''ל קבעה, כי הטיל הסורי נורה בכוונה תחילה על מטרה ישראלית.
בין המטרות שהותקפו, היו מפקדת חטיבה 90 של צבא סוריה. הותקפו גם שלוש פלוגות של החטיבה, ששוכנת באזור אל-כום בקוניטרה. בהודעה רשמית שצה''ל פרסם לאחר התקיפה נמסר, שהיא באה כתגובה על ירי הטיל.
'הירי הינו מעשה התגרות חמור ביותר המבוצע כהמשך למספר פיגועים במהלך החודשים האחרונים כנגד כוחות צה"ל במרחב הגבול בכלל ובאזור זה בפרט', אמרה הודעת צה''ל.
'צה"ל יפעל בנחישות בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי מדינת ישראל'.
 אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי צה''ל ניצל את התקיפה הזו, לניסיון להביא להכרעה לטובת המורדים הסוריים, את הקרב על העיר קוניטרה, המתנהל כבר חודשיים ללא הכרעה. חטיבה מס' 90 של צבא סוריה ממונה על הגנת גזרת קוניטרה, מפני כוחות המורדים, שחלק מהם הגיעו באחרונה מירדן, שם אומנו וחומשו על ידי מדריכים צבאיים אמריקנים. 
אפשר וצריך להניח, כי התקיפה של חיל האוויר, הייתה מתואמת עם המפקדה האזורית האמריקנית הממוקמת ליד עמן בירדן, ועם צבא ירדן, המפעילים כוחות מורדים סוריים אלה. 
ב
שבוע שעבר, הצליחו כוחות מורדים אלה, לכבוש את המוצב הסורי העיקרי שהגן על המערך הסורי בעיר דרעא-תל ג'ומע. עתה לאחר הפצצת צה''ל יש להניח, כי המורדים יפתחו ביום ב' בבוקר בהתקפה על המערך הסורי שנפגע מול העיר קוניטרה, בניסיון לכבוש אותה.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי בקרב יחידות חטיבה מס' 90 הסורית, הייתה גם יחידת חלוץ של כוחות חיזבאללה. לא ידוע באם כוחות אלה אלה נפגעו בהפצצת חיל האוויר.

Print Friendly, PDF & Email