צחוק או כוחו של גורל פוליטי: נתניהו נוסע למוסקבה להיפגש עם פוטין. ליברמן נוסע לוושינגטון לפגוש את פנס, טילרטסון ומאטיס

אירוניה פוליטית. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו נוסע, ביום ה' 9.3, למוסקבה לפגוש את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הרוסים כבר הודיעו לירושלים כי הם אינם רוצים בשום טקסים, בשום מסיבות עיתונאים, ובשום הצהרות שהן. נתניהו ייכנס למוסקבה. ישהה בה חמש שעות בלבד ועוד באותו לילה יחזור לירושלים.
לעומתו שר הביטחון אביגדור ליברמן, שנחשב פעם (עכשיו כבר לא!) 'האיש של פוטין בקבינט הישראלי' יטוס ביום ג' 7.3 לפנות בוקר לוושינגטון, לביקור שכולו יהיה עמוס בטקסים וחצוצרות.
בזמן שנתניהו יזיע אצל פוטין, יתקבל ליברמן אצל סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס, ושר החוץ האמריקני רקס טילרסטון.
אפשר היה לחשוב כי הנקודות החשובות ביותר בביקורו של ליברמן בוושינגטון תהיינה לפי הסדר הבא: איראן, סוריה, חיזבאללה, חמאס. אבל ביום ב' הבהיר ליברמן לכל כי  שרצה לשמוע כי הוא נוסע למסע מכירות בה הוא יציג לראווה את מרכולתו החדשה: אביגדור ליברמן  המצוחצח המתון, המוכן לשתף פעולה עם הממשל האמריקני החדש, בכל מחיר שיידרש.

 •  הפלסטינים ברור שיש לתת להם מדינה, אחרת מחר בבוקר ישראל תצטרך לשלם להם 20 מיליארד שקל תשלומי רווחה.
 • ריבונות. ישראלית? רק אנשים לא אחראיים תומכים בדרישה כזו. ליברמן אומר עכשיו כי ממשל טראמפ העביר מסר לישראל לפיו כל החלת ריבונות על שטחים ביהודה ושומרון, תביא את ירושלים לידי התנגשות ישירה אתו.  'אני רוצה להבהיר בצורה ברורה את תפיסת עולמי: אנחנו צריכים להיפרד מהפלסטינים, לא לקלוט אותם בשטחנו'.
 • לדבריו 'קיבלנו מסר אישי, לא עקיף ולא רמז, מארצות הברית – החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון, פירושה משבר מידי עם הממשל החדש. מי שרוצה משבר עם ארה"ב ולהוציא 20 מיליארד שקל, שיעשה את זה. אני קורא לאחריות של חברי הכנסת, קודם כל בקואליציה'.
 • חמאס? צריך לנהוג במתינות אתם בהתחשב  בתנאי חייהם הקשים.

אפילו אם נצא מתוך הנחה שהנחותיו ודעותיו של ליברמן נכונות ואמיצות זו הדרך למכור קו חדש כזה לממשל החדש האמריקני? ואם ליברמן חושב שאנו צריכים להיפרד מהפלסטינים, האם דבר זה אפשרי? את התשובה לכך אפשר היה לראות בהתנתקות מרצועת עזה לפני 11 שנה. עד היום  להתנתק מהרצועה ומהמתרחש בה.
נקודת האור היחידה בכל  הספור העגום הזה היא שוושינגטון מלאה היום באישים מכל הצבעים ומכל המינים כמו ליברמן המציעים את עצמם למכירה לממשל טראמפ. יש כאלה שדורשים עבור מכירה זו מחיר זול, יש שדורשים מחיר יקר. ליברמן לא פחות או יותר מציע לממשל את יהודה ושומרון.
ממשל טראמפ לא מתרשם ביותר לא מאלה ולא מאלה. ממשל טראמפ יודע היטב שדבריו של ליברמן אינם מתואמים עם בנימין נתניהו. הממשל גם לא יבחר בליברמן 'כאיש שלו בישראל'. ספק גדול מאוד בכלל באם הממשל יתרשם או יאמין למרכולתו של 'ליברמן המתון'.
עצם העובדה כי באמצע חקירה משטרתית של ראש הממשלה מצלצל אליו נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, היודע בדיוק בתוך מה 'ביבי' נמצא, מצביעה על כך, כי טראמפ יסכם דברים עם נתניהו אבל לא עם ליברמן.
אפשר וצריך להניח, כי במציאות היום של וושינגטון, ליברמן יתקבל בכבוד ובתזמורת חלילים, השמורה לאורחים מיוחדים בפנטגון, אבל יחזור ארצה בידיים ריקות.
הממשל ששומר את קלפיו כלפי איראן, המתרחש בסוריה ועיראק צמוד צמוד לחזהו כאשר רק מעטים מאוד יודעים את הפרטים על העומד להתרחש, לא יחשוף אותם אפילו  אם ליברמן יסכים שאין צורך בהעברת השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים, וגם אין צורך בהוצאת הכוחות האיראניים וחיזבאללה מסוריה.
האבסורד או צחוק הגורל הוא שהתפקיד הקשה  בכל התרחשויות אלה ייפול בחלקו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה.
הבעיה המרכזית שבמוסקבה לא מבזבזים זמן ולא ממתינים לנתניהו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ג' כאשר נתניהו עוד לא התחיל לארוז את מזוודותיו לנסיעה למוסקבה, כבר ערך מס' 2 בשגרירות רוסיה בדמשק ניקולאי טארשנקו   Nikolai Tarasenko ביקור פתע בקוניטרה  ונפגש שם עם מפקדי המליציות המורדים הסוריים המקומיים, להם ישנם קשרים עם ישראל. מטרת ביקורו של הדיפלומט הרוסי הייתה לנסות לתווך בין מפקדי המורדים ובין הצבא הסורי, הכוחות האיראניים בסוריה וחיזבאללה.
טארשנקו ביקש מהם שלא להלחם נגד הכוחות האלה העומדים להיכנס לקוניטרה, אחרת גורלם יהיה דומה לגורלם של המורדים הסוריים בדרעא Derra בירת דרום סוריה, שם חיל האוויר הרוסי איננו מפסיק לכתוש אותם בהפצצותיו.
במילים אחרות, מוסקבה דורשת הפסקת המרד הסורי בדרום סוריה לאורך הגבול עם ישראל.
יתכן מאוד, כי עוד בטרם נתניהו ינחת במוסקבה, או אולי עם נחיתתו, ההכרעה בקוניטרה כבר תתבצע והצבא הסורי ביחד עם אלמנטים איראניים ושל חיזבאללה ייכנסו אליה.
אז נתניהו וליברמן יצטרכו להחליט באמת כיצד לפעול.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “צחוק או כוחו של גורל פוליטי: נתניהו נוסע למוסקבה להיפגש עם פוטין. ליברמן נוסע לוושינגטון לפגוש את פנס, טילרטסון ומאטיס

 • מרץ 8, 2017 @ 18:19 at 18:19
  Permalink

  באותו יום חוץ מנתניהו גם ארדוגאן הטורקי מגיע למוסקבה ואולי זה מקרה???

 • מרץ 9, 2017 @ 20:48 at 20:48
  Permalink

  הרוסים כבר הודיעו לירושלים כי הם אינם רוצים בשום טקסים, בשום מסיבות עיתונאים, ובשום הצהרות שהן. נתניהו ייכנס למוסקבה. ישהה בה חמש שעות בלבד ועוד באותו לילה יחזור לירושלים.
  ????

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות