צי ארצות הברית ביצע בשבוע שעבר ניסוי 'יבש' מול חופי המפרץ הפרסי, וישראל, במערכת הגנה נגד טילים 'אגיס' Aegis system, שדימתה התקפת טילים על ישראל, מאיראן, סוריה, ולבנון.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בתרגיל לא נורו טילים נגד טילים, אבל נבדקו מערכות הקשר החיצוניות והפנימיות של אוניות המלחמה האמריקנית, ופעולת המחשבים של מערכות 'האגיס', בתנאי מלחמה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי בתרגילים קודמים השמידה המערכת האמריקנית 90 אחוז מהטילים הבליסטיים ששוגרו לעברה.
אולם, תוצאה זו איננה מוכיחה כי בתנאי מלחמה אמיתיים, אכן מערכת הטילים נגד טילים האמריקנית, תשמיד טילים איראניים או סוריים בשיעור כה גבוה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בתרגיל, הוצבה מערכת הטילים נגד טילים בליסטיים על 2 אוניות מלחמה אמריקניות, שאחת מהן שייטה במפרץ הפרסי מול חופי איראן, כדי להגיב לשיגור טילים מאיראן על ישראל. ואילו אוניית המלחמה השנייה שייטה מול חופי ישראל, במטרה להגיב על שיגור טילים מסוריה. האוניות יירטו את הטילים האיראנים, הסורים, ואלה של חיזבאללה, באמצעות שיגור מדומה של טיל נגד טילים מדגם SM-3.
מערכת ה'אגיס' מורכבת מ-2 מערכות שהותאמו לפעול ביחד. טילים אנטי אוויריים מדגם 'סטנדארד' 3 Standard, שיש להם טווח של 500 ק"מ, ויכולת להגיע לגבהים של 160 ק"מ, ומערכת מכ"ם מתקדמת מסוג Aegis.
ביום ה' 10.7, הפסיקה הטלוויזיה האיראנית את שידוריה והודיעה, כי איראן שיגרה טילים בליסטיים ארוכי טווח במפרץ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: זה היום ה-3 ברציפות שאיראן משגרת טילים לטווח ארוך ובינוני, במאמץ להוכיח לארצות הברית, ולישראל, כי יש לה מספיק טילים ומשגרים, כדי לירות אותם ברצף לאורך כמה ימים.
הערכת המודיעין האמריקנית והישראלית היא, כי לאיראן אין מפסיק טילים, ואין מספיק משגרים להתמיד בקצב רציף של ירי.
עצם העובדה שאיראן שיגרה ב-3 הימים האחרונים למעלה מ-20 טילים מסוגים שונים, מצביעה על המאמץ הזה. אולם המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי בינתיים קיימת הוכחה כי מתוך עשרות טילים אלה, נורה רק 1 טיל מסוג שיאהב 3, בעל טווח של 2000 ק"מ המסוגל להגיע לישראל.
ההודעה האיראנית ביום ה' מדגישה, כי הטילים נורו באזור המפרץ. במילים אחרות, איראן העלתה את רמת האיומים שלה. עד עתה שיגור הטילים נערך באזור מדברי במרכז איראן.
בהופיעו בפני וועדות בגבעת הקפיטול, אמר סגן שר החוץ האמריקני, העומד בקרוב לפרוש מתפקידו, ניקולס ברנס, כי ארה"ב איינה קרובה לעימות צבאי עם איראן, וכי התשובה האיראנית לחבילת ההטבות שהציעו 5 המעצמות הגדולות וגרמניה, נותנת אפשרות להמשך המו"מ עם איראן. נראה, כי בעוד ארצות הברית ממשיכה לנסות את הדרך הדיפלומטית, כולל מגעים ישירים חשאיים עם איראן, האיראניים מעדיפים לעשות זאת, מעמדה של כוח, והפגנת שריריהם הצבאיים.

Print Friendly, PDF & Email