צי משמרות המהפכה מתרכז ליד מצרי הורמוז. ארה"ב: עוקבים אחר המתרחש. נתניהו מזהיר: ישראל תתערב בכל עוצמתה הצבאית

צי משמרות המהפכה מרכז בימים האחרונים כוחות בצפון המפרץ ליד הפתח הצפוני של מצרי הורמוז, במטרה לפתוח תוך 48 שעות בתרגיל ימי גדול. מטרת התרגיל, שייערך כמה ימים בלבד לפני שהסנקציות האמריקניות תיכנסנה לתוקפן,  להראות, כי איראן מסוגלת להשתלט על מצרי הורמוז, בהן עוברות בכל יום 20 אחוז מייצוא הנפט העולמי.
בתגובה על ריכוז הכוחות האיראניים והתרגיל העומד להתבצע, פרסם, ביום חמישי לפנות בוקר 2.8, פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM את ההודעה הבאה: 'אנחנו מודעים לתגבור של הפעולות הימיות האיראניות במפרץ הערבי, במצרי הורמוז, ובמפרץ עומן. אנו עוקבים מקרוב אחר המתרחש, ואנחנו נמשיך לפעול עם בעלי בריתנו כדי להבטיח את חופש השיט ואת המשך הזרימה של הסחר במים הבינלאומיים. אנחנו ממליצים לכל הכוחות הימיים לציית למנהגים, הסטנדרטים והחוקים הימיים.' We are aware of the increase in Iran naval operations within the Arabian Gulf, Strait of Hormuz and Gulf of Oman… We are monitoring it closely, and will continue to work with our partners to ensure freedom of navigation and free flow of commerce in international waterways… We also continue to advocate for all maritime forces to conform to international maritime customs, standards and laws.
תיקדבקה: צריך לשים לב לעובדה, כי מפקדת מרכז האמריקנית משתמשת במושג 'המפרץ הערבי', מושג אותו האיראנים דוחים בתוקף ורואים בו עלבון לאומי. איראן מגדירה את האזור 'כמפרץ הפרסי'.
כמה שעות לפני התפתחות זו, ביום ד' 1.8, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים של חיל הים בחיפה,  כי אם איראן תחסום את מצרי באב-אל-מאנדב היא תתקל בקואליציה  אזורית בה ישראל תשתתף על כל זרועותיה הצבאיות. נתניהו לא דיבר על מצרי הורמוז.
המקורות שלנו מציינים, כי הטקטיקה בה נוקטות ארה"ב ואיראן, היא בדיוק זו שנקטו וושינגטון ופיונגיאנג בחודש מאי, כאשר ניהלו ביניהן מו"מ על עריכת וועידת פסגה בין מנהיגיהן. קודם מתיחות צבאית, ואחר כך וועידת פסגה.  גם עכשיו בצל התגברות הצעדים הצבאיים שארצות הברית ואיראן נוקטות באזור המפרץ, ממשיכות להתנהל השיחות בין וושינגטון וטהרן על אפשרות של עריכת וועידת פסגה בין הנשיאים דונלד טראמפ וחסן רוחאני.  

Print Friendly, PDF & Email