צי רוסי גדול מתקרב לסוריה, טורקיה סגרה את הגבולות. בריטניה: אין מנוס משליחת כוחות. איראן מוכנה להתערב צבאית

סימנים רבים מצביעים על כך, ביום ד' 25.7, כי המלחמה בסוריה עומדת להחריף, וכי כוחות צבאיים רוסיים, מערבים, וערביים מתרכזים על גבולותיה, דבר היכול להביא למימוש איומיו של נשיא סוריה בשאר אסד, להפעיל נגד 'תוקפנות חיצונית' נשק כימי וביולוגי.
מוסקבה, שלה יש את  המידע המודיעיני הטוב ביותר על המתרחש בשדות הקרב בסוריה, משום שיש לה פריסה מודיעינית מבצעית+תחנות האזנה ומעקב אלקטרוניות בתוך סוריה, פרסמה הודעה המזהירה את אסד לבל ישתמש בנשק כימי. בהודעת מוסקבה נאמר: 'אנו פועלים מההנחה כי ממשלת סוריה תקיים את ההתחייבות הבינלאומיות שלה'. ההודעה הרוסית מציינת, כי סוריה חתומה על האמנה הבינלאומית האוסרת שימוש בגזים רעילים ככלי מלחמה. מוסקבה היא המעצמה השנייה לאחר ארה''ב המשמיעה אזהרה כזו השבוע. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם מוסקבה פרסמה אזהרה כזו, יש בידיה מידע מודיעני, הדומה לזה הנמצא בידי ארה''ב, כי הולך ומתקרב הרגע בו בשאר אסד יחליט להשתמש בנשק הכימי והביולוגי נגד מטרות מסביב לסוריה, דבר שידרדר את המזרח התיכון למלחמה אזורית. בין המטרות הראשונות להיפגע מנשק כזה נמצאות, ישראל, טורקיה, וירדן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי מוסקבה גם החישה בעקבות ההערכה זו, את תנועתה של שייטת אוניות מלחמה הרוסיות העושות את דרכן לסוריה, שתפקידן העיקרי לנסות ולמנוע מעורבות, או התקפה של כוחות מערביים, ומזרח תיכוניים, כולל ישראליים, על סוריה.
מיניסטריון ההגנה הרוסי, שבדרך כלל איננו מפרסם ידיעות על תנועת כוחות צבאיים רוסיים מחוץ לגבולותיה של רוסיה, הודיע ביום ד' 25.7 לפנות בוקר, כי שייטת אוניות מלחמה רוסיות עברה את מצרי גיברלטר ונכנסה לים התיכון. 
בראש השייטת הזו נמצאת אוניית המלחמה נגד צוללות ומטוסים 'אדמירל צ'אבאננקו'  Admiral Chabanenko, כאשר מלוות אותה שלוש אוניות נחתים ועליהן כוחות גדול של חיילי מרינס רוסיים. שייטת זו תיפגש, לא הרחק מחופי ישראל, עם כוח רוסי ימי נוסף הממתין כבר החל מ-21 ביולי במזרח הים התיכון לשייטת הרוסית המגיעה מגיברלטר.
כוח ימי רוסי זה מורכב מהפריגאטה הרוסית Smetlivy, המלווה בשתי אוניות נחיתה גדולות של המרינס הרוסי השייכות לצי הים השחור. עצם העובדה כי מוסקבה מרכזת כוחות מרינס רבים מול חופי סוריה, מצביעה על כך כי היא מתכוננת לאפשרות שהיא תצטרך להנחית כוחות צבאיים על הקרקע בסוריה.
המקורות של תיקדבקה  מציינים, כי בשלב זה לא ברור, כנראה גם לא למוסקבה, באם כוחות אלה יונחתו כדי לבוא לעזרתו של אסד, או שהם יונחתו במסגרת הסכם שיושג ברגע האחרון בין וושינגטון ומוסקבה לגבי סיום המלחמה באמצעות הקמת משטר מעבר צבאי בדמשק, שיהיה מוסכם על שתי המעצמות ואסד.
שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון רמזה על אפשרות כזו ביום ג' 24.7, כאשר אמרה, 'כי אנו מאמינים שעדיין זה לא מאוחר עבור משטר אסד להתחיל לתכנן את המעבר'…(של השלטון). ציטוט המקור: We do believe that it is not too late for the Assad regime to commence with planning for a transition.
אולם קלינטון גם רמזה, ואפילו איימה בעקיפין, כי בסוריה הולך ונוצר על הקרקע מצב, בו האזורים בהם המורדים שולטים יהפכו לאזורים מוגנים….more and more territory is being taken and it will, eventually, result in a safe haven inside Syria which will then provide a base for further actions by the opposition.
קלינטון לא אמרה אף מילה מי יגן על אזורי ביטחון אלה, אולם מאחר שידוע כי למורדים הסוריים אין כוחות צבאיים, ובודאי שאין להם כוחות אוויר שיכולים להגן על אזורים כאלה, ברור כי גורמים צבאיים מערביים, או/ו מוסלמים וערבים, יצטרכו לקבל על עצמם את ההגנה על אזורים אלה, ולשם כך להיכנס לסוריה.
ביום ד', אמרו גם מקורות צבאיים בריטיים בלונדון, כי הולך ומתקרב הרגע בו כוחות בריטיים יצטרכו להיות מעורבים במתרחש בסוריה.
גם איראן וטורקיה לא נשארו אדישות להתפתחויות אלה. 
סגן מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל מסעוד ג'זאירי Gen. Masoud Jazayeri, הזהיר ביום ג' 24.7, כי טהרן, לא תאפשר להחליף את המשטר בסוריה, ואם יתערבו אויביה של סוריה במתרחש בה, תנחית עליהם איראן מהלומות קשות. המפקד האיראני הזהיר במיוחד את ערב הסעודית ואת קטאר. הגנרל ג'זאירי אמר, כי ארצות הברית וישראל מובילות מערכה כוללת נגד סוריה אך הן נוחלות תבוסה. זו הייתה הפעם הראשונה שטהרן איימה במפורש להתערב צבאית במתרחש בסוריה.
ביום ד' הודיעה טורקיה, כי היא סוגרת את כל גבולותיה עם סוריה. מקורות הצבאיים באנקרה אישרו כי צבא טורקיה מעביר כבר כמה ימים כוחות צבא גדולים לגבול.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות