צוללת חמקן איראנית טבעה במפרץ בעת הכנות לתרגיל שיידמה טיבועה או שיתוקה של נושאת מטוסים אמריקנית

צוללת איראנית טבעה לא הרחק ממצרי הורמוז, שהוא אחד מנתיבי השייט ואספקת הנפט העיקריים בעולם, בעת הכנות לתרגיל שעמדו לערוך בקרוב משמרות המהפכה האיראנים שיידמה טיבועה או שיתוקה של נושאת מטוסים אמריקנית. כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
האיראנים הטילו איפול כבד על תאונה זו, עד כדי כך שלאחר ניסיונות ראשונים לחלץ את אנשי הצוללת, כנראה 10 במספר, ניתנה הוראה לצוותי ההצלה להפסיק את פעולות החיפושים, כדי שלא לחשוף בפני האמריקנים, וגורמי מודיעין אחרים הפועלים באזור, את דבר התאונה.
המדובר במיני-צוללת  מדגם 'גאדיר' Ghadir-class , שהיא צוללת חמקנית Stealh,  שנבנתה באיראן, בעזרת טכנולוגיה סינית, והושקה לפני שנה. 
טהרן הזעיקה בחשאי צוותי הצלה סיניים ורוסיים, שיעזרו לה לחלץ את אנשי הצי הלכודים, ואת הצוללת. אולם הללו קבעו כי אנשי צוות הצוללת אינם כבר בחיים, וכי על טהרן לקבוע באם היא רוצה לחשוף באמצעות החיפושים את התוכניות המבצעיות שלה, כיצד להטביע נושאות מטוסים אמריקניות בעת מלחמה.  העובדה שהצוללת היא כל שיט חמקן, מקשה על גורמי המודיעין המערביים והאזוריים הפועלים במפרץ, לגלות את מקום טביעתה המדויק של הצוללת. 
הצוללת האיראנית שטבעה, הייתה צריכה להשתתף בתרגיל בו היה צריך להשתתף גם דגם החיקוי replica, של נושאת המטוסים האמריקנית 'נימיץ' USS Nimitz, אותו האיראנים בונים בסיסי הצי שלהם בבאנדר-עבאס. לווייניים אמריקנים גילו את דבר בניית הדגם לפני חודשים בחודש מרס. תחילה טענו האיראנים, כי הם בונים את הדגם כדי שישתתף בסרט שהם מסריטים על פעולות הציים השונים במפרץ. אולם ב-27 לאפריל, הודה בראיון, מפקד חיל הים האיראני אדמירל עלי פאדאווי Adm. Ali Fadavi, 'כי הכוחות האיראניים צריכים להשתמש 'בנושאת המטוסים', (כלומר, בדגם), כמטרה באימוניהם, כאשר הוא יושלם'. Iranian forces . should target the carrier in the trainings, after it is completed.
מפקד הצי האיראני הוסיף: 'אנחנו צריכים ללמוד על החולשות והצדדים החזקים של אוייבנו'. We should learn about weaknesses and strengths of our enemy.
ביום שלישי 6.5, לקח אדמירל עלי פאדאווי, את דבריו צעד אחד קדימה, כשהוא מאיים ישירות על ארה''ב: 'אם מלחמה  תפרוץ עם ארה''ב, איראן תשים לה כמטרה נושאות מטוסים אמריקניות במפרץ הפרסי'. if war with the United States breaks out, the Iranians will target American aircraft carriers in the Persian Gulf. הגודל של נושאות המטוסים האמריקניות, אמר פאדאווי, 'הופכות אותן למטרה קלה', the size of the U.S. carriers makes them an easy target.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דברים אלה לא נאמרו ביום ג' במקרה. הסיבה לכך, בואן ביום ד' 7.5 לישראל, של היועצת לביטחון לאומי של ארה''ב  סוזן רייס  Susan Rice, וראש המשלחת האמריקנית לשיחות הגרעין עם איראן וונדי שרמן Wendy Sherman, יחד עם בכירים נוספים בממשל האמריקאי. המשלחת האמריקנית תנסה לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי ההסכם הגרעיני שממשל אובמה עומד לחתום על איראן, הוא הסכם שישראל צריכה להשלים אתו, וכי נתניהו יתחייב שלא לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית, איום עליו חזר בנאומו ביד ושם, בשבוע שעבר, בערב יום השואה והגבורה ( 27 לאפריל).  
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי לפי התכנון הצבאי האיראני, מיני-הצוללות מדגם 'גאדיר', אמורות להביא לעצירת תנועת כלי השייט האמריקאיים, בייחוד נושאות המטוסים במפרץ, ואז כאלף סירות טורפדו וטילי ים-ים של משמרות המהפכה ייתקפו אותן מכל הצדדים.
מומחי הצי של משמרות המהפכה סבורים, ששיטה זו יכולה לגרום לשקיעה מיידית של נושאת המטוסים או לפחות לגרום לה נזק כבד שייאלץ אותה להישאר תקועה במקום, כאשר היא מקבלת מטרייה אווירית מבסיסים אמריקנים בקטאר, כווית, עומן, ותימן.  
בעיני האיראנים פיתוח יכולות להטבעת או שיתוק, של  נושאות מטוסים ואוניות מערכת אמריקניות גדולות, נמצא  בעדיפות עליונה, כאמצעי הרתעה מול ארה"ב, וגם ישראל, למניעת התקפה אמריקנית על המתקנים הגרעיניים של איראן.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי משמרות המהפכה בודקים גם את אפשרות של  שיתוק נושאות מטוסים אמריקאיות בים התיכון, זאת כדי למנוע מהן לפעול נגד חיזבאללה, או לשלוח באמצעותן טילים ומפציצים לתחום האווירי של איראן.
הטקטיקה האיראנית, שנויה במחלוקת אצל מומחים ימיים מערביים. אלה השוללים אותה אומרים, כי  הסירות המהירות שעליהן מבססת איראן את תוכניותיה, יכולות לשאת טיל ים-ים אחד או מקסימום שניים.
המסוקים האמריקאים שימריאו מנושאת המטוסים, או מבסיסים קרקעיים,  יכולים לתקוף אותן מן האוויר ולהטביע אותן תוך זמן קצר. איראן בדקה לאחרונה את האפשרות, לצייד את מפעילי הסירות גם בטילים כתף נגד מסוקים, אולם לפחות ב-10 ניסויים הסירות התהפכו בגלל איבוד איזון לאחר ירי טילי הנ''מ.
חיל הים של משמרות המהפכה מצויד בכ-10,000 סירות מהירות. אלה הם כלי  שיט  מהירי תנועה שיציבותם אינה גבוהה.
אם תפתח מתקפה של ארה''ב, או של ישראל על מתקני הגרעין האיראניים, בין המטרות הראשונות שיותקפו באיראן, יהיו  מעגני הסירות המהירות האלה. מעגנים אלה פרוסים לכל אורך החוף האיראני במפרץ, כאשר בכל מעגן נמצאות כ-100 סירות מהירות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות